Dikkat: Öğretmenler İntihar Ediyor

Editör Seçkisi
Editör Seçkisi
Dikkat: Öğretmenler İntihar Ediyor

 

Türkiye’de öğretmenler intihar ediyor. Oysa bir meslekle intiharlar arasında bir bağlantı kurulabilir mi? Bir meslek grubunun mensupları, işlerinden kaynaklanan nedenlerle intihar ediyor olabilirler mi? Peki bu intiharlar toplumun en çok ihtiyaç duyduğu, her kesimden insanlarla iletişim halinde olunan bir meslek grubunda yaşanıyor olabilir mi?

Türkiye’de sadece son 3 yılda intihar eden genç öğretmenlerin sayısı 20’yi aşıyor. Kayıpların nedeni bazen kişisel sorunlar, bazen mobbing ya da çalışılan kurumdaki zorluklar çoğu zaman da atanamama sorunu olarak açıklanıyor.

Öğretmenlik mesleğiyle intihar eylemleri böylesine içiçe geçmişken yetkililerin bu konuda hiç bir açıklaması, araştırması, önleme çabası yok. Hatta bir zamanlar bu ülkede Milli Eğitim Bakanı olarak görev yapmış birinin ‘Öğretmenler ilgi çekmek için intihar ediyor. Gösterişçi intihar eylemi diye bir sendromdan bahsediliyor’ dediğini bile biliyoruz.

Oysa öğretmenler taşıdıkları mesleki yük, son yıllarda özlük haklarında yapılan küçültmeler ve atama sorunları nedeniyle ülkenin en zorlu mesleklerinden birini yerine getiriyorlar. Eski Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Temmuz 2021’de yaptığı açıklamada  2019 ve 2020’de yapılan KPSS’ye girmiş ancak atama bekleyen öğretmen sayısının 500 bin 41 olduğunu belirtmişti.  2018’de 858 bin 10, 2021’de (11.03.2021 itibarıyla) 865 bin 405 öğretmenin görev yaptığını biliyoruz.

Bu 24 Kasım’da Öğretmenler gününü sevdikleri öğretmenlerle, belki hamasi törenlerle, belki alçakgönüllü kutlamalarla geçireceksiniz. Ancak gelin bir kaç dakikalığına da olsa son yıllarda intihar ederek hayatlarına son vermiş genç öğretmenleri bir kez daha analım ve ülkemizde eğitim geleceği üzerine düşünelim.

 

Mersin’in Tarsus ilçesinde yaşayan ve ataması yapılmadığı için seyyar satıcılık yapan  atanamayan coğrafya öğretmeni İsmail Karahan, girdiği bunalım sonucu 20 Şubat 2022 tarihinde intihar etti. 32 yaşındaki Karahan’ın uzun yıllardır sözleşmeli çalışmak için MEB’e başvuru yaptığı ancak hiç öğretmenlik yapamadığı yazıldı.

Şanlıurfa’nın Birecik ilçesinde yaşayan 28 yaşındaki atanamayan yüksek lisanslı öğretmen Mustafa Kaya, tabancayla intihar etti. Mustafa Kaya’nın Hasan Kalyoncu Üniversitesi PDR Bölümü’nden mezun olduktan sonra, geçtiğimiz yıl ise Gaziantep Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü’nde rehberlik ve psikolojik danışmanlık yüksek lisans programından mezun olduğu açıklandı.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi mezunu olan 25 yaşındaki Harun Titiz de uzun bir süreden beri iş bulamadığı ve atamasının yapılmamasından dolayı yaşadığı sorunlar nedeniyle 2022 Nisan tarihinde hayatına son verdi.

Esat Tarhan

Diyarbakır’ın Çınar ilçesinde sözleşmeli öğretmenlik yapan Esat Tarhan’ın intihar haberi 2019 Kasım’ında duyuldu medyada.  İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra Çınar İlçesi’ne bağlı Harabe Köyü’nde öğretmenlik yapmaya başlayan Esat öğretmenin, ekonomik sorunları nedeniyle yaşamına son verdiği yazıldı.

Saadet Harmancı
Saadet Harmancı

Gaziantep’te  yaşayan 25 yaşındaki Türkçe öğretmeni Saadet Harmancı’yı 10 Kasım 2019’da kaybettik.  Basında Saadet öğretmenin, sözleşmeli olarak  çalıştığı Gaziantep İmam Hatip Lisesi’nden mobbing yaşadığı için hayatına son verdiği haberlerine yer verildi.

Erol Ağır
Erol Ağır

30 Temmuz tarihinde Besni Gülüsüm İbrahim Erdemoğlu İlkokulunda sınıf öğretmenliği     yapan 51 yaşındaki Erol Ağır, ardında ‘intihar edeceğim’ diye not bırakarak hayatına son verdi.

Güler Adam
Güler Adam

18 Temmuz 2019 tarihinde, 12 yıldır ataması gerçekleşmeyen 35 yaşındaki sınıf öğretmeni Güler Adam hayatına son verdi. Güler öğretmen son KPSS sınavından sonra da atanmayınca bunalıma girmiş ve Midyatta hayatına son vermişti.

Kevser Abdülkadiroğlu
Kevser Abdülkadiroğlu

4 Haziran 2019 tarihinde Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Matematik Öğretmenliği bölümü mezunu olan ve atanamayan 21 yaşındaki Matematik öğretmeni Kevser Abdülkadiroğlu Kastamonu’da hayatına son verdi.

Halil Mustafa Bozkurt
Halil Mustafa Bozkurt

10 Şubat 2019’da İngilizce öğretmeni Halil Mustafa Bozkurt hayatına son verdi. Bozkurt, sözleşmeli öğretmen atamalarının açıklandığı günün ardından, ‘köpeklerime iyi bakın’ diye bir mesaj bırakarak bizlere veda etti.

Nail Y.
Nail Y.

25 Ocak 2019 tarihinde ise, Iğdır’da sınıf öğretmeni 27 yaşındaki Nail Y. hayatına son verdi. Nail öğretmenin intiharı  meslektaşlarının kendisinden haber alamaması üzerine ortaya çıktı.

Gülistan Dağdelen
Gülistan Dağdelen

21 Aralık 2018 tarihinde Bursa’nın İnegöl İlçesi’nde, 36 yaşındaki rehberlik öğretmeni Gülistan Dağdelen evinde intihar etti.

Mehmet Erbaş
Mehmet Erbaş

24 Kasım 2018 tarihinde yani Öğretmenler Günü’nde ise psikolojik sorunları olduğu belirtilen İngilizce öğretmeni görev Mehmet Erbaş, görev yaptığı ortaokulda hayatına son verdi.

Ersin Turhan
Ersin Turhan

17 Ekim 2018 tarihinde öğretmen Ersin Turhan atanamadığı için intihar etti. Yoksul bir aileden gelen Ersin öğretmen, inşaatlarda çalışarak atamasının yapılacağı tarihi bekliyordu; öğretmenin cebinde 10 TL. para bulundu.

Engin S.
Engin S.

10 Eylül 2018 tarihinde Ordu’da evli ve iki çocuk babası sınıf öğretmeni Engin S. bir binanın 5. katından atlayarak hayatına son verdi.

İsa Erdoğan
İsa Erdoğan

12 Ağustos 2018 tarihinde Sosyal Bilgiler Öğretmenliği mezunu olan ve ücretli öğretmenlik yapan İsa Erdoğan, iddiaya göre atanamadığı için bunalıma girdi. İsa Erdoğan, evinde yalnız olduğu sırada kendini astı.

Merve Çavdar
Merve Çavdar

18 Nisan 2018 tarihinde, uzun amandır iş arayan Sosyal Bilgiler öğretmeni Merve Çavdar, atanamaması nedeniyle hayatına son verdi.

Doğukan Özyılmaz
Doğukan Özyılmaz

15 Mart 2018 tarihinde Çanakkale’nin cuma pazarı mevkisinde yaşayan ve maddi sorunları olduğu iddia edilen, ataması yapılmadığı için özel güvenlik görevlisi olan 25 yaşındaki Doğukan Özyılmaz hayatına son verdi.

Meraklısına Not: MEB resmi verilerine göre bile öğretmen açığının 100binlerle ifade edildiği ülkemizde 2018 yılında 27bin öğretmenin ataması gerçekleşti. Böylece MEB son 5 yılda öğretmen atamalarını yarıyarıya azaltmış oldu.  2012 yılında 56 bin atama yapan MEB, öğretmen atama rakamlarını sistemli bir şekilde azaltarak 2018 yılında 27 bin öğretmenin atamasını gerçekleştirdi.  2019 yılı için sadece 20 bin öğretmen ataması yapılacağı açıklanmıştı. Aynı dönemlerde Bakan Ziya  Selçuk ‘Sistem tamamıyla doldu, fazla açığımız yok’ açıklamasını yapmıştı.

Etiketler: atanamayan öğretmenler, eğitim politikaları, öğretmen intiharları, öğretmenler günü, son 2 yılda intihar eden öğretmenler

İlginizi Çekebilir

Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Edin

Eğitim Kolektifi’nin Büyümesine Destek Olun!

İçeriklerimizi beğeniyorsanız daha fazla okuyucunun bize ulaşmasına destek olun.
Bizi Sosyal Medya Hesaplarımızdan Takip Edin, Beğenin, Paylaşın.

Takipte Kalın!

Facebook sayfamızı beğenin ve yeni yazılarımızdan haberdar olun.

Reklam

Yazar Hakkında

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

milli eğitim bakanı olsaydım kitap
eğitim kolektifi milli eğitim bakanı olsaydım kitap satın al

Milli Eğitim Bakanı Olsaydım

Orijinal fiyat: 150 ₺.Şu andaki fiyat: 90 ₺.

Ahmet Yıldız, Ayşegül Kanal, Cem Demirayak, Gözde Durmuş, Engin Karadağ, Erdal Atıcı, Erdal Küçüker, Esergül Balcı, Fevziye Sayılan, Feyzi Coskun, Gökçe Güvercin-Seçkin, Gözde Durmuş, Hasan Aydın, M. Cansu Balcı, Meral Uysal, Mustafa Gazalcı, Niyazi Altunya, Nurcan Korkmaz, Orhan Özdemir, Reşide Kabadayı, Rıfat Okçabol, Selen Balcı, Ş. Erhan Bağcı, Vildan Özdemir
Eğitim Kolektifi Yayınları
Delifişek Jose Mauro De Vasconcelos

Delifişek

Orijinal fiyat: 75 ₺.Şu andaki fiyat: 70 ₺.

Jose Mauro De Vasconcelos
Can Çocuk Yayınları
Reklam

En Yeniler

En Popüler

Dosyalar

Reklam