Neden Çocuğuma EMDR Uygulatmak İyi Bir Fikir?

Aileler İçinEğitimciler İçin
Neden Çocuğuma EMDR Uygulatmak İyi Bir Fikir?

‘Travma tedavilerinde giderek daha fazla tercih edilen EMDR tekniği çocuklara da uygulanabilir mi? Bu teknik çocuklarda da olumlu sonuçlar yaratabilir mi?’ EMDR tekniğiyle tanışan birçok kişinin ilk aklına gelen sorulardan biri budur.

Bu sorunun çeşitli nedenleri vardır. Her şeyden önce EMDR, bir terapi yaklaşımı olarak geleneksel yöntemlerden daha hızlı sonuç vermekte; süreç danışan tarafından daha kolay izlenebilmektedir. Üstelik ilk zamanlarda sadece travmatik olaylar sonrasında uygulansa da teknik, günümüzde çok geniş bir yelpazedeki sorunların çözümünde kullanılmaktadır. Bu özellikleri nedeniyle EMDR’ın çocuk ve ergenlerde uygulanıp uygulanmayacağı sıklıkla akla gelen bir sorudur.

EMDR: Travmatik Anıyı Normalleştirmek

Tıpkı yetişkinler gibi çocuklar da acı veren bir deneyim yaşadıklarında, bu deneyimin anıları zihinlerinde ya da bedenlerinde iz bırakır. Gerekli destek verilmemesi durumunda , zaman içinde bu anılar su yüzüne çıkacak ve kişiyi olumsuz etkileyecek;  çocuğun kişilik oluşumuna sekte vuracak, sosyalleşmesini  ve hayattaki işlevselliğini olumsuz  etkileyecektir.

Bellek açısından yaşanan olaylar çoğu zaman sıradandır ve herhangi bir sorun olmadan işlenir. Ancak bazen sıra dışı bir acı, kayıp, şok yaşanır ve yaşanan travmayı anıya dönüştürmek için zihin işlemesi, yaşanan yoğun duygular nedeniyle mümkün olmayabilir. İşlenmediği için de olayın bir anıya dönüşmesi, bir diğer deyişle anlamlandırabilmesi mümkün olamaz. İşte travmatik anı dediğimiz budur.

EMDR yaklaşımına göre duygu bozukluklarının arkasında bu depolanmamış travmatik  anılar yatar. Bu nedenle tedavinin özünde travmaya neden olan olayın belleğe işlenmesi yatar.

EMDR Çocuklara Nasıl Uygulanır?

Peki EMDR çocuk ya da ergenlere uygulanabilir mi?  Bu sorunun yanıtı olumludur.  Hatta yazının girişinde saydığımız olumlu nitelikleri ve uygulamasında yaş sınırının olmaması nedeniyle EMDR son dönemlerde çocuklarda tercih edilen bir teknik olarak göz doldurmaya başlamıştır.

Tıpkı yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da terapi basit bazı göz hareketlerinin tekrarıyla gerçekleşir. Danışandan bazı anıları hatırlaması ve yeniden anlamlandırması beklenir.

EMDR Hangi Durumlarda Uygulanır?

Küçük yaştaki çocukların yaşadığı bağlanma bozuklukları, ayrılmaya bağlı duygusal sonuçlar, kayıplar, fobiler, kaygı bozukluklarının yönetilmesinde; Travma Sonrası Stres Bozukluklarının tedavisinde EMDR bir teknik olarak karşımıza çıkmaktadır.

Küçük çocuklarda ve ergenlerde özgüven gelişimi, özdeğer ve belirli bir alandaki performansa yönelik destek gibi alanlarda da EMDR uygulamalarının sonuç verdiği bilinmektir. Fiziksel bir nedenle açıklanamayan karın ağrıları, baş ağrıları, mide bulantıları; sınav kaygısı, akran zorbalığı hatta cinsel taciz gibi alanlarda EMDR etkili sonuçlar  vermektedir.

Okula  çağındaki çocuklarda okula uyum sağlayamama,  akademik başarı sorunları, sınıf içinde özgüven sorunları, akranlarla iletişimsizlik,   konsantrasyon sorunları ya da depresyon gibi sorunlarda da EMDR çocuk ve ergenlerde hızlı ve etkili sonuçlar  yaratabilmektedir.

EMDR’ı Kimler Uygular?

Çocuklarda olumlu sonuçlar  sağlamakla birlikte EMDR uygulamasının belki de en önemli kriteri tekniği doğru uygulayan bir psikolojik danışman bulmaktır. Çocuklara EMDR uygulaması için, çocuklara dair uygulamalar konusunda özel sertifika almış bir uzmana danışmak  önemlidir.

İlginizi Çekebilir

Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Edin

Eğitim Kolektifi’nin Büyümesine Destek Olun!

İçeriklerimizi beğeniyorsanız daha fazla okuyucunun bize ulaşmasına destek olun.
Bizi Sosyal Medya Hesaplarımızdan Takip Edin, Beğenin, Paylaşın.

Takipte Kalın!

Facebook sayfamızı beğenin ve yeni yazılarımızdan haberdar olun.

Reklam

Yazar Hakkında

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

milli eğitim bakanı olsaydım kitap
eğitim kolektifi milli eğitim bakanı olsaydım kitap satın al

Milli Eğitim Bakanı Olsaydım

Orijinal fiyat: 150 ₺.Şu andaki fiyat: 90 ₺.

Ahmet Yıldız, Ayşegül Kanal, Cem Demirayak, Gözde Durmuş, Engin Karadağ, Erdal Atıcı, Erdal Küçüker, Esergül Balcı, Fevziye Sayılan, Feyzi Coskun, Gökçe Güvercin-Seçkin, Gözde Durmuş, Hasan Aydın, M. Cansu Balcı, Meral Uysal, Mustafa Gazalcı, Niyazi Altunya, Nurcan Korkmaz, Orhan Özdemir, Reşide Kabadayı, Rıfat Okçabol, Selen Balcı, Ş. Erhan Bağcı, Vildan Özdemir
Eğitim Kolektifi Yayınları
öz kitap ken robinson

Öz

Orijinal fiyat: 36 ₺.Şu andaki fiyat: 29 ₺.

Ken Robinson
Sola Unitas
sevdalı bulut nazım hikmet kitap

Sevdalı Bulut

Orijinal fiyat: 115 ₺.Şu andaki fiyat: 100 ₺.

Nazım Hikmet
Yapı Kredi Yayınları
Reklam

En Yeniler

En Popüler

Dosyalar

Reklam