Zoom’da Zoombi Olmayın! Eğitimciler İçin Temel İpuçları

Eğitimciler İçin
Uzaktan Eğitimde Başarıyı Getirecek 5 Temel Strateji
Reklam
A+ A-

Zoom her yerde… Meslektaşlarımız ile görüşmemiz mi lazım? Hemen zoom kodu ve şifresi edinmemiz yeterli… Öğrencilerle ders mi yapacağız? Zoom emrimize amade… Hatta aylardır görmediğimiz sevdiklerimiz ile mesafelerimizi dahi zoom sayesinde kısalttık…

Biz eğitimciler, zor da olsa Zoom ile her an yerde olabilme haline alıştık ama ekranın diğer tarafındaki öğrencilerimiz ne durumda? Onlar alışabildi mi? Bu yazıda eğitimcilere öğrencilerinin daha etkin hale getirebilmeleri için ipuçlarını paylaşacağız.

Minik Anımsatmalarla Başlayın!

Öğrencilerinize her dersin başında dersin başlama ve bitiş saatini, bir önceki derste anlatılanları, ders boyunca anlatılacakları ve ödevlerin teslim tarihini hatırlatın. Bu anımsatmalar sizin sadece birkaç dakikanızı alacak ve zihninizi toparlamanıza da yardımcı olacaktır.

Öğrenci Sorularını Etkin Yönetin!

Dersin başında öğrencilerinize akıllarına gelen soruları Zoom’un konuşma kısmına “özel mesaj” şeklinde yazmalarını isteyin. Böylece hem gürültüyü engellemiş hem de soru sayısını azaltmış olursunuz.

Ayrıca daha büyük öğrencilerinizden derse dair sorular isteyebilirsiniz. Öğrencilerin sordukları sorular sizin anlatacağınız konuyu nasıl bir planda anlatacağınız konusunda size yol gösterecektir. Ders bitiminde soruların üstünden geçtiğinizden ve hepsi yanıtladığınızdan emin olun…

Ders Değişir de Ödev Değişmez mi?

Ödev, eğitimin olmazsa olmazı.  Ancak öğrenciler için ekran karşısında öğrenmek yeterince zorlu bir iş. Bu nedenle kısa ödevler verin. Hatta daha iyisi ödevlerinizi de teknolojiye uygun hale getirin. Örneğin öğrencilerinizden ödevlerini video çekerek anlatmalarını isteyin. Bu, öğrendikleri konunun daha daha kalıcı olmasını sağlayacaktır. Bunun için çeşitli Web 2.0 araçları kullanmaları konusunda öğrencilere rehberlik edebilirsiniz.

Optimum Ders Süresi 20 Dakika!

Zoom’da dersi uzatmak pek tercih edilen bir durum değildir. Ancak dersi kısa tutmak konusunda bir engel de yoktur. Öğrencilerin odaklanma süreleri hakkında yapılan çalışmaları uzaktan eğitim ile yüz yüze eğitim arasında ortalama 20 dakika fark ettiğini göstermektedir. Bir diğer deyişle yüz yüze eğitimde 50 dakika boyunca yapılan dersin uzaktan eğitimde karşılığı 30 dakikadır. Bu nedenle eğer anlatılması planlanan konu bittiyse öğrencileri ders süresi bitimine dek ekran başında tutmak çok anlamlı olmayacaktır.

Dostça Bir Kapanış…

Ekran başında olmanın öğrenciler için ne kadar zor olduğunu, ne kadar zor bir işi başardıklarını öğrencilerinize söylemeden dersi bitirmeyin. Böylelikle öğrenciler onları anladığınızı ve önemsemdiğinizi hissedeceklerdir.

https://www.psychologytoday.com/us/blog/head-the-class/202009/zoom-and-doom linkinden uyarlanılarak yazılmıştır.
Reklam

Yazar Hakkında

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Takipte Kalın!

Facebook sayfamızı beğenin ve yeni yazılarımızdan haberdar olun.

Bunlar da Var

En Yeniler

En Popüler

Narsist Ebeveynler Öfkeli ve Kırgın Çocuklar Yetiştirir

Narsistik Kişilik Bozukluğunun Masum İşaretleri

Son zamanlarda toplumda narsizmin yükselişiyle ilgili yazılar okuyor, çevrenizdeki insanların eskisine göre çok daha kendilerine dönük olduğunu fark ediyor ve belki de kendi kendinize soruyorsunuz: ‘Yoksa ben de biraz narsist…
çocuğumun hiç arkadaşı yok

Çocuğumun Hiç Arkadaşı Yok!

Çocuğunuzun okulda arkadaşı yok mu? Çocuğunuz yalnız ve mutsuz mu? Çocuğunuz arkadaşı olmadığı için okula gitmekte zorlanıyor mu? Çocuğum arkadaşları tarafından dışlanıyor mu diyorsunuz? Çocuğunuzun arkadaşlık kuramama nedenleri nelerdir ve…

Dosyalar

Reklam
Menü