Dikkat: Öğretmenler İntihar Ediyor

Eğitim PolitikalarıGenel
Dikkat: Öğretmenler İntihar Ediyor
Reklam
A+ A-

Bir meslekle intiharlar arasında bir bağlantı kurulabilir mi? Bir meslek grubunun mensupları, işlerinden kaynaklanan nedenlerle intihar ediyor olabilirler mi? Peki bu intiharlar toplumun en çok ihtiyaç duyduğu, her kesimden insanlarla iletişim halinde olunan bir meslek grubunda yaşanıyor olabilir mi?

Türkiye’de sadece son 2 yılda intihar eden genç öğretmenlerin sayısı 50’ye yaklaşıyor. Gün geçmiyor ki yeni bir öğretmen intiharı haberi daha duymayalım. Kayıpların nedeni bazen mobbing bazen çalışılan kurumdaki zorluklar çoğu zaman da atanamama sorunu olarak açıklanıyor.

Öğretmenlik mesleğiyle intihar eylemleri böylesine içiçe geçmişken yetkililerin bu en küçük bir açıklaması, araştırması, önleme çabası bile yok. Hatta bir zamanlar bu ülkede Milli Eğitim Bakanı olarak görev yapmış birinin ‘Öğretmenler ilgi çekmek için intihar ediyor. Gösterişçi intihar eylemi diye bir sendromdan bahsediliyor’ dediğini bile biliyoruz.

Oysa öğretmenler taşıdıkları mesleki yük, son yıllarda özlük haklarında yapılan küçültmeler ve atama sorunları nedeniyle ülkenin en zorlu mesleklerinden birini yerine getiriyorlar. 2013 verilerine göre 832bin öğretmen görev yaparken, 300binin üstünde öğretmen adayı da atanacağı günün gelmesini bekliyor.

Bu 24 Kasım’da Öğretmenler gününü sevdikleri öğretmenlerle, belki hamasi törenlerle, belki alçakgönüllü kutlamalarla geçireceksiniz. Ancak gelin bugünde  son 2 yıldır intihar ederek hayatlarına son vermiş genç öğretmenleri bir kez daha analım ve ülkemizin eğitim geleceği üzerine biraz kafa yoralım.

Esat Tarhan

Esat Tarhan

En son olarak, bizim bu makaleyi hazırladığımız günlerde , Diyarbakır’ın Çınar ilçesinde sözleşmeli öğretmenlik yapan Esat Tarhan’ın intihar haberi duyuldu medyada. Sözleşmeli olarak görev yapan Esat öğretmen, ekonomik sorunları nedeniyle yaşamına son verdi.

Saadet Harmancı

Saadet Harmancı

Sadece günler önce, 10 Kasım’da 25 yaşındaki Türkçe öğretmeni Saadet Harmancı’yı kaybettik.  Saadet öğretmen, sözleşmeli olarak  çalıştığı Gaziantep İmam Hatip Lisesi’nden mobbing yaşadığı için hayatına son verdi.

Erol Ağır

Erol Ağır

30 Temmuz tarihinde Besni Gülüsüm İbrahim Erdemoğlu İlkokulunda sınıf öğretmenliği     yapan 51 yaşındaki Erol Ağır, ardında ‘intihar edeceğim’ diye not bırakarak hayatına son verdi.

Güler Adam

Güler Adam

18 Temmuz 2019 tarihinde, 12 yıldır ataması gerçekleşmeyen 35 yaşındaki sınıf öğretmeni Güler Adam hayatına son verdi. Güler öğretmen son KPSS sınavından sonra da atanmayınca bunalıma girmiş ve Midyatta hayatına son vermişti.

Kevser Abdülkadiroğlu

Kevser Abdülkadiroğlu

4 Haziran 2019 tarihinde Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Matematik Öğretmenliği bölümü mezunu olan ve atanamayan 21 yaşındaki Matematik öğretmeni Kevser Abdülkadiroğlu Kastamonu’da hayatına son verdi.

Halil Mustafa Bozkurt

Halil Mustafa Bozkurt

10 Şubat 2019’da İngilizce öğretmeni Halil Mustafa Bozkurt hayatına son verdi. Bozkurt, sözleşmeli öğretmen atamalarının açıklandığı günün ardından, ‘köpeklerime iyi bakın’ diye bir mesaj bırakarak bizlere veda etti.

Nail Y.

Nail Y.

25 Ocak 2019 tarihinde ise, Iğdır’da sınıf öğretmeni 27 yaşındaki Nail Y. hayatına son verdi. Nail öğretmenin intiharı  meslektaşlarının kendisinden haber alamaması üzerine ortaya çıktı.

Gülistan Dağdelen

Gülistan Dağdelen

21 Aralık 2018 tarihinde Bursa’nın İnegöl İlçesi’nde, 36 yaşındaki rehberlik öğretmeni Gülistan Dağdelen evinde intihar etti.

Mehmet Erbaş

Mehmet Erbaş

24 Kasım 2018 tarihinde yani Öğretmenler Günü’nde ise psikolojik sorunları olduğu belirtilen İngilizce öğretmeni görev Mehmet Erbaş, görev yaptığı ortaokulda hayatına son verdi.

Ersin Turhan

Ersin Turhan

17 Ekim 2018 tarihinde öğretmen Ersin Turhan atanamadığı için intihar etti. Yoksul bir aileden gelen Ersin öğretmen, inşaatlarda çalışarak atamasının yapılacağı tarihi bekliyordu; öğretmenin cebinde 10 TL. para bulundu.

Engin S.

Engin S.

10 Eylül 2018 tarihinde Ordu’da evli ve iki çocuk babası sınıf öğretmeni Engin S. bir binanın 5. katından atlayarak hayatına son verdi.

İsa Erdoğan

İsa Erdoğan

12 Ağustos 2018 tarihinde Sosyal Bilgiler Öğretmenliği mezunu olan ve ücretli öğretmenlik yapan İsa Erdoğan, iddiaya göre atanamadığı için bunalıma girdi. İsa Erdoğan, evinde yalnız olduğu sırada kendini astı.

Merve Çavdar

Merve Çavdar

18 Nisan 2018 tarihinde, uzun amandır iş arayan Sosyal Bilgiler öğretmeni Merve Çavdar, atanamaması nedeniyle hayatına son verdi.

Doğukan Özyılmaz

Doğukan Özyılmaz

15 Mart 2018 tarihinde Çanakkale’nin cuma pazarı mevkisinde yaşayan ve maddi sorunları olduğu iddia edilen, ataması yapılmadığı için özel güvenlik görevlisi olan 25 yaşındaki Doğukan Özyılmaz hayatına son verdi.

Meraklısına Not: MEB resmi verilerine göre bile öğretmen açığının 100binlerle ifade edildiği ülkemizde 2018 yılında 27bin öğretmenin ataması gerçekleşti. Böylece MEB son 5 yılda öğretmen atamalarını yarıyarıya azaltmış oldu.  2012 yılında 56 bin atama yapan MEB, öğretmen atama rakamlarını sistemli bir şekilde azaltarak 2018 yılında 27 bin öğretmenin atamasını gerçekleştirdi.  2019 yılı için sadece 20 bin öğretmen ataması yapılacağı açıklanmıştı. Geçtiğimiz günlerde ise Bakan Ziya  Selçuk ‘Sistem tamamıyla doldu, fazla açığımız yok’ açıklamasını yaptı.

Etiketler: , , , ,
Reklam

Yazar Hakkında

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Takipte Kalın!

Facebook sayfamızı beğenin ve yeni yazılarımızdan haberdar olun.

Bunlar da Var

En Yeniler

En Popüler

Narsist Ebeveynler Öfkeli ve Kırgın Çocuklar Yetiştirir

Narsistik Kişilik Bozukluğunun Masum İşaretleri

Son zamanlarda toplumda narsizmin yükselişiyle ilgili yazılar okuyor, çevrenizdeki insanların eskisine göre çok daha kendilerine dönük olduğunu fark ediyor ve belki de kendi kendinize soruyorsunuz: ‘Yoksa ben de biraz narsist…
çocuğumun hiç arkadaşı yok

Çocuğumun Hiç Arkadaşı Yok!

Çocuğunuzun okulda arkadaşı yok mu? Çocuğunuz yalnız ve mutsuz mu? Çocuğunuz arkadaşı olmadığı için okula gitmekte zorlanıyor mu? Çocuğum arkadaşları tarafından dışlanıyor mu diyorsunuz? Çocuğunuzun arkadaşlık kuramama nedenleri nelerdir ve…

Dosyalar

BÜLTENE KATILIN

E-posta listemize kayıt olarak yeni makalelerimizden haberdar olabilirsiniz.

Abone olduğunuz için teşekkürler.

Bir hata oluştu.

Reklam
Menü