Norveç Başbakanı Çocuklara Özel Koronavirüs Basın Toplantısı Düzenledi

Eğitim Politikaları
Norveç Başbakanı Çocuklara Özel Koronavirüs Basın Toplantısı Düzenledi
Reklam
A+ A-

Norveç Başbakanı Erna Solberg, televizyonda yayınlanan NRK Super isimli bir çocuk programına katılarak  çocuklara yönelik bir basın toplantısı düzenledi.  Norveç Başbakanı Solberg, 16 Mart pazartesi günü  iki bakanla birlikte katıldığı programda, Norveçli çocukların COVID-19 salgını, okulların kapanması, tatil planları ve geleceğe dair sorularını yanıtladı.

Solberg çocuklara 'Aynı anda bu kadar çok şey olunca korkmanız çok normal. Çok olağanüstü günler geçiriyoruz…' dedi.

Solberg çocuklara ‘Aynı anda bu kadar çok şey olunca korkmanız çok normal. Çok olağanüstü günler geçiriyoruz…’ dedi.

Korkmanız Normal !

Koronavirüsün yayılmasını engellemek için, okulların ve çok sayıda kamu ve özel kuruluşunun kapalı olduğu Norveç’te  çocuklara özel bir toplantı yapan Norveç Başbakanı “Aynı anda bu kadar çok şey olunca korkmanız çok normal. Çok olağanüstü günler geçiriyoruz… Bunun korkutucu olduğunu düşünmekte haklısınız” dedi.

‘Doğum Günümü Neden Kutlayamıyorum?’

NRK Super isimli bir çocuk televizyon programı ve Aftenposten Junior isimli bir çocuk gazetesinin konuğu olan Solberg çok sayıda çocuktan gelen soruları yanıtladı. “Evde oturarak virüsün başka insanlara bulaşmamasını ve hasta olmamalarını sağlıyorsunuz. Bu mevcut bir hastalığı olan insanlar ya da yaşlılar için çok önemli,” diye açıkladı Solberg.

Solberg’e gelen sorular arasında ‘Alışverişten sonra büyükannemi ziyaret edebilir miyim?’, ‘ Nede aşıyı yapmak ne kadar uzun sürüyor? ‘, ‘Yardım etmek için ben ne yapabilirim?’ ve “Doğum günümü neden kutlayamıyorum?  gibi soruları yanıtladı.

Solberg doğum günüyle  ilgili soruya şöyle yanıt verdi: “Sınıftan birinin doğum günü varsa herkes onu aramalı ve “Mutlu Yıllar” şarkısını söylemeli.”

Solberg basın toplatısını şu sözlerle bitirdi: “Okulda olmamanız, bir şeyler öğrenmemeniz gerektiği anlamına gelmez. Öğrenmek eğlencelidir.”

‘Harika Bir Fikir!’

Bu arada, Dünya Sağlık Örgütü Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, çocuklara özel basın toplantısının  son dönemlerde yapılmış “harika bir fikir ” olduğunu söyledi.

Dr. Adhanom Tedros, “Çocukları COVID-19 hakkında eğitmek ve bu konudaki sorularına cevap vermek endişelerini gidermeye ve bu zor günlerde yaşayabilecekleri kaygıyla baş etmelerini kolaylaştıracaktır,” dedi.

Norveç’te de okullar kapalı ve çocuklar tıpkı Türkiye’de olduğu gibi uzaktan eğitimler derslerine devam ediyorlar.

Kaynak:
www.bustle.com’da yer alan ‘Norways pm Erna Solberg Hosted a Special Coronavirus Press Conference Just For Kids adlı makaleden çevrilmiştir.
Etiketler:
Reklam

Yazar Hakkında

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Takipte Kalın!

Facebook sayfamızı beğenin ve yeni yazılarımızdan haberdar olun.

Bunlar da Var

En Yeniler

En Popüler

Narsist Ebeveynler Öfkeli ve Kırgın Çocuklar Yetiştirir

Narsistik Kişilik Bozukluğunun Masum İşaretleri

Son zamanlarda toplumda narsizmin yükselişiyle ilgili yazılar okuyor, çevrenizdeki insanların eskisine göre çok daha kendilerine dönük olduğunu fark ediyor ve belki de kendi kendinize soruyorsunuz: ‘Yoksa ben de biraz narsist…
çocuğumun hiç arkadaşı yok

Çocuğumun Hiç Arkadaşı Yok!

Çocuğunuzun okulda arkadaşı yok mu? Çocuğunuz yalnız ve mutsuz mu? Çocuğunuz arkadaşı olmadığı için okula gitmekte zorlanıyor mu? Çocuğum arkadaşları tarafından dışlanıyor mu diyorsunuz? Çocuğunuzun arkadaşlık kuramama nedenleri nelerdir ve…

Dosyalar

Reklam
Menü