Büyüten Oyunlar: Oyunun Çocuğunuza Dört Büyük Etkisi

Aileler İçin
Aileler İçin
Büyüten Oyunlar Oyunun Çocuğunuza Dört Büyük Etkisi
Reklam
A+ A-

Platon demiş ki bir oyun saati içinde  o insan hakkında bir yılda öğrenebileceklerinizden  daha fazlasını keşfedebilirsiniz. Üstünden yüzyıllar geçtikten sonra bilim Platon’un haklılığını kanıtlıyor.  Nasıl yetişkinler için kendilerini ifade etmenin doğal yolu konuşmak ise, oyun da çocuklar için aynı işlevi üstleniyor.Çocuklar oyun sayesinde yaşadıkları çevreyi/dünyayı tanımlıyor ve anlamlandırıyorlar.

Oyunun çocuk gelişimindeki önemi hakkında çalışmalar yapan uzmanlara göre, oyun çocuğa 4 temel özellik kazandırıyor.

1. Oyun, Çocuğu Güçlendirir.

Doğduğu andan itibaren bir sığınak bulma ve hayatı oyunlaştırma çabası içinde olan çocuklar aslında yaşamlarındaki ilk savaşlarını vermektedirler. Bazen insanlara oyun aracılığıyla güvenmeyi öğrenir bazen de kapalı kapılar ardında bir ömür boyunca her an güvensizliği tadarlar.  Oynadığı oyunla kabul edilen ve desteklenen çocuğun özgüveni gelişir, benlik algısı güçlenir. Kendine yeten ve duygusal anlamda da güçlü olan çocuk, kendisinin ve dış dünyanın farkındadır. Dış dünyadaki konumunu bilir, oyun nesnesi olsa da olmasa da her anı oyunlaştırır. Her oyun davranışı kabul edilen ve yetişkin tarafından doğru yönlendirilen çocuk, kurallı oyunlarla beraber akranlarıyla daha iyi iletişim kurmaya ve akranları arasında kendini konumlandırmaya başlar.

Büyüten Oyunlar Oyunun Çocuğunuza Dört Büyük Etkisi

2. İletişim Becerisini Geliştirir.

Oyun çocuğun  iletişim becerilerini geliştirdiği en önemli süreçlerden birisidir.  Çocukla oynayan yetişkinin çocukla sevgi ve ilgiyle iletişim kurması ve aynı anda “şimdi”de olabilmesi, çocuğa “ben iletişim kurulan değerli biriyim” mesajını verir. Sesine ses verildiğini öğrenen çocuk kendi sesini fark eder. Farklı ses tonlarına farklı anlamlar verebilme becerisinin desteklenmesi çocuğa kelimeleri olmasa da iletişim kurabileceğini öğretir. Oyun içerisinde sesini ve daha sonra da sözcükleri kullanmayı öğrenen çocuk oyunlarına anlam yükler, oyun aracılığı ile iletişim becerilerini güçlendirir.

Büyüten Oyunlar Oyunun Çocuğunuza Dört Büyük Etkisi

3. Yaratıcılığını Geliştirir.

Oyun aracılığı ile çocuk çevresindeki yetişkin ve diğer çocuklarla bağ kurmayı öğrenir.  Oyun, çocuğun dış dünyaya attığı bir çapa gibidir. Erken yaşlarda öğrenme ile oyun arasındaki bağ görünmez iken bir süre sonra çocuk öğrenirken oynamaya, oynarken öğrenmeye başlar. Hayal gücü ve yaratıcılığı desteklenen çocuk oyundan oyun çıkarmaya, kendi oyunlarını kendisi yaratmaya, kendi kurallarını kendisi belirlemeye başlar. “Mış gibi” oyunların bilişsel gelişime katkısı çok büyüktür. Pastel boyalarla arabaymış gibi, kavanoz kapağı ile tekerlekmiş gibi oynayan çocukların sembollerle düşünme ve soyut düşünme süreçleri gelişir.

4. Duygusal ve Düşünsel Sağlığını Geliştirir.

Sağlık ve oyun arasında çok güçlü bir ağ olduğu şüphesizdir. Sağlıklı çocuk, duygusal anlamda sağlıklı, büyüme ve gelişim evreleri desteklenen, güvende olan ve sağlıklı tercihler yapan çocuk  anlamına gelir. Keşfetme ve girişim duygusunun temellerinin atıldığı bu dönemde çocuğun yaşadığı çevrenin çocuk üzerindeki etkisi oldukça büyüktür. Eğer çocuk, yaptıklarından sonra desteklenir ve övgü alırsa sosyal anlamda da sağlıklı bir çocuk olarak dünyadaki yerini bulur.

Oyun, Geleceğin Anahtarıdır…

Kendine yetebilen, yeni ilişkilere hazır olan, keşfetmeye istekli ve meraklı olduğu bu döneme yetişkinlerin yapabileceği en büyük katkı, çocuğun ilgi alanlarını gözlemlemek, oyun aracılığı ile yaratıcılığını kullanabileceği uygun durumlar oluşturmak ve yeteneklerinin gelişmesine fırsat vermek olacaktır.

Oyunla kalın…

Kaynak: Moyles, J. (2008) The Excellence of Play, Open University Press’ten uyarlanarak yazılmıştır.
Etiketler:
Reklam

Yazar Hakkında

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Takipte Kalın!

Facebook sayfamızı beğenin ve yeni yazılarımızdan haberdar olun.

3 Kitap Sana 1 Kitap Ona

Eğitim Kolektifi’nden aldığınız her 3 kitap, bir köy okulu kütüphanesine kitap armağan ediyor.

Bunlar da Var

En Yeniler

En Popüler

Okudu Yazdı Demeyin! İşte 1. Sınıfların Eğitim Hayatını Değiştirecek 5 Taktik

İşte 1. Sınıfları Başarıya Taşıyacak 5 Alışkanlık

İlkokula başlamak hem çocukların hem de ailelerinin hayatlarındaki en önemli dönemeçlerden biridir. Okuma yazma öğrenmek küçük çocuklarınızın hayatlarını kökten değiştirir. Bilgiye doğrudan ulaşabilmek –okuldaki sosyal deneyimlerle birleştiğinde- çocuğunuzu eskisinden çok…
öğrencilerimize not verirken ne kadar adiliz

Öğrencilerimize Not Verirken Ne Kadar Adiliz?

Öğrencilerin öğrenme performanslarının adil bir şekilde değerlendirilmesi ve sonucun doğru amaçlarla kullanılması bir başka deyişle öğrencinin hak ettiği notu alabilmesi eğitimin önemli basamaklarındandır. Bununla birlikte pek çok eğitimcinin ölçme ve…
Sınavlar aynı zamanda öğrencilerin geldiği ve gelecekte içine gireceği sosyo-ekonomik sınıfın da bir göstergesi.

21. Yüzyıl Okulunu 19. Yüzyıl Teknikleriyle mi Yaratacağız?

Bu makaleyi dinleyebilirsiniz Son günlerde eğitimle ilgili en çok tartışılan konuların başında okulların yakın gelecekte yaşayacağımız teknolojik, ekonomik ve toplumsal dönüşüme uyum sağlayıp sayılayamayacağı geliyor. Uzmanlara göre okullar ayak sesleri…

Dosyalar

Reklam
Menü