Psikopatların Empati Kurma Yeteneği Vardır, Sadece Kullanmazlar

Aileler İçinGenel
Psikopatların Empati Kurma Yeteneği Vardır, Sadece Kullanmazlar

Günlük hayatta psikopat, narsist ya da makyevalist olarak nitelendirilen insanların empati yeteneğine sahip olmadıkları sıkça dile getirilir. Bu insanların kendilerini başkalarının yerine koyamadıkları, başka insanların duygularını anlayamadıkları düşünülür. Yapılan yeni bir araştırma bu konudaki düşüncelerini değiştirecek gibi gözüküyor.

Narsistler Empati Kuramıyor mu?

Kişilik ve Bireysel Farklılıklar dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre karanlık özellikler üçlemesi olarak bilinen psikopati, narsisizm ve makyevalizm seviyeleri yüksek kişilerin empati kurma becerisinin olduğu, sadece kullanmayı tercih etmedikleri ortaya konmuştur. İsveç’teki West Üniversitesi’nin psikoloji biriminde çalışan Doç. Dr. Petri Kajonius’a göre normal psikopatlar hakkında doğru bildiğimiz birçok yanlış var.

Toplumdaki psikopatlar, narsistler, makyevalistler diğer insanların duygularını tanırlar ama önemsemezler.
Toplumdaki psikopatlar, narsistler, makyevalistler diğer insanların duygularını tanırlar ama önemsemezler.

Araştırma Farklı Bir Gerçeğin Altını Çiziyor

Toplumda genel olarak psikopatların bazı zamanlarda duygusuz olduğu, başkalarıyla empati kurma becerisinin olmadığı, diğer zamanlarda ise tam anlamıyla işlevsel davranabildikleri düşünülmektedir. İnsan Kaynakları-topluluk örneklemi kullanılarak yapılan çalışmada bu durumun gerçekliği araştırılmıştır.

278 katılımcının katıldığı çalışmanın sonucuna göre karanlık özellikler üçlemesi ile empati kurma eğilimi arasında negatif bir ilişki varken empati kurma becerisi ile hiçbir ilişkisi yoktur.

Duyguları Tanır ama Önemsemezler

Karanlık özellikler üçlemesi ölçeğinden yüksek puan alan kişiler şu cümlelerle aynı fikirde olmuşlardır; “bazen sorun yaşayan insanlar için kendimi üzgün hissetmiyorum.”,”başka insanların talihsizlikleri beni ciddi anlamda rahatsız etmiyor.” Ama aynı kişilerin farklı duyguları yaşayan kişilerin resimleri gösterilip duygu tanımlaması yapılmasının istendiği çok yönlü empati ölçeğinden aldığı puanlar yüksektir.

İnsan Kaynakları alanında çalışan ve karanlık özellikler üçlemesi seviyesi yüksek olan kişiler empati kurabilme becerisine sahiptir sadece empati kurmayı tercih etmemektedir. Bir başka deyişle toplumdaki psikopatlar, narsistler, makyevalistler diğer insanların duygularını tanırlar ama önemsemezler.

Araştırmada aynı zamanda bilişsel beceri ile empati kurma becerisi arasında pozitif bir ilişki bulunmuştur. Ancak her araştırmada olduğu gibi bu araştırmanın da sınırlılıkları vardır. Bu çalışma klinik örneklemde (psikopat ya da narsist olarak tanımlanan kişilerde) gerçekleştirilmemiş, küçük bir örneklem kullanılmış ve katılımcıların kendilerini değerlendirmeleri istenmiştir.

Kaynak:
Bu makale “Individuals with dark traits have the ability but not the disposition to empathize“ by Petri J. Kajoniusa and Therese Björkmana adlı makaleden uzman psikolojik danışman Bingül Kemiksiz Uzel tarafından çevrilmiştir.
Etiketler: narsisteler empati kurar mı?, narsistik davranışlar, narsizm, narsizm ve empati

İlginizi Çekebilir

Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Edin

Eğitim Kolektifi’nin Büyümesine Destek Olun!

İçeriklerimizi beğeniyorsanız daha fazla okuyucunun bize ulaşmasına destek olun.
Bizi Sosyal Medya Hesaplarımızdan Takip Edin, Beğenin, Paylaşın.

Takipte Kalın!

Facebook sayfamızı beğenin ve yeni yazılarımızdan haberdar olun.

Reklam

Yazar Hakkında

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

milli eğitim bakanı olsaydım kitap
eğitim kolektifi milli eğitim bakanı olsaydım kitap satın al

Milli Eğitim Bakanı Olsaydım

Orijinal fiyat: 150 ₺.Şu andaki fiyat: 90 ₺.

Ahmet Yıldız, Ayşegül Kanal, Cem Demirayak, Gözde Durmuş, Engin Karadağ, Erdal Atıcı, Erdal Küçüker, Esergül Balcı, Fevziye Sayılan, Feyzi Coskun, Gökçe Güvercin-Seçkin, Gözde Durmuş, Hasan Aydın, M. Cansu Balcı, Meral Uysal, Mustafa Gazalcı, Niyazi Altunya, Nurcan Korkmaz, Orhan Özdemir, Reşide Kabadayı, Rıfat Okçabol, Selen Balcı, Ş. Erhan Bağcı, Vildan Özdemir
Eğitim Kolektifi Yayınları
Delifişek Jose Mauro De Vasconcelos

Delifişek

Orijinal fiyat: 75 ₺.Şu andaki fiyat: 70 ₺.

Jose Mauro De Vasconcelos
Can Çocuk Yayınları
Reklam

En Yeniler

En Popüler

Dosyalar

Reklam