Okullara İnancınızı Sorgulatacak 5 Eğitim Kitabı Önerisi

Eğitim PolitikalarıEğitimciler İçin
Okullara Olan İnancınızı Sorgulatacak 5 Eğitim Kitabı

Eğitim sizin için toplumsal gelişimin en önemli kurumlarından mı? Çocuklarınız için hayal edebileceğiniz en doğru şey onların ‘iyi’ bir eğitim alması mı?  Okullar ve akademik olarak başarılı çocuklar sizin için ulaşılabilecek en büyük başarı mı?

Toplumların büyük bölümü okulların gelişimin vazgeçilmez araçları olduğunu düşünürken küçük bir azınlık tam tersini savunmaktadır. Çoğu deneyimli eğitimcilerden oluşan bu azınlığa göre ise okullar inanıldığı gibi özgür, yaratıcı, sorgulayan insanları değil uslu bir toplumun üyelerini yetiştirirler. Okullar uyguladıkları kurallar ve disiplinle çocukların hayal güçlerini, özgür iradelerini ve yaratıcılıklarını sınırlar; toplumsal normları sorgulamadan kabul eden kuşaklar yetiştirirler.  Daha fazlasını öğrenmek ister misiniz? İşte size okulları değil gerçek eğitimi savunan 5 önemli kitap.

eğitilmemiş zihin kitap

Eğitilmemiş Zihin – Howard Gardner

Çocuklar neden okulda her şeyi kolayca öğrenemiyorlar? Neden sınıfta olmak, okula gitmek bazı çocukları mutsuz ediyor? Nasıl oluyor da okullar bazı çocukların gelecek hayallerini yıkıyor? Kitaplarıyla ülkemizde de tanınan psikolog Howard Gardner bu soruları sorarken ebeveyn ve öğretmenleri klasik eğitim modeli üzerine bir kez daha düşünmeye davet ediyor.

Gardner, çoğumuzun tartışmasız kabul ettiği geleneksel eğitim sisteminin çocukların doğal öğrenme biçimlerini nasıl etkilediğini açıklıyor ve okulların yeniden yapılandırılmalarına ilişkin etkili gerekçeler ortaya koyuyor. Eğitilmemiş Zihin acilen değişime ihtiyaç duyan eğitim sistemi için yerinde ve iyi araştırılmış bir reçete niteliğinde.

aptallaştırılan eğitim kitap

Aptallaştıran Eğitim- John Taylor Gatto

Son dönemlerin en çok okunan ve en çok tartışılan eğitim kitaplarının yazarı John Taylor Gatto aslında uzun yıllarını okullarda geçirmiş ödüllü bir sınıf öğretmeni. ‘Bir Kitle İmha Silahı Olarak Eğitim’ adlı kitabında velilere son 100 yılda toplumsal ve ekonomik hayatın merkezine oturarak, tüm hayatlarımıza yön veren okulların bireysel özgürlükleri nasıl kısıtladığını, her bireyin tek tek sisteme entegrasyonunu nasıl sağladığını anlatıyor.

Gatto’ya göre okulun amacı mümkün olduğunca sayıda bireyi, tehdit oluşturmayacak bir düzeyde tutmak, resmi olarak kabul edilen vatandaşlık öğretisini yaymak, özgünlüğü öldürmektir. Eğitim kuralları sorgulamayan, tersine onaylayan bir kuşak şekillendirmek üzerine kurgulanmıştır. Bu yüzden de okullarda değişim ve dönüşüm de yapılamaz. Okullarda reform adı altında yapılanlarsa bu devasa sistemin güncellenmesinden ibarettir.

bir eğitim mucizesi kitap

Bir Eğitim Mucizesi- A.S.Neill

Bir Eğitim mucizesi, İngiltere’de kurulan ve uzun yıllar binlerce gencin eğitim gördüğü  Summerhill  adlı okulun öyküsünü anlatmaktadır.  Summerhill Okulu veya Özgürlük Okulu, 1921 yılında Alexander Sutherland Neill tarafından kurulan; çocuğun okula uyum sağlaması gerektiği düşüncesine dayanan yaklaşımın yerine,  okulun çocuğa uyum sağlaması gerektiğini savunan  bir İngiliz yatılı okuludur. Kendi döneminin yasakçı, aşırı disiplinli eğitim kalıplarının  dışına çıkarak, eğitim anlayışında bir devrim yaratan Summerhill ekolü felsefesiyle özellikle Batılı eğitimciler açısından hala tartışılan, örnek alınan bir eğitim uygulamasıdır.

Okulun kurucusu olan A.S. Neill,  1883 yılında İskoçya’da doğmuş,  Edinburg Üniversitesini bitirdi. 15 yıla yakın bir süre çeşitli okullarda öğretmenlik yapmıştır. Almanya ve Avusturya’da bir süre çalıştıktan sonra İngiltere’ye döndüğünde bir tepe üzerindeki evde Summerhill adıyla anılan okulunu kurar. Güney Afrika’da İskandinavya’da, Birleşik Amerika’da konferanslar verir;  çeşitli üniversiteler tarafından onur doktorluğuna layık görülür.  Neill kendini şu sözlerle tanımlamaktadır:  “Büyük bir düşünür değilim yalnızca bir emekçi bir uygulamacıyım”.

özgür eğitim kitap

Özgür Eğitim- Joel Spring

“Sınıflarda öğretilenlerle gerçek eğitim arasında bir fark vardır: Okullar uyguladıkları disiplin yoluyla, sisteme kolayca uyum sağlayacak, sorgulamayacak  yurttaşlar üretmek için tasarlanmış planlı bir toplumsallaştırma yöntemidir. Öte yandan eğitim, kişinin dünyayı dönüştürmesine ve bireysel özerkliği en üst düzeye çıkarmasına yardım eden bilgi ve beceriyi kazanmak anlamına gelebilir. Gerçek eğitim bireysel bir kurtuluş kaynağı olabilir.”

Joel Spring çok okunmuş kitabı Özgür Eğitim’de okulun ailelerin umduğunun ve inadığının tam tersine sadece toplumsal bir araç olduğunu anlatır bize. Gerçek eğitim bir özgürleştirme aracıdır;okullar ise sadece topluma uygun itaar eden vatandaşlar yaratır.

zorunlu eğitime hayır kitap

Zorunlu Eğitime Hayır-Catherine baker

Kızını okula göndermeyen ve bunun nedenlerini anlatabilmek için bir kitap kalemealan bir anne:Catherine Baker  Diğer yazarlar gibi Baker’a göre de okullar, devletin kendi beklentilerine uygun vatandaşlar yetiştirmek için yarattığı bir kurum.  Baker  “okul, çocuklara gardiyanlık yapan bir kurum olduğunu, ana-babaları çalışırken onları gözetim altında tuttuğunu anlatır.

Baker’e göre, “okul, çocuğun çocuk olabileceği, gençliği ve neşeyi tam anlamıyla yaşayabileceği bir ortam sunabilmeli ve asla onun önüne, ulaşılması gereken hedefler koymamalıdır.”

Etiketler: Aptallaştıran Eğitim- John Taylor Gatto, Bir Eğitim Mucizesi- A.S.Neill, catherine baker, Eğitilmemiş Zihin - Howard Gardner, özgür eğitim, zorunlu eğitime hayır

İlginizi Çekebilir

Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Edin

Eğitim Kolektifi’nin Büyümesine Destek Olun!

İçeriklerimizi beğeniyorsanız daha fazla okuyucunun bize ulaşmasına destek olun.
Bizi Sosyal Medya Hesaplarımızdan Takip Edin, Beğenin, Paylaşın.

Takipte Kalın!

Facebook sayfamızı beğenin ve yeni yazılarımızdan haberdar olun.

Reklam

Yazar Hakkında

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

milli eğitim bakanı olsaydım kitap
eğitim kolektifi milli eğitim bakanı olsaydım kitap satın al

Milli Eğitim Bakanı Olsaydım

Orijinal fiyat: 150 ₺.Şu andaki fiyat: 90 ₺.

Ahmet Yıldız, Ayşegül Kanal, Cem Demirayak, Gözde Durmuş, Engin Karadağ, Erdal Atıcı, Erdal Küçüker, Esergül Balcı, Fevziye Sayılan, Feyzi Coskun, Gökçe Güvercin-Seçkin, Gözde Durmuş, Hasan Aydın, M. Cansu Balcı, Meral Uysal, Mustafa Gazalcı, Niyazi Altunya, Nurcan Korkmaz, Orhan Özdemir, Reşide Kabadayı, Rıfat Okçabol, Selen Balcı, Ş. Erhan Bağcı, Vildan Özdemir
Eğitim Kolektifi Yayınları
kalemler yaşar kemal kitap

Kalemler

Orijinal fiyat: 30 ₺.Şu andaki fiyat: 25 ₺.

Yaşar Kemal
Yapı Kredi Yayınları
Reklam

En Yeniler

En Popüler

Dosyalar

Reklam