bana iyi öğretmen demeyin!

Aileler İçin
Aileler İçin
bana iyi öğretmen demeyin

“okullar açılacak mı? ne zaman açılacak?” soruları yavaş yavaş netleşince okula ilk kez başlayacak öğrencilerin velilerinin telaşı başladı. hangi okula versek, hangi öğretmen daha iyi araştırması, tercihleri ailelerin gündemi oldu.

neyin iyi neyin kötü olduğu sorusu, öğretmenin iyiliği tanımında da kendini gösteriyor. ama ilk eldeki en güçlü veri akademik başarıyı sağlayacağı düşünülen öğretmenlerin iyi tanımına sokulduğu. ki bunda da dünya görüşü, genel temayüllere uygunluk, ye kürküm ye kıyafetindekiler üstteki kıstası bile bozan etkenler.

Eğitimde Başarılı Olmuş Ülkelerin 7 Sırrı

2005’te müfredat, okuma yazma öğretimi değiştiğinde aslında eğitim mantığı da değişmişti. öğrenciyi merkeze alan, ezberin daha az olduğu, yorumlamanın, zekayı kullanmanın önem göstereceği bir düzenlemeydi bu. oysa milli eğitim örgütlenmesi bunu öğretmenlere anlatamadığı gibi öğretmenleri ikna da edemedi. yine eski düzende olduğu gibi dersler işlendi. ezbere dayalı, yorum yapamayan, konuşamayan, yazamayan öğrenciler yetiştirirken testlerde başarılı olduk.

her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır atasözü bizde aslında çok geçerli değildir. çünkü öz, ezber bilgi verilir, ardından test çözdürülür. resim, beden eğitimi yaptırılmaz matematik yaptırılır. aslında yiğitlerimiz yani “iyi”lerimiz aynıdır. ve yoğurtlar farklıyken üstelik. bu anlamda iyi olmak çok zor değildir aslında. sonra zaten git gide pisa’da da dökülmeye başladık.

ona balık vermeden, balık tutmayı öğretmektir zamanımızda mesele. bilgi çağında geçer akçe bilgiye ulaşım ve bilgiyi kullanabilmektir. alan içerisinde, alanlar arasında bilgi transferi yapabilmek ve buna göre bir eğitim süreci planlamaktır öğretmenliğin zor tarafı. problem çözerken hangi verileri bilmesi gerektiğini düşünebilmektir, buna uygun eğitim etkinliği oluşturabilmektir maharet. yoksa iyimiz de, kötümüz de balık veriyor hep. karnı acıktığında da tutmayı akıl etmiyor, etsede balık tutamıyor. tekrar bakınız, gösterge pisa sonuçları.

bu gözler, ilkokul birinci sınıfının ikinci döneminin başında tahtada -yor–> şimdiki zaman, -di–> geçmiş zaman , -ecek–> gelecek zaman dersinin işlendiğini gördü. iki günü yatcaz kalkcaz yatcaz kalcaz diye hesaplayan yaş grubuna. ince ünlü, kalın ünlü panosunu da gördü bu gözler. muhtemelen meslektaşlarım iyi öğretmendi. geçen yıl sınavlarda soru tipleri değişince yani biraz bilgiyi kullanma becerisi ölçülmeye kalkılınca çocuklarımız neden afalladı dersiniz?

lütfen bana iyi öğretmen demeyin. “öğretmenim oynadığımız bu kaçıncı dersti?” diyen öğrencimden sonra benden mutlusu yoktu. bana karşı diklenen, itiraz eden öğrencimle gurur duydum çünkü.

İlginizi Çekebilir

Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Edin

Eğitim Kolektifi’nin Büyümesine Destek Olun!

İçeriklerimizi beğeniyorsanız daha fazla okuyucunun bize ulaşmasına destek olun.
Bizi Sosyal Medya Hesaplarımızdan Takip Edin, Beğenin, Paylaşın.

Takipte Kalın!

Facebook sayfamızı beğenin ve yeni yazılarımızdan haberdar olun.

Reklam

Yazar Hakkında

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

milli eğitim bakanı olsaydım kitap
eğitim kolektifi milli eğitim bakanı olsaydım kitap satın al

Milli Eğitim Bakanı Olsaydım

Orijinal fiyat: 150 ₺.Şu andaki fiyat: 90 ₺.

Ahmet Yıldız, Ayşegül Kanal, Cem Demirayak, Gözde Durmuş, Engin Karadağ, Erdal Atıcı, Erdal Küçüker, Esergül Balcı, Fevziye Sayılan, Feyzi Coskun, Gökçe Güvercin-Seçkin, Gözde Durmuş, Hasan Aydın, M. Cansu Balcı, Meral Uysal, Mustafa Gazalcı, Niyazi Altunya, Nurcan Korkmaz, Orhan Özdemir, Reşide Kabadayı, Rıfat Okçabol, Selen Balcı, Ş. Erhan Bağcı, Vildan Özdemir
Eğitim Kolektifi Yayınları
Reklam

En Yeniler

En Popüler

Dosyalar

Reklam