Öğrenciler Nasıl Düşünür ve Öğrenirler?

GenelAileler İçinEğitimciler İçin
Öğrenciler Nasıl Düşünür ve Öğrenirler?

Psikoloji bilimi; öğrenme ve öğretme ortamlarının geliştirilmesi, etkili öğretim, öğrenmeyi destekleyen sınıf ortamları, öğrenci gelişimi için uygun değerlendirme yöntemleri gibi eğitim süreçlerinin önemli konularına ışık tutarak katkı sağlamaktadır.

Bu düşünceden hareketle, Amerikan Psikoloji Derneği (APA) tarafından yayımlanan Okul Öncesinden Lise Sona: Öğretmenler İçin 20 Temel Psikoloji İlkesi adlı el kitabı TEDMEM ve APA arasındaki işbirliğiyle Türkçe’ye kazandırıldı.

Gerek veliler gerekse eğitimciler açısından güncel ve önemli öneriler içeren bu yayında yer alan 20 ilkeyi ve açıklamalarını bir bölümünü sizlerle paylaşmak istedik. Kitapçığın tamamına ise TEDMEM sitesinden ya da sayfa sonundaki linkten ulaşabilirsiniz.

Serinin ilk yazısında Öğrenciler Nasıl Düşünür ve Öğrenirler? sorusunu yanıtlamayı amaçlayan ilk 8 maddeyi bulacaksınız.

Zeki olmak yerine emek ve gelişimi vurgulayan eğitimciler çocuklara daha fazla cesaret veriyorlar.
Zeki olmak yerine emek ve gelişimi vurgulayan eğitimciler çocuklara daha fazla cesaret veriyorlar.

1. Öğrencilerin Zeka ve Yetenek ile İlgili İnanç veya Algıları Bilişsel İşleyişlerini ve Öğrenmelerini Etkiler

Eskiden zekanın doğuştan gelen ve geliştirilemez bir yeti olduğu düşünülürdü. Oysa  günümüzde zekanın geliştirilebilirliğine dair yaklaşım öğrencilerin öğrenmesini, hedef koymasını ve vazgeçmemesini sağlıyor. Böylece öğrenciler öğrenme hedeflerine odaklanıyor; zekalarını veya yeteneklerini sınamak ve geliştirmek için zorlayıcı görevler üstlenebiliyor. Hatta olumsuz geri bildirim ve başarısızlıktan sonra kendilerini daha kolay toparlayabiliyorlar.

2. Öğrencilerin Ön Bilgileri Öğrenmelerini Etkiler

Öğrenciler sınıfa ailelerinden kazandıkları günlük deneyimlerini, sosyal etkileşimlerini, sezgilerini ve farklı ortamlarda ve geçmişte onlara öğretilen şeylere dayalı bilgilerini getirirler. Bazen bu bilgiler öğretmenin bilgisiyle çelişir. Bu durumlarda öğrencilere farklı şekilde düşünmeleri gerektiğini söylemek veya sadece öğretim stratejileri kullanmak, genellikle öğrenci görüşlerinde bir değişime yol açmaz. Bu değişimi gerçekleştirmek için öğretmenlerin belirli öğretimsel stratejileri kullanmaları gerekir. Öğretmenler bu stratejileri geliştirmelidir.

Öğrencilerin varolan bilgilerinin eleştirilmesi, kınanması ya da gözardı edilmesi öğretmenine olan güvenini sarsar; öğrenmeyi durdurur.
Öğrencilerin varolan bilgilerinin eleştirilmesi, kınanması ya da gözardı edilmesi öğretmenine olan güvenini sarsar; öğrenmeyi durdurur.

3. Öğrencilerin Bilişsel Gelişimleri ve Öğrenmeleri Genel Gelişim Evreleri ile Sınırlı Değildir

Bilişsel gelişim üzerindeki yeni araştırmalar gelişim süreçleriyle ilgili doğru kabul ettiklerimizin yerini almaya başladı. Buna göre küçük çocukların belirli alanlarda muhtemelen doğuştan gelen yeterlikleri (biyolojik temelli) geliştirilebilir ve dönüştürülebilir. Eğer öğrenci sahip olduğu ek olarak, daha yetenekli kişiler veya zorlayıcı materyallerle etkileşime girerse, kendi sosyokültürel bağlamlarının daha üst düzeyinde düşünebilir ve davranabilir.

4. Öğrenme Bağlama Dayanır, Bu Nedenle yeni Bağlamlara Kendiliğinden Genellenmez ve Yönlendirilmesi Gerekir

Öğrencinin bilgi ve becerilerini aktarması veya genellemesi kendiliğinden veya otomatik olarak gerçekleşmez; yeni bağlam özgün öğrenme bağlamından ne kadar farklılaşırsa o kadar çok zorlaşır. Dolayısıyla, öğrenmenin daha etkili ve güçlü olabilmesi için yeni bağlam ve durumlara genellenmesine ihtiyaç duyulur.

Öğrenci sahip olduğu ek olarak, daha yetenekli kişiler veya zorlayıcı materyallerle etkileşime girerse, kendi düzeyinin üstüne çıkar.
Öğrenci sahip olduğu ek olarak, daha yetenekli kişiler veya zorlayıcı materyallerle etkileşime girerse, kendi düzeyinin üstüne çıkar.

5. Uzun Dönemli Bilgi ve Beceri Edinimi Çoğunlukla Alıştırma Yapmaya Bağlıdır

Ezbere tekrar -sadece bir çalışmayı tekrarlamak- kendi başına performansı veya içeriğin uzun süreli bellekte tutulmasını geliştirmez. Bunun yerine bilinçli alıştırmalar; dikkatle birlikte tekrarı içerir ve sonradan daha karmaşık bilgi ve beceriler haline gelecek yeni bilgi ve becerileri beraberinde getirir.

6. Öğrencilere net, açıklayıcı ve zamanında Verilen Geri Bildirim Öğrenme İçin Önemlidir

Öğrenciler çalışmalarıyla ilgili düzenli, belirli, açıklayıcı ve zamanında geri bildirim aldıklarında öğrenmeleri arttırılabilir. Ara sıra ve formalite gereği verilen (örn. “aferin” demek) geri bildirim ne net ne de açıklayıcıdır ve öğrencilerin motivasyonunu ya da anlama düzeyini arttırmaz.

Çocukların becerileri sabit değildir; doğru koşul ve yönlendirmeyle geliştirilir, ilerler.
Çocukların becerileri sabit değildir; doğru koşul ve yönlendirmeyle geliştirilir, ilerler.

7. Öğrencilerin öz-düzenleme becerileri öğrenmeyi destekler ve öz-düzenleme becerileri öğretilebilir

Öğretmenler öz-düzenleme becerilerini öğrenmeleri için öğrencilerine, her biri öğrenmeyi fazlasıyla geliştiren dikkat, düzenleme, irade, planlama ve hatırlama gibi öğretim stratejilerini tanıtarak yardımcı olabilirler. Buna ek olarak, sınıf ortamının kendisi öz-düzenleme becerilerini geliştirmek için düzenlenebilir.

8. Öğrencilerin yaratıcılığı geliştirilebilir

Yaratıcılığın sabit bir özellik olduğu yönündeki yaygın kanının tersine (ya sahipsindir ya da değil), öğrencilerde yaratıcı düşünme geliştirilebilir ve beslenebilir; bu da yaratıcı düşünme becerisini öğrenci ve öğretmenler için öğrenme sürecinin önemli bir çıktısı yapar.

İkinci Bölüm: Öğrencileri Motive Eden İlkeler Nelerdir?

 

Raporun tamamına ulaşmak için:https://tedmem.org/yayin/okul-oncesinden-lise-sona-ogretmenler-icin-20-temel-psikoloji-ilkesi

Etiketler: apa, bilişsel gelişim, genel öğrenme ilkeleri, öğrenci başarısı nasıl arttırılır, öğrenciler nasıl düşünürler, öğrenciler nasıl öğrenirler, öğrencinin önbilgisi öğrenmeyi nasıl etkiler, öğrenmede bağlam, sınıfta beklentileri ifade etmek, tedmem

İlginizi Çekebilir

Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Edin

Eğitim Kolektifi’nin Büyümesine Destek Olun!

İçeriklerimizi beğeniyorsanız daha fazla okuyucunun bize ulaşmasına destek olun.
Bizi Sosyal Medya Hesaplarımızdan Takip Edin, Beğenin, Paylaşın.

Takipte Kalın!

Facebook sayfamızı beğenin ve yeni yazılarımızdan haberdar olun.

Reklam

Yazar Hakkında

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

milli eğitim bakanı olsaydım kitap
eğitim kolektifi milli eğitim bakanı olsaydım kitap satın al

Milli Eğitim Bakanı Olsaydım

Orijinal fiyat: 150 ₺.Şu andaki fiyat: 90 ₺.

Ahmet Yıldız, Ayşegül Kanal, Cem Demirayak, Gözde Durmuş, Engin Karadağ, Erdal Atıcı, Erdal Küçüker, Esergül Balcı, Fevziye Sayılan, Feyzi Coskun, Gökçe Güvercin-Seçkin, Gözde Durmuş, Hasan Aydın, M. Cansu Balcı, Meral Uysal, Mustafa Gazalcı, Niyazi Altunya, Nurcan Korkmaz, Orhan Özdemir, Reşide Kabadayı, Rıfat Okçabol, Selen Balcı, Ş. Erhan Bağcı, Vildan Özdemir
Eğitim Kolektifi Yayınları
Boş Ayna kitap , Karyl McBride

Boş Ayna

Orijinal fiyat: 149 ₺.Şu andaki fiyat: 120 ₺.

Karyl McBride
Okuyan Us Yayınları
Reklam

En Yeniler

En Popüler

Dosyalar

Reklam