Norveç Başbakanı Çocuklara Özel Koronavirüs Basın Toplantısı Düzenledi

Eğitim Politikaları
Norveç Başbakanı Çocuklara Özel Koronavirüs Basın Toplantısı Düzenledi

Norveç Başbakanı Erna Solberg, televizyonda yayınlanan NRK Super isimli bir çocuk programına katılarak  çocuklara yönelik bir basın toplantısı düzenledi.  Norveç Başbakanı Solberg, 16 Mart pazartesi günü  iki bakanla birlikte katıldığı programda, Norveçli çocukların COVID-19 salgını, okulların kapanması, tatil planları ve geleceğe dair sorularını yanıtladı.

Solberg çocuklara 'Aynı anda bu kadar çok şey olunca korkmanız çok normal. Çok olağanüstü günler geçiriyoruz…' dedi.
Solberg çocuklara ‘Aynı anda bu kadar çok şey olunca korkmanız çok normal. Çok olağanüstü günler geçiriyoruz…’ dedi.

Korkmanız Normal !

Koronavirüsün yayılmasını engellemek için, okulların ve çok sayıda kamu ve özel kuruluşunun kapalı olduğu Norveç’te  çocuklara özel bir toplantı yapan Norveç Başbakanı “Aynı anda bu kadar çok şey olunca korkmanız çok normal. Çok olağanüstü günler geçiriyoruz… Bunun korkutucu olduğunu düşünmekte haklısınız” dedi.

‘Doğum Günümü Neden Kutlayamıyorum?’

NRK Super isimli bir çocuk televizyon programı ve Aftenposten Junior isimli bir çocuk gazetesinin konuğu olan Solberg çok sayıda çocuktan gelen soruları yanıtladı. “Evde oturarak virüsün başka insanlara bulaşmamasını ve hasta olmamalarını sağlıyorsunuz. Bu mevcut bir hastalığı olan insanlar ya da yaşlılar için çok önemli,” diye açıkladı Solberg.

Solberg’e gelen sorular arasında ‘Alışverişten sonra büyükannemi ziyaret edebilir miyim?’, ‘ Nede aşıyı yapmak ne kadar uzun sürüyor? ‘, ‘Yardım etmek için ben ne yapabilirim?’ ve “Doğum günümü neden kutlayamıyorum?  gibi soruları yanıtladı.

Solberg doğum günüyle  ilgili soruya şöyle yanıt verdi: “Sınıftan birinin doğum günü varsa herkes onu aramalı ve “Mutlu Yıllar” şarkısını söylemeli.”

Solberg basın toplatısını şu sözlerle bitirdi: “Okulda olmamanız, bir şeyler öğrenmemeniz gerektiği anlamına gelmez. Öğrenmek eğlencelidir.”

‘Harika Bir Fikir!’

Bu arada, Dünya Sağlık Örgütü Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, çocuklara özel basın toplantısının  son dönemlerde yapılmış “harika bir fikir ” olduğunu söyledi.

Dr. Adhanom Tedros, “Çocukları COVID-19 hakkında eğitmek ve bu konudaki sorularına cevap vermek endişelerini gidermeye ve bu zor günlerde yaşayabilecekleri kaygıyla baş etmelerini kolaylaştıracaktır,” dedi.

Norveç’te de okullar kapalı ve çocuklar tıpkı Türkiye’de olduğu gibi uzaktan eğitimler derslerine devam ediyorlar.

Kaynak:
www.bustle.com’da yer alan ‘Norways pm Erna Solberg Hosted a Special Coronavirus Press Conference Just For Kids adlı makaleden çevrilmiştir.
Etiketler: corona virüs

İlginizi Çekebilir

Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Edin

Eğitim Kolektifi’nin Büyümesine Destek Olun!

İçeriklerimizi beğeniyorsanız daha fazla okuyucunun bize ulaşmasına destek olun.
Bizi Sosyal Medya Hesaplarımızdan Takip Edin, Beğenin, Paylaşın.

Takipte Kalın!

Facebook sayfamızı beğenin ve yeni yazılarımızdan haberdar olun.

Reklam

Yazar Hakkında

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

milli eğitim bakanı olsaydım kitap
eğitim kolektifi milli eğitim bakanı olsaydım kitap satın al

Milli Eğitim Bakanı Olsaydım

Orijinal fiyat: 150 ₺.Şu andaki fiyat: 90 ₺.

Ahmet Yıldız, Ayşegül Kanal, Cem Demirayak, Gözde Durmuş, Engin Karadağ, Erdal Atıcı, Erdal Küçüker, Esergül Balcı, Fevziye Sayılan, Feyzi Coskun, Gökçe Güvercin-Seçkin, Gözde Durmuş, Hasan Aydın, M. Cansu Balcı, Meral Uysal, Mustafa Gazalcı, Niyazi Altunya, Nurcan Korkmaz, Orhan Özdemir, Reşide Kabadayı, Rıfat Okçabol, Selen Balcı, Ş. Erhan Bağcı, Vildan Özdemir
Eğitim Kolektifi Yayınları
Reklam

En Yeniler

En Popüler

Dosyalar

Reklam