Özgürlük Yazarları: Her Şeye Rağmen Hayatı Seçmek!

Eğitim PolitikalarıEğitimciler İçin
Özgürlük Yazarları
Reklam

Bu yazı bir film yazısı değil. Öyle olsa işimiz çok kolay olacaktı. Eğer bu yazı bir film yazısı olsa Özgürlük Yazarları filminde de diğer tüm Hollywood yapımı öğretmen filmlerinde olduğu gibi kırgın, yalnız ama yüreğini gençlere adamış bir öğretmenin herkesin yüz çevirdiği yoksul Amerikalılardan oluşan bir sınıfa girip mucize yarattığı anlatırdık size.

Sonra da uzun uzun ders yılının ilk günlerde öğrencilerin bu yeni öğretmene nasıl tepkisiz kaldıklarını; kimi suça karışmış, kimi sorunlu ailelerden gelen siyahi, Asyalı ya da Latin çocukların öğrenmeye karşı nasıl öfke kustuklarını yazardık.

Sonra da Erin Gruwell adlı öğretmenin nasıl inatla ve inançla o genç hayatları değiştirdiğini; eğitimin nasıl büyük bir mucize olduğunun altını çizer;  üstelik öğretmenin bu mucizeyi herkesin çok iyi bildiği bir araçla,  edebiyatla gerçekleştirdiğini ve 150 çocuğun hayatını kökten değiştirdiğini söylerdik.

Özgürlük Yazarları filminde Erin'i başarılı aktrist Hilary Swank canlandırdı.

Özgürlük Yazarları filminde Erin’i başarılı aktrist Hilary Swank canlandırdı.

Özgürlük Yazarları

Ama dedik ya bu yazı bir film tanıtım yazısı değil ve size bu filmi anlatmayacağız. Çünkü ne kadar iyi yazılmış olsa da Erin Gruwell’in hikayesi bir film senaryosu değil. Biz bu yazıda sizlere Erin Gruwell’in gerçek hikayesini anlatacağız!

Erin, sınıfında Sharaud adlı bir öğrencinin, büyük dudaklarıyla alay eden bir karikatür buldu ve onlara, ırkçılık hakkında daha fazla şey anlatmaya başladı, savaşların nasıl başladığını… soykırımların nasıl olduğunu...

Erin, sınıfında Sharaud adlı bir öğrencinin, büyük dudaklarıyla alay eden bir karikatür buldu ve onlara, ırkçılık hakkında daha fazla şey anlatmaya başladı, savaşların nasıl başladığını… soykırımların nasıl olduğunu…

Erin Gruwell Kimdir?

Erin Gruwell, 15 Ağustos 1969’da doğumludur.  Bonita Lisesinden ve  Californiya Devlet Üniversitesi’nden Laurels Seçkin Mezun Ödülü alarak mezun olmuştur.

1994 yılında, Long Beach Woodrow Lisesi’nde ders vermeye başlar.  Erin,  deneyimsiz bir öğretmen olarak çalışmaya başladığı okulun, en düşük performanslı ve davranış sorunları olan  sınıfa öğretmen olarak atanır.  Tıpkı filmde olduğu gibi, Erin’in ilk haftaları anlaşmazlıklarla dolu geçer.

Bir gün ders sırasında, “Sharaud” isimli bir öğrencinin, büyük dudaklarıyla alay eden bir karikatür bulur ve derste ırkçılık hakkında daha fazla şey anlatmaya başlar: Konu konuyu açar böylece savaşların nasıl başladığından, soykırımların nasıl yaşadığına kadar konuşmaya başlarlar.

Erin Gruwell sıra dışı bir öğretim tekniğiyle, ırkçı, çetelerle dolu bir dünyada, yepyeni bir değişim hareketi başlattı.

Erin Gruwell sıra dışı bir öğretim tekniğiyle, ırkçı, çetelerle dolu bir dünyada, yepyeni bir değişim hareketi başlattı.

Dersler Teoriden Çok Gerçek Hayata Temas Edince…

Gruwell, böylece ders işleme biçimini değiştirir; öğrencilerin hayat gerçeklerine daha uygun kavramları anlatıp, onların sorunlarına çözüm arar. Bunu yaparken öğrencilerini gerçek hayat kahramanlarıyla tanıştırır.  Öğretmenlik dışında üç farklı ek işi daha yaparak kazandığı parayla öğrencilere kitaplar alır, konuk konuşmacılar getirir.  Böylece Erin Gruwell sıra dışı bir öğretim tekniğiyle, ırkçı, çetelerle dolu bir dünyada, yepyeni bir değişim hareketi başlatır.

İkinci öğretim yılından sonra, Gruwell artık öğrencileri için tam anlamıyla bir öğretmen olmuştur. Gençler, artık farklı ırklardan, kocaman bir aile olmuşlardır.

Erin'in yüzbinlerce satan ve filmin senaryosuna da kaynaklık eden Özgürlük Yazarları kitabı Türkçe'ye çevrilmedi.

Erin’in yüzbinlerce satan ve filmin senaryosuna da kaynaklık eden Özgürlük Yazarları kitabı Türkçe’ye çevrilmedi.

‘Kimse Bitiremez’ Denen Sınıftan 150 Mezun!

1995 sonbaharında, Gruwell, öğrencilerine, okumaları için yepyeni kitaplarla dolu birer çanta verir ve değişimleri şerefine bir kutlama yapar. Erin’in 150 öğrencisinin büyük çoğu, ailelerinde liseden mezun olan ilk bireyler olur; pek çoğu da üniversitede eğitim görme şansı olan ilk kişilerhaline gelirler.

1998’de, öğrencilerinin mezun olması üzerine, Wilson Lisesi’nden ayrılır ve Long Beach’de California State University’e öğretmen olarak geçer. Gruwell, bir süre sonra Freedom Writers Foundation’ı kurar ve sıra dışı eğitim metodunu çevredeki okullara yaymak üzere çalışmalara başlar.

Erin, Aynı Dersi Vermeye Devam Ediyor!

Yazımızın başında Özgürlük Yazarları filminden görüntüler paylaştık. Bu videoda sınıfta uygulanan ve filmin en etkili sahnelerinden birini oluşturan ‘Birbirimizi Anlayalım’ oyunu senaryonun bir parçası değil, Erin’in sınıflarında uyguladığı bir eğitim tekniğiydi.  Erin Gruwell, aynı oyunu uygulamaya hala devam ediyor. Bu nedenle yazımızı, Erin Gruwell’i 28 Kasım 2019 yılında ABD’deki Cohoes Lisesi’ndeki konuşmasını ve birbirimizi anlayalım uygulamasını paylaşarak bitirmek istiyoruz.

Etiketler: , , , ,
Reklam

Yazar Hakkında

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Takipte Kalın!

Facebook sayfamızı beğenin ve yeni yazılarımızdan haberdar olun.

3 Kitap Sana 1 Kitap Ona

Eğitim Kolektifi’nden aldığınız her 3 kitap, bir köy okulu kütüphanesine kitap armağan ediyor.

Bunlar da Var

En Yeniler

En Popüler

Okudu Yazdı Demeyin! İşte 1. Sınıfların Eğitim Hayatını Değiştirecek 5 Taktik

İşte 1. Sınıfları Başarıya Taşıyacak 5 Alışkanlık

İlkokula başlamak hem çocukların hem de ailelerinin hayatlarındaki en önemli dönemeçlerden biridir. Okuma yazma öğrenmek küçük çocuklarınızın hayatlarını kökten değiştirir. Bilgiye doğrudan ulaşabilmek –okuldaki sosyal deneyimlerle birleştiğinde- çocuğunuzu eskisinden çok…
öğrencilerimize not verirken ne kadar adiliz

Öğrencilerimize Not Verirken Ne Kadar Adiliz?

Öğrencilerin öğrenme performanslarının adil bir şekilde değerlendirilmesi ve sonucun doğru amaçlarla kullanılması bir başka deyişle öğrencinin hak ettiği notu alabilmesi eğitimin önemli basamaklarındandır. Bununla birlikte pek çok eğitimcinin ölçme ve…
Sınavlar aynı zamanda öğrencilerin geldiği ve gelecekte içine gireceği sosyo-ekonomik sınıfın da bir göstergesi.

21. Yüzyıl Okulunu 19. Yüzyıl Teknikleriyle mi Yaratacağız?

Bu makaleyi dinleyebilirsiniz Son günlerde eğitimle ilgili en çok tartışılan konuların başında okulların yakın gelecekte yaşayacağımız teknolojik, ekonomik ve toplumsal dönüşüme uyum sağlayıp sayılayamayacağı geliyor. Uzmanlara göre okullar ayak sesleri…

Dosyalar

Reklam
Menü