2019’da Dünyayı Değiştiren 8 Genç

Eğitim Politikaları
Eğitim Politikaları
2018’de Dünyayı Değiştiren 8 Genç

Yeni kuşak gençlerin içinde yaşadıkları dünyayla hiç ilgilenmeyen, sorumluluk almayan ve sadece ellerindeki cep telefonlarıyla ilgilenen bencil kuşaklar olduğunu kimbilir kaç tane yetişkin dile getirmiştir.

Bununla birlikte son dönemlerde gerek dünya gerekse içine yaşadıkları toplumun sorunlarıyla ilgilenen, cesaretle ortaya çıkan ve yaşıtlarına liderlik eden çok sayıda gencin varlığından haberdar mısınız? Bu gençlerin kimi sosyal politikalarla, kimi eğitim ve eşitlikle kimi küresel ısınmayla ilgileniyor. Seçtikleri alan hangisi olursa olsun, sözleri ve eylemleri dünyada dalga dalga yayılarak milyonlarca kişinin desteğini alıyor; en önemlisi politikacıların eylemlerini etkiliyor ve genç kuşaklara sosyal sorumluluk konusunda yol gösteriyor.  İşte size bu gençlerden birkaç tanesi:

Isabel and Melati Wijsen, iki kardeş, 20000 gönüllünün katılımıyla Bali’de tarihin en büyük temizlik girişimini örgütlediler ve 65 ton çöp topladılar.

İki kardeş, 20000 gönüllünün katılımıyla Bali’de tarihin en büyük temizlik girişimini örgütlediler ve 65 ton çöp topladılar.

Isabel and

Melati and Bali’de yıllardır yüzdükleri plajın giderek  daha fazla plastik torba ve çöple kaplanmaya başladığını farkettiklerinde yıl 2012’ydi ve kardeşler sadece 12 ve 10 yaşlarındaydılar. İkikardeş 2013’te Endonezya’da sosyal medya üzerinden başlattıkları ByeByePlastikBags adlı kampanyayı hayata geçirerek çok sayıda insana ulaştılar.

2018’de 20 000 gönüllünün katılımıyla Bali’de tarihin en büyük temizlik girişimini örgütlediler ve 65 ton çöp topladılar. Ayrıca yöredeki 350 yerel işyeriyle anlaşarak plastik çay bardağı, plastik tabak, pet şişe, pipet gibi plastik malzemelerin kullanılmamasını sağladılar.  Okullarda başlatılan eğitim programlarıyla genç kuşakların bilgilenmesini sağlarken en önemlisi ülkelerinde çevre koruma politikalarını oluşturulmasında etkili bir baskı grubu oluşturdular.

1000BlackGirlBooks adlı kampanyayla 2015’ten beri 11.000’den fazla kitabı okullara, kütüphanelere ulaştıran Dias artık bir üniversite öğrencisi.

1000BlackGirlBooks adlı kampanyayla 2015’ten beri 11.000’den fazla kitabı okullara, kütüphanelere ulaştıran Dias artık bir üniversite öğrencisi.

Marley Dias ,ortaokula başladığı haftalarda şu sorusuna yanıt bulmaya çalışıyordu: ‘Evde, yaşadığım mahallede bir sürü siyahi kadını ve hayatla nasıl başa çıktıklarını görüyorum. Oysa okulumdaki kitaplar sadece beyaz kadınların hikayelerini anlatıyor. Okul kütüphanemizde siyahların kahramanı olduğu bir tane kitap bile yok!’

Kendisi de okumayı çok seven Dias bunun üzerine içinde siyah kadınların kahraman olduğu kitapları bir araya getirmek için uğraşmaya başladı.1000BlackGirlBooks adlı kampanyayla 2015’ten  beri 11.000’den fazla kitabı ihtiyacı olan okullara, yerel kütüphanelere ulaştıran ve artık bir üniversite öğrencisi olan Marley Dias bu günlerde gençlere kendi hayallerini gerçekleştirmeleri için ilham vermeyi hedefleyen kendi kitabını yayınladı.

Sadece haftalar içinde Florida Eyaleti Marjory Douglas Lisesi Kamu Güvenliği Yasasını onayladı ve silah edinme yaşını 18’den 21’e çıkardı.

Sadece haftalar içinde Florida Eyaleti Marjory Douglas Lisesi Kamu Güvenliği Yasasını onayladı ve silah edinme yaşını 18’den 21’e çıkardı.

, ve

Emma González, Jaclyn Corin ve David Hogg ile  2018 yılında Florida’daki Marjory Douglas Lisesi’nde 17 kişinin öldürüldüğü silahlı saldırının ardından tanıştık.

Yaşanan trajedinin bir daha yaşanmaması için bir araya gelen gençler üzüntüyle içlerine kapanmak, susmak ve durumu kabul etmek yerine artık bir şeyler yapılması gerektiğini savunuyorlardı.  Böylece ABD’de silah satışı ve kullanımının sınırlandırılmasını savunan  -- oluşumunun adımları atıldı. Kısa zamanda milyonlarca destek alan hareket, okul güvenliğine,yeni kuşakların bilinçlendirilmesine de dikkat çekiyordu.

2018 yılı Mart ayında grubun üyelerinden Emma Gonzales’in yaptığı ve öldürülen her öğrencinin adını söylemesinin ardından 4 dakika susarak saldırı süresiyle aynı sürede yaptığı konuşma dünyanın her köşesinde ses getirdi.

Sadece haftalar sonra Florida Eyaleti Marjory Douglas Lisesi Kamu Güvenliği Yasasını onayladı ve silah edinme yaşını 18’den 21’e çıkarıp ağır silahların tesliminden önce 3 günlük bekleme süresi belirledi.

Malala Yousafzay Nobel barış ödülüne aday gösterilen en genç kişi olarak tarihe geçti.

Malala Yousafzay Nobel barış ödülüne aday gösterilen en genç kişi olarak tarihe geçti.

Pek çoğumuz Malaya Yousafzay’nin adını ve hikayesini zaten biliyoruz. Dünyada okula gönderilmeyen kız çocuk sayısı en yüksek ikinci ülke olan Pakistan’da dünyaya gelen Yousafzay,  Taliban’ın kız çocuklarının eğitim görmesini engelleyen politikalarına karşı çıkan bir babanın kızı olarak dünyaya geldi. O da tıpkı babası gibi eğitiminin ve kız çocuklarının okutulması için savaşmak istiyordu.

Malala, önce takma bir adla BBC için bir blog yazmaya başladı. Bir yandan da kadınların evden çıkıp alışverişe gitmelerinin bile yasaklandığı bir bölgede, kapanma tehditleri alan okullarını açık tutmak için babasıyla birlikte çaba gösteriyordu.

Birsüre sonra New York Times’da yayınlanan bir belgeselde ismi açıklandı. Hemen ardında BBC de yazar olarak gerçek adını yazmaya başladı. Böylece 2011 yılında Pakistan’ın ilk gençlik barış ödülünü kazandı ve Uluslararası Çocuk Barış Ödülüne aday gösterildi. Artık uluslararası olarak tanınan bir isimdi.

Ancak bu tanınırlığın bedelleri de olacaktı. 2013 yılında maskeli bir saldırgan okul sevisinde adını söyleyerek Malala’yı vurduğunda henüz 15 yaşındaydı. Ağır yaralandı ve Birleşik Krallık’ta iyileşene kadar tedavi gördü.Hemen ardından ülkesine dönüp çalışmalarına devam etti.

Malala Yousafzay Nobel barış ödülü alan en genç kişi olarak tarihe geçti.

Greta dünyada sayıları 50 binlere ulaşan öğrencinin iklim değişikliği konusundaki kaygılarını paylaşmak için yürüyüşler yapmalarını sağladı.

Greta dünyada sayıları 50 binlere ulaşan öğrencinin iklim değişikliği konusundaki kaygılarını paylaşmak için yürüyüşler yapmalarını sağladı.

Greta Thunberg Ülkesi İsveç’in son 262 yılın en kurak yazını yaşaması – ve bunu önlemek için politikacıların çok az önem alınması- üzerine İsveç Parlementosu önünde eylem yapmaya başladığında 15 yaşındaydı. Thunberg bu eylemlerde insanlara üstünde ‘bunu yapıyorum çünkü siz yetişkinler geleceğimi mahvediyorsunuz’ yazan bir broşür vermişti.

Yaptığı eylem önce yerel sonra da uluslararası medyanın dikkatini çekince Greta bir anda basın açıklamaları yapan uluslararası gazetelerde yazıları çıkan ve hatta Davos’a davet edilen bir isim oldu. Ancak daha önemlisi şuydu: Greta’nın protestosu bir kartopu etkisi yaratarak dünyanın pek çok ülkesinde sayıları 50 binlere ulaşan öğrencinin iklim değişikliği konusundaki kaygılarını paylaşmak için yürüyüşler yapmalarına neden oldu.

 

 

Kaynak:
time.com ‘da yer alan Most influential teens of 2018 adlı makaleden özetlenerek derlenmiştir.

Yazar Hakkında

Takipte Kalın!

Facebook sayfamızı beğenin ve yeni yazılarımızdan haberdar olun.

Bunlarda Var

En Yeniler

En Popüler

Ioanna Kuçuradi : “Önce ‘insanlaşma eğitimi’ verilmeli”

Ioanna Kuçuradi : “Önce ‘insanlaşma eğitimi’ verilmeli”

Türkiye’de felsefe alanında uzun yıllar çalışmış ve “felsefenin bilge annesi” olarak bilinen Prof. Dr. Ioanna Kuçuradi, geçtiğimiz günlerde  Türkiye’nin eğitim sistemi özgürlük ve felsefe hakkında açıklamalarda bulundu. Üniversite öncesi öğretimde…
1997 yılından bu yana 20 bine yakın köy okulu kapandı, milyonlarca öğrenci okullara taşındı.

6 Maddede Neden Köy Okullarını Yeniden Açmalıyız!

Türkiye’de 1997 yılından bu yana 20 bine yakın köy okulu kapandı ve milyonlarca köy öğrencisi uzaklardaki okullara ‘taşınarak’ gitti. Bu taşıma öyle zorlu koşullarda gerçekleşti ki bazı çocuklar daha güneş…
Eğitime Dair Doğru Sandıklarımızı Kökten Dönüştürecek 6 Madde

Herkesin Doğru Sandığı 6 Büyük Eğitim Miti

Hepimizin iyi eğitimin nasıl olması gerektiğine dair inançlarımız vardır. Bu inançlardan bazıları yıllar içinde toplum genelinde de benimsenmiş, genel bir inanca dönüşmüştür. Aslında çoğu bilimsel doğru olmayan bu bilgiler, önce…

Dosyalar

BÜLTENE KATILIN

E-posta listemize kayıt olarak yeni makalelerimizden haberdar olabilirsiniz.

Abone olduğunuz için teşekkürler.

Bir hata oluştu.

Menü