STEM’i Biliyoruz, Peki Ya SEL Nedir?

Eğitimciler İçin
STEM'i Biliyoruz, Peki ya SEL Nedir?

Son yılların en gözde kavramlarından biri olan ’i bilmeyen yok. İngilizce Science (Fen), Technogy (Teknoloji), Enginnering (Mühendislik), Math () sözcüklerinin birleşiminden oluşan ve Birleşik Devletler’de bilim eğitimini geliştirmeyi amaçlayan müfredat uygulamalarını ifade eden bu terim bizde de neredeyse Batı’da olduğu kadar sıklıkla kullanılıyor.

Öte yandan Batı’da müfredata eklenmeye, uygulanmaya ve tartışılmaya başlanmış olan kavramı ise aynı popülerliği yaratmamış gözüküyor. Peki nedir SEL? SEL, öğrencinin sosyal ve duygusal gelişimini sağlayacak bilgi, tutum ve becerilerin kazandırılmasına yönelik uygulamaların müfredata eklenmesidir. Bir başka deyişle STEM fen bilimleri eğitimine SEL ise öğrencinin kendisine dönük farkındalığını geliştirmesini hedeflemektedir. SEL neden önemlidir? Gelin daha yakından bakalım.

SEL Neden Önemli?

Sosyal ve duygusal öğrenme, çocukların duygularının farkına varmaları ve yönetebilmeleri için tutum ve beceriler edinme süreci olarak tanımlanabilir. Çocuğun çevresindekilerle tutarlı ve yapıcı ilişkiler kurmayı başarması, kendi duygularının farkına varması ve ifade edebilmesi, kendisi için karar alabilmesi, hedefler belirlemesi ve bu hedeflere ulaşmaya çalışması, çevresindekilerin duygularını anlaması ve empati gösterebilmesi duygusal ve sosyal öğrenmenin temel basamaklarındandır.  

Anne-babalar çocuğun gelişimini ders başarısı olarak görseler de sosyal ve duygusal öğrenme çocuğun gelişiminin vazgeçilmez bir parçasıdır.

Anne-babalar çocuğun gelişimini ders başarısı olarak görseler de sosyal ve duygusal öğrenme çocuğun gelişiminin vazgeçilmez bir parçasıdır.

Pek çok anne-baba hatta eğitimci çocuğun gelişimini ağırlıklı olarak ders başarısı olarak düşünse de sosyal ve duygusal öğrenme çocuğun gelişiminin vazgeçilmez alanlarından birisidir. Her şeyden önce çocuğun yetişkinliğindeki yaşam başarısında önemli rol oynar;  sağlıklı ilişkiler kurmasına yardımcı olur, sorumluluk alan ve taşıyan bir yetişkin olmasına, beklenti ve duygularını yönetebilmesine ve mutlu olmasına katkıda bulunur. Öte yandan sağlıklı bir duygusal gelişim akademik başarının da koşullarındandır. Sosyal ve duygusal gelişim çocuğun öğrenme deneyimlerinden tam olarak faydalanmasına yardımcı olur.  Öğrencinin okuldaki bilgiye daha bütünsel bir yaklaşım geliştirebilmesini sağlar.

SEL Nasıl Öğretilir?

Bununla birlikte SEL becerileri, STEM’de olduğu gibi klasik bir ders yapısında, tahtaya yazarak ya da teorik bilgiler anlatılarak verilmez. SEL yaşatılır.  Öğretmen sınıf içinde model oldukları iletişim biçimiyle, sorunlar karşısındaki tavırlarıyla, öğrencileriyle kurdukları ilişkilerle daha da önemlisi tasarladıkları küçük senaryolar, uygulamalar ve grup çalışmalarıyla SEL’in öğrenme  hedeflerini yakalamaya çalışırlar.  Bu şekliyle SEL’in uygulanmasına dair 5 Temel uygulama ilkesinden söz edebiliriz. Yarat, Uygula, Anlat,  Yol Göster, Uygulat.

sel nedir?

SEL becerileri, STEM’de olduğu gibi klasik bir ders yapısında, tahtaya yazarak ya da teorik bilgiler anlatılarak verilmez. SEL yaşatılır

Yarat

Bu ilkenin amacı öğretmenleri sınıflarında sağlıklı duygusal ve sosyal gelişimin sağlanabileceği; gelişme, destek ve güvenin yaşatılacağı bir öğrenme ikliminin yaratılması konusunda bilinçlendirmektir. Çünkü öğrencilerin kendilerini sevilmiş, kabul edilmiş önemsenmiş hissetmediği, öğretmenleriyle güvene dayanan gerçek bir ilişki kurmadığı sınıflarda öğrenme gerçekleşmez. SEL’in daha sonraki bütün adımları sınıf içinde kurulacak bu yapıcı iklimin üzerine kurulacaktır.

Uygula

SEL’in temeli konuların anlatılması değil, sınıf ortamında yaşatılmasıdır. Bunu sağlayabilmek için öğretmenler sosyal ve duygusal gelişime rol modellik etmeli aynı zamanda da yaşatacağı, tasarlayacağı grup çalışmaları, deneyimler, anlar’ yaratarak öğrencilerin duyarlılıklarını geliştirmelidirler.

Yaknda Bizim Okullarımızda da Göreceğimiz 6 Eğitim Trendi

SEL’in temeli konuların anlatılması değil, sınıf ortamında yaşatılmasıdır.

Anlat

Bu ilke SEL değerlerinin sınıfın dışına da taşınabilmesi anlamına gelir. Öğrenciler yaşlarının uygunluğu çerçevesinde aileleriyle, arkadaşlarıyla SEL değerlerini gözeterek iletişime geçerler. Öğretmen meslektaşlarıyla uygulamalarının ksik ya da olumlu yanlarını paylaşır, sorar, yorum alırlar.

Yol Göster

İlkeler sınıfta hayata geçirildikten ve benimsendikten bir süre sonra, tıpkı bir başka derste olduğu gibi teorik olarak anlatılacaktır. Sosyal ve duygusal gelişim neden önemlidir, Bu gelişimi destekleyecek değerler nelerdir?, Bu değerler nasıl geliştirilir?, çatışmalı durumlarda hangi tutum ve tercihler yapılabilir, zor durumlarda nasıl karar alınır, duygular nasıl ifade edilir, nasıl paylaşılır gibi sorular teorik olarak da yanıtlanır.

Uygulat

Bu basamakta öğrenciler deneyimlerle ve teorik olarak öğrendikleri sosyal ve duygusal becerileri artık kendi hayatlarına taşımaya başlarlar. Öğretmen öğrencilerden bilgilerini kendi hayatlarına uygulamalarını isterken onlara rehberlik edeceğini de söyler. Gerekli durumlarda öğrencilerin danışmanlığını üstlenir; sorunlar karşısında yol gösterir.  Öğrenciler bu beceriler konusunda güven kazanıncaya kadar bu desteği sürdürebilir.

Etiketler:

, , , ,

Yazar Hakkında

Takipte Kalın!

Facebook sayfamızı beğenin ve yeni yazılarımızdan haberdar olun.

Bunlarda Var

En Yeniler

En Popüler

Eğitime Dair Doğru Sandıklarımızı Kökten Dönüştürecek 6 Madde

Herkesin Doğru Sandığı 6 Büyük Eğitim Miti

Hepimizin iyi eğitimin nasıl olması gerektiğine dair inançlarımız vardır. Bu inançlardan bazıları yıllar içinde toplum genelinde de benimsenmiş, genel bir inanca dönüşmüştür. Aslında çoğu bilimsel doğru olmayan bu bilgiler, önce…
K Kuşağı adını Açlık Oyunları adlı dizinin mücadeleci karakteri Katniss'ten alıyor.

İşte Dünyayı Değiştirecek Kuşak: K Kuşağı

X, Y, Z ya da Baby Boomers. Kuşak kavramı, 20.yüzyıl toplumunu tanımlarken sıklıkla başvurduğumuz kavramların başında geliyor. Her şeyin çok hızlı yaşandığı; kültürün, teknolojinin büyük bir hızla değiştiği ve insanların…
Çocuğum Disleksik Olabilir mi?

Çocuğum Disleksik Olabilir mi?

Çoğumuz okumak için nefes almak kadar kolay ve sıradan bir eylemdir. Sözcükler, cümleler ya da metinler önümüze çıktığında istemsiz bir şekilde yazıları okuruz. Disleksik olanlar için ise okumak yüksek dikkat,…

Dosyalar

BÜLTENE KATILIN

E-posta listemize kayıt olarak yeni makalelerimizden haberdar olabilirsiniz.

Abone olduğunuz için teşekkürler.

Bir hata oluştu.

Menü