STEM’i Biliyoruz, Peki Ya SEL Nedir?

Eğitimciler İçin
STEM'i Biliyoruz, Peki ya SEL Nedir?

Son yılların en gözde eğitim kavramlarından biri olan STEM’i bilmeyen yok. İngilizce Science (Fen), Technogy (Teknoloji), Enginnering (Mühendislik), Math (Matematik) sözcüklerinin birleşiminden oluşan ve Birleşik Devletler’de bilim eğitimini geliştirmeyi amaçlayan müfredat uygulamalarını ifade eden bu terim bizde de neredeyse Batı’da olduğu kadar sıklıkla kullanılıyor.

Öte yandan Batı’da müfredata eklenmeye, uygulanmaya ve tartışılmaya başlanmış olan SEL kavramı ise aynı popülerliği yaratmamış gözüküyor. Peki nedir SEL? SEL, öğrencinin sosyal ve duygusal gelişimini sağlayacak bilgi, tutum ve becerilerin kazandırılmasına yönelik uygulamaların müfredata eklenmesidir. Bir başka deyişle STEM fen bilimleri eğitimine SEL ise öğrencinin kendisine dönük farkındalığını geliştirmesini hedeflemektedir. SEL neden önemlidir? Gelin daha yakından bakalım.

SEL Neden Önemli?

Sosyal ve duygusal öğrenme, çocukların duygularının farkına varmaları ve yönetebilmeleri için tutum ve beceriler edinme süreci olarak tanımlanabilir. Çocuğun çevresindekilerle tutarlı ve yapıcı ilişkiler kurmayı başarması, kendi duygularının farkına varması ve ifade edebilmesi, kendisi için karar alabilmesi, hedefler belirlemesi ve bu hedeflere ulaşmaya çalışması, çevresindekilerin duygularını anlaması ve empati gösterebilmesi duygusal ve sosyal öğrenmenin temel basamaklarındandır.  

Anne-babalar çocuğun gelişimini ders başarısı olarak görseler de sosyal ve duygusal öğrenme çocuğun gelişiminin vazgeçilmez bir parçasıdır.
Anne-babalar çocuğun gelişimini ders başarısı olarak görseler de sosyal ve duygusal öğrenme çocuğun gelişiminin vazgeçilmez bir parçasıdır.

Pek çok anne-baba hatta eğitimci çocuğun gelişimini ağırlıklı olarak ders başarısı olarak düşünse de sosyal ve duygusal öğrenme çocuğun gelişiminin vazgeçilmez alanlarından birisidir. Her şeyden önce çocuğun yetişkinliğindeki yaşam başarısında önemli rol oynar;  sağlıklı ilişkiler kurmasına yardımcı olur, sorumluluk alan ve taşıyan bir yetişkin olmasına, beklenti ve duygularını yönetebilmesine ve mutlu olmasına katkıda bulunur. Öte yandan sağlıklı bir duygusal gelişim akademik başarının da koşullarındandır. Sosyal ve duygusal gelişim çocuğun öğrenme deneyimlerinden tam olarak faydalanmasına yardımcı olur.  Öğrencinin okuldaki bilgiye daha bütünsel bir yaklaşım geliştirebilmesini sağlar.

SEL Nasıl Öğretilir?

Bununla birlikte SEL becerileri, STEM’de olduğu gibi klasik bir ders yapısında, tahtaya yazarak ya da teorik bilgiler anlatılarak verilmez. SEL yaşatılır.  Öğretmen sınıf içinde model oldukları iletişim biçimiyle, sorunlar karşısındaki tavırlarıyla, öğrencileriyle kurdukları ilişkilerle daha da önemlisi tasarladıkları küçük senaryolar, uygulamalar ve grup çalışmalarıyla SEL’in öğrenme  hedeflerini yakalamaya çalışırlar.  Bu şekliyle SEL’in uygulanmasına dair 5 Temel uygulama ilkesinden söz edebiliriz. Yarat, Uygula, Anlat,  Yol Göster, Uygulat.

sel nedir?
SEL becerileri, STEM’de olduğu gibi klasik bir ders yapısında, tahtaya yazarak ya da teorik bilgiler anlatılarak verilmez. SEL yaşatılır

Yarat

Bu ilkenin amacı öğretmenleri sınıflarında sağlıklı duygusal ve sosyal gelişimin sağlanabileceği; gelişme, destek ve güvenin yaşatılacağı bir öğrenme ikliminin yaratılması konusunda bilinçlendirmektir. Çünkü öğrencilerin kendilerini sevilmiş, kabul edilmiş önemsenmiş hissetmediği, öğretmenleriyle güvene dayanan gerçek bir ilişki kurmadığı sınıflarda öğrenme gerçekleşmez. SEL’in daha sonraki bütün adımları sınıf içinde kurulacak bu yapıcı iklimin üzerine kurulacaktır.

Uygula

SEL’in temeli konuların anlatılması değil, sınıf ortamında yaşatılmasıdır. Bunu sağlayabilmek için öğretmenler sosyal ve duygusal gelişime rol modellik etmeli aynı zamanda da yaşatacağı, tasarlayacağı grup çalışmaları, deneyimler, anlar’ yaratarak öğrencilerin duyarlılıklarını geliştirmelidirler.

Yaknda Bizim Okullarımızda da Göreceğimiz 6 Eğitim Trendi
SEL’in temeli konuların anlatılması değil, sınıf ortamında yaşatılmasıdır.

Anlat

Bu ilke SEL değerlerinin sınıfın dışına da taşınabilmesi anlamına gelir. Öğrenciler yaşlarının uygunluğu çerçevesinde aileleriyle, arkadaşlarıyla SEL değerlerini gözeterek iletişime geçerler. Öğretmen meslektaşlarıyla uygulamalarının ksik ya da olumlu yanlarını paylaşır, sorar, yorum alırlar.

Yol Göster

İlkeler sınıfta hayata geçirildikten ve benimsendikten bir süre sonra, tıpkı bir başka derste olduğu gibi teorik olarak anlatılacaktır. Sosyal ve duygusal gelişim neden önemlidir, Bu gelişimi destekleyecek değerler nelerdir?, Bu değerler nasıl geliştirilir?, çatışmalı durumlarda hangi tutum ve tercihler yapılabilir, zor durumlarda nasıl karar alınır, duygular nasıl ifade edilir, nasıl paylaşılır gibi sorular teorik olarak da yanıtlanır.

Uygulat

Bu basamakta öğrenciler deneyimlerle ve teorik olarak öğrendikleri sosyal ve duygusal becerileri artık kendi hayatlarına taşımaya başlarlar. Öğretmen öğrencilerden bilgilerini kendi hayatlarına uygulamalarını isterken onlara rehberlik edeceğini de söyler. Gerekli durumlarda öğrencilerin danışmanlığını üstlenir; sorunlar karşısında yol gösterir.  Öğrenciler bu beceriler konusunda güven kazanıncaya kadar bu desteği sürdürebilir.

Etiketler: aile, eğitim, matematik, sel, stem

İlginizi Çekebilir

Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Edin

Eğitim Kolektifi’nin Büyümesine Destek Olun!

İçeriklerimizi beğeniyorsanız daha fazla okuyucunun bize ulaşmasına destek olun.
Bizi Sosyal Medya Hesaplarımızdan Takip Edin, Beğenin, Paylaşın.

Takipte Kalın!

Facebook sayfamızı beğenin ve yeni yazılarımızdan haberdar olun.

Reklam

Yazar Hakkında

Yorumlar

milli eğitim bakanı olsaydım kitap
eğitim kolektifi milli eğitim bakanı olsaydım kitap satın al

Milli Eğitim Bakanı Olsaydım

Orijinal fiyat: 150 ₺.Şu andaki fiyat: 90 ₺.

Ahmet Yıldız, Ayşegül Kanal, Cem Demirayak, Gözde Durmuş, Engin Karadağ, Erdal Atıcı, Erdal Küçüker, Esergül Balcı, Fevziye Sayılan, Feyzi Coskun, Gökçe Güvercin-Seçkin, Gözde Durmuş, Hasan Aydın, M. Cansu Balcı, Meral Uysal, Mustafa Gazalcı, Niyazi Altunya, Nurcan Korkmaz, Orhan Özdemir, Reşide Kabadayı, Rıfat Okçabol, Selen Balcı, Ş. Erhan Bağcı, Vildan Özdemir
Eğitim Kolektifi Yayınları
Reklam

En Yeniler

En Popüler

Dosyalar

Reklam