Pepsi mi İçsek Cola mı? John Taylor Gatto’ya Göre Okullar Çocuklara Tercih Yapmayı Nasıl Öğretir?

Eğitim PolitikalarıEğitimciler İçin
Reklam
A+ A-

“Geçenlerde televizyonda son model bir telefon reklamına rastladım.  Reklamda alımlı bir genç kız  telefonlarının modelleri  eskimiş kişilerle dalga geçiyordu. O zaman daha önce düşünmediğim bir şeyi fark ettim: Demek bütün bu kanser, evsizlik, işsizlik, körlük, yaşlanma, yoksulluk, kazalar ve bunlar sonundaki yaralanmalar, kötürüm kalmalar ve benzeri gibi kaçınılmaz dertlerin  ortasında, telefonlarının modelini dert edinen onca sığ, eğitimli insan da gerçekten vardı. Bu fikirlere sahip çocuklar bizim okullarımızdan yüksek notlarla mezun oluyorlardı.”

Sevgili okurlar, işte karşınızda John Taylor Gatto. ‘Eğitim: Bir Kitle İmha Silahı’ adlı kitabıyla hepimizi okulların varoluş nedenini bir kez daha sorgulamaya iten ‘asi’ sınıf öğretmeni.

New York’un kenar mahallelerindeki kalabalık devlet okullarında başlayan öğretmenlik macerası boyunca etkili ve öfkeli bir eğitimci olan hatta 90’lı yıllarda 3 yıl üst üste yılın öğretmeni seçilen Gatto, eğitimci ve velileri okul sistemi ve çocuklarımıza ezberlettiğimiz bilgilere daha dikkatle bakmamızı istiyor bizden. İşte kendi cümleleriyle Gatto ve okullar hakkındaki fikirlerinin bir özeti.

Okul Size Sıranızı Beklemeyi ve Başkalarının Yargılarına Teslim Olmayı Öğretir

Gatto’ya göre okullar ‘Okul öğretimi bir alışkanlık ve davranış talimi meselesidir. Dışarıdan içeriye doğru oluşur. Eğitim ise öncelikle insanın kendisine hakim olması meselesidir. Sonra da kendisini geliştirme hatta aşma meselesi. Çünkü bu durumda insan ruhunun bütün imkanları keşif ve kavrayış alanına girer.

“Okul ise size, ne kadar uzun sürerse sürsün, sıranızın gelmesini beklemeyi öğretir, o da gelirse tabi. Ve bir de çok büyük bir hevesle yabancıların yargılarına –yanlış olsalar bile- teslim olmayı…”

John Taylor Gatto: Okullar Neden Var?

Eğitim İse Kişinin Kendi Başlattığı Şeydir!

“Eğitim büyük orandan kişinin kendisinin başlattığı bir şeydir; geniş deneyimlerden, devamlı iç gözlemlerden, kişinin kendi amacına dikkat dağıtıcı şartlara rağmen odaklanabilme yetisinden dokunmuş bir duvar halısıdır; merak, sabır, yoğun gözlemlerden oluşan bir bileşimdir ve esaslı bir şekilde deneme yanılmaya bağlı risk almanın yanı sıra çevreden geri bildirim alma yeteneği gerektirir.”

Kazananlar ve Kaybedenler Listesi..

“Okul bizim örgütlü topluma dair ilk izlenimimizi edindiğimiz, onun herkesi kazananlar ve kaybedenler olarak sınıflandırmamız konusundaki insafsız ve sonu gelmez iştahına şahit olduğumuz yerdir. İlk izlenimlerin çoğu gibi, okulun bize sosyal hayattaki yerimiz konusunda öğrettikleri çoğumuza bir ömür boyu eşlik eder.”

John Taylor Gatto: Okullar Neden Var?

Pepsi mi İçsek yoksa Cola mı?

“Okulu bir şartlandırma laboratuvarı olarak düşünün;  doğuştan biricik, türünün tek örneği olan bireylere bir yığın gibi davranma; daima can sıkıntısını, kıskançlığı ve sınırlı bir yeterlilik düzeyini insan olmanın doğal şartıymışcasına kabullenme talimlerinin yaptırıldığı bir yer.”

“Kurduğumuz resmi ekonomi, aynı düzeye indirgenmiş, ruhsuz, pasif, endişeli, dostsuz, ailesiz insanlar stoğunun durmadan yenilenmesi ister. Çünkü bunlar durmadan ıskartaya çıkartılacak, sonra yerine yenileri konacaktır. Hurdaya çıma vakitleri gelinceye kadar maksimum performans göstereceklerdir.”

“Bütün bunları yaparken de Cola ile Pepsi veya yuvarlak hamburgerle kare şeklinde olanlar arasındaki farkın tartışılmaya değer  şeyler olduğunu düşünüp duracaklardır.”

Bu makalede tırnak içindeki bölümler Jonh Taylor Gatto’nun Eğitim: Bir Kitle İmha Silahı adlı kitabının 105-106 nolu sayfalarından alıntılanmıştır.
Reklam

Yazar Hakkında

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Takipte Kalın!

Facebook sayfamızı beğenin ve yeni yazılarımızdan haberdar olun.

3 Kitap Sana 1 Kitap Ona

Eğitim Kolektifi’nden aldığınız her 3 kitap, bir köy okulu kütüphanesine kitap armağan ediyor.

Bunlar da Var

En Yeniler

En Popüler

Okudu Yazdı Demeyin! İşte 1. Sınıfların Eğitim Hayatını Değiştirecek 5 Taktik

İşte 1. Sınıfları Başarıya Taşıyacak 5 Alışkanlık

İlkokula başlamak hem çocukların hem de ailelerinin hayatlarındaki en önemli dönemeçlerden biridir. Okuma yazma öğrenmek küçük çocuklarınızın hayatlarını kökten değiştirir. Bilgiye doğrudan ulaşabilmek –okuldaki sosyal deneyimlerle birleştiğinde- çocuğunuzu eskisinden çok…
çocuğumun hiç arkadaşı yok

Çocuğumun Hiç Arkadaşı Yok!

Çocuğunuzun okulda arkadaşı yok mu? Çocuğunuz yalnız ve mutsuz mu? Çocuğunuz arkadaşı olmadığı için okula gitmekte zorlanıyor mu? Çocuğum arkadaşları tarafından dışlanıyor mu diyorsunuz? Çocuğunuzun arkadaşlık kuramama nedenleri nelerdir ve…
Öğretmenler Fen Bilgisi derslerinde konuya ‘değinerek’ ya da öğrencilere hayatlarından uzak örnekler vererek bir farkındalık yaratamayacaklarını biliyorlar.

Çevre Okuryazarlığı Nedir? Neden Önemlidir?

Çevre her zamankinden çok daha fazla gündemimizde. Belki de tarihinde ilk kez, modern insan kendi konforlu tercihlerinin ekosistem üzerindeki etkileriyle yüzleşiyor; gelecek kuşaklar için endişe duyuyor ve harekete geçmeye çalışıyor.…

Dosyalar

Reklam
Menü