İlber Ortaylı’dan “Bir Ömür Nasıl Yaşanır” Dersleri

Aileler İçinEğitimciler İçinGenel
İlber Ortaylı’dan “Hayat Nasıl Yaşanmalı?” Dersleri

İlber Ortaylı hocanın en az sohbeti kadar kitapları da muhteşemdir. Size ilk 5 dakikada ‘Bu kadar bilgi bir ömre nasıl sığar?‘ duygusunu yaşatan Ortaylı Hoca’nın  geçtiğimiz aylarda bir kitabı yayınlandı. İlber Ortaylı’nın kendi birikimlerinden faydalanmak isteyen okuyucular için hazırladığı kitap kısa zamanda çok sayıda okuyucuya ulaştı.

Okunması gerekenlerden, gezilmesi gereken şehirlere, seyredilmesi gereken filmlere, dinlenmesi gereken müziklere kadar  çok sayıda önerinin bulunduğu kitaptan küçük alıntılar sunduğumuz yazımızın kitabın tümünü okumak konusunda iştahınızı kabartacağını düşünmek istiyoruz.

İşte size İlber Ortay’lının önerilerinden bazıları:

İlber Ortaylı'dan Öğrenme Üzerine Öneriler
İlber Ortaylı’dan Öğrenme Üzerine Öneriler

Öğrenme Üzerine Öneriler

“Esas olan 25’ine kadar öğrendiklerinizdir.  O yaşa kadar okuduğunuz kitaplar,  seyrettiğiniz filmler, gördükleriniz hayatınız boyunca sizinle kalır. Belli yaşlardan sonra öğrendiklerinizi aynı hızla unutuyorsunuz.”
Öneri 1:

“Ne yaşadıysanız yüzünüze yansır. İnsanın yüzü bir kitap gibi okunabilir. İfadeniz bomboşsa da hiçbir şey yaşamadığınız fark edilir. Bundan kaçının. Monotonluktan uzaklaşın. Yüzünüz ifadesiz kalmasın.”

Öneri 2:

“Hiç şüphesiz Dede Efendi’yi bilmeniz gerekiyor.  Hafız Post’tan, Abdülkadir Meragi’den, Buhurizade Mustafa Itrî’den, Hacı Arif Bey’den, Rahmi Bey’den, Mesut Cemil’den haberdar olmanız yetmez, bestelerini de bileceksiniz.”

Öneri 3:

“Ezber ve tekrar eğitimin temelidir. Lisan da matematik de coğrafya da ezberleyerek öğrenilir. Gençlere tavsiyem bunlara kanıp ezberi bırakmamalarıdır.”

Öneri 4:

“Herkesi dönemiyle tanımanız gerekir. Sanatçıların, devlet adamlarının yaşadıkları dönemi bilirseniz, çağının bir insanı nasıl şekillendirdiğini de görürsünüz. Bu sayede, verilen eserleri, yapılan işleri de daha iyi anlarsınız.”

Öneri 5:

“Bir dil sadece gramer kitaplarıyla öğrenilmez. Farklı kaynaklar kullanmayı da bileceksiniz. Örneğin Batı dillerini öğrenmek için İncil faydalıdır.  O dili konuşan çocuklar için yazılmış tarih kitaplarıyla, birtakım hatıratlar da çok işe yarar.”

Öneri 6:

“Bir toplum ancak filoloji bilgisine sahipse bütün zamanları kontrol ediyordur, musiki ve matematikten anlıyorsa bütün insanlıkla irtibat kurabiliyordur.”

İlber Ortyalı'dan Kendinizi Aşmak Üzerine Öneriler
İlber Ortyalı’dan Kendinizi Aşmak Üzerine Öneriler

Kendinizi Aşmak Üzerine Öneriler

“Cesur olun. Kendinizi rahat hissettiğiniz alanın dışında bir pencere açın. O pencereyi açıp dışarıda farklı dünyalar görebilirseniz, bir eşiği de atlamış olursunuz.”
Öneri 7:

“İstediğiniz yere gelmek için, insanların sizi bulmasını beklemeyin. Siz çabalayın ve iyi insanları bulmak için uğraşın.”

Öneri 8:

“Kendinizi geliştirmek için hiç bilmediğiniz bir alanla da ilgilenin, müzikten de anlayın dans da edin. Milletin derdini dert edin.”

Öneri 9:

“Becerilerinize gerçekten uyan mesleği seçin. Kendi kapasitenizin altında çalışmayın, kendinize bol ya da dar gelen bir gömleği giymekten kaçının.”

Öneri 10:

“Okuyup yazarak çalışanlara, sabahları çalışmalarını, bilhassa da notlar alarak çalışmalarını katiyetle öneririm. Sabahların özel havasından faydalanmak gerekir.”

Öneri 11:

“İyi düşünmek için esasen yalnız kalmak gerekir. Maalesef Türklerin böyle bir kabiliyeti yoktur. Türkler yalnız olmamanın getirdiği garantiye, yani tehlikeden uzak yaşamanın konforuna güvenir ama bu da yaratıcılığı öldürür.”

İlber Ortaylı'dan Dünyayı Tanımak Üzerine Öneriler
İlber Ortaylı’dan Dünyayı Tanımak Üzerine Öneriler

Dünyayı Tanımak Üzerine Öneriler

“Dünya sadece yaşanılan yerden ibaret değil, yeni yerler görün, yeni kişilerle tanışın. Farklı deneyimler tadarsanız dünya görüşünüz de değişecektir.”
Öneri 12:

“Okumuş insanın görmesi gereken beş şehir: Petra, Antakya, Palmira, Efes ve İskenderiye… İstanbul bile bu şehirlerden sonra ortaya çıkmıştır.”

Öneri 13:

“Bir şehri gezmek emek ister. Okuyacaksınız, harita bulacaksınız, notlar alacaksınız, fotoğraf çekeceksiniz ve defter tutacaksınız.”

Öneri 14:

“İslamiyet’in en hoş yaşandığı yer Saraybosna’dır. Orada Müslümanlık, Osmanlılık ve medeniyet birleşmiştir. Ezan sade insan sesiyle okunur, pek güzeldir.”

Öneri 15:

“40’lı yaşlar insana bir olgunluk, sakinlik, derinlik getirir. Birini 40’ından sonra daha iyi sevebilirsiniz, hatta daha iyi bir âşık olursunuz.”

Öneri 16:

“İlla aynı hayat görüşünü paylaştığınız insanlarla dost olacaksınız diye bir kural yoktur. Ben her dostumun hayat görüşünü paylaşmam ama görüşlerinden faydalanırım.”

Etiketler: bir ömür nasıl yaşanır, ilber ortayli

İlginizi Çekebilir

Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Edin

Eğitim Kolektifi’nin Büyümesine Destek Olun!

İçeriklerimizi beğeniyorsanız daha fazla okuyucunun bize ulaşmasına destek olun.
Bizi Sosyal Medya Hesaplarımızdan Takip Edin, Beğenin, Paylaşın.

Takipte Kalın!

Facebook sayfamızı beğenin ve yeni yazılarımızdan haberdar olun.

Reklam

Yazar Hakkında

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

milli eğitim bakanı olsaydım kitap
eğitim kolektifi milli eğitim bakanı olsaydım kitap satın al

Milli Eğitim Bakanı Olsaydım

Orijinal fiyat: 150 ₺.Şu andaki fiyat: 90 ₺.

Ahmet Yıldız, Ayşegül Kanal, Cem Demirayak, Gözde Durmuş, Engin Karadağ, Erdal Atıcı, Erdal Küçüker, Esergül Balcı, Fevziye Sayılan, Feyzi Coskun, Gökçe Güvercin-Seçkin, Gözde Durmuş, Hasan Aydın, M. Cansu Balcı, Meral Uysal, Mustafa Gazalcı, Niyazi Altunya, Nurcan Korkmaz, Orhan Özdemir, Reşide Kabadayı, Rıfat Okçabol, Selen Balcı, Ş. Erhan Bağcı, Vildan Özdemir
Eğitim Kolektifi Yayınları
öz kitap ken robinson

Öz

Orijinal fiyat: 36 ₺.Şu andaki fiyat: 29 ₺.

Ken Robinson
Sola Unitas
Reklam

En Yeniler

En Popüler

Dosyalar

Reklam