Bildik Cehennem mi Yoksa Bilinmeyen Cennet mi?

Aileler İçinEğitimciler İçin
işler yolunda gitmediğinde

 

Sinir sistemimiz, doğduğumuz günden beri bizimle olan eski bir dost gibidir. Bizi güvende tutmak için tasarlanmıştır ve bunu çevremizdeki kalıpları ve öngörülebilirliği arayarak yapar. Bu, gerçek tehditlerle karşı karşıya kaldığımızda inanılmaz derecede yararlı bir özelliktir; ancak kişisel gelişim ve başarı söz konusu olduğunda iki ucu keskin bir kılıç haline de gelebilir. Sinir sistemimiz tanıdık olmayan bir cennet yerine tanıdık bir cehennemi seçme eğilimindedir.

Bildik Cehennem

“Bildik cehennem”, acı verici veya tatmin edici olmasa da hayatımızdaki bize tanıdık gelen kalıpları, davranışları ve durumları temsil eder. Bu kalıplar, sinir sistemimize derinden yerleşmiştir ve beynimiz onları güvenli olarak algılar. Örneğin, mutsuz bir işte sıkışıp kalmış ama yıllardır aynı işi yapan birini düşünün. Mutsuz olmalarına rağmen, neyle karşılaşacaklarını bildikleri için sınırların dışına çıkmaz ve orada kalırlar. Acı verici olsa bile, tanıdık bir rutindir. Sinir sistemimiz bu kalıplara “varsayılan olarak” uyma eğilimindedir çünkü bunlar öngörülebilirdir ve daha önceki deneyimlerde zarara neden olmamıştır.

Bilinmeyen Cennet

Öte yandan, “bilinmeyen cennet” olumlu değişim ve kişisel gelişim potansiyelini sembolize eder. Bu, yeni zorluklar, fırsatlar ve deneyimlerle karşılaştığımız, bilinmeyene heyecan verici ama korkutucu bir sıçramadır. Daha iyi bir yaşam, kariyer veya ilişki fikri inanılmaz derecede çekici olabilse de, aynı zamanda sinir sistemimizin alarm zillerini de tetikler.

Daha iyiye doğru değişim belirsizliği temsil eder ve beynimiz belirsizliği potansiyel bir tehdit olarak algılar. Bilinen kalıpları bozar ve sinir sistemimizi korkutucu ve rahatsız edici olabilen yeni koşullara uyum sağlamaya zorlar.

Değişim Neden Bizi Kaygılandırır?

Değişim korkusu, beynimizin güvenliği ve hayatta kalmayı önceliklendirme konusundaki doğal eğiliminden kaynaklanır. Bilinmeyen bir yere adım attığımızda, sinir sistemimiz kaygı, şüphe veya direnç olarak ortaya çıkabilen savaş ya da kaç tepkisiyle yanıt verir. Bu nedenle, değişimin kişisel gelişimimiz için gerekli olduğunu bilsek bile genellikle tereddüt ederiz.

Direncin Üstesinden Gelmek

Sinir sistemimizin neden tanıdık cehennemi, tanıdık olmayan cennete tercih ettiğini anlamak, değişime karşı bu direncin üstesinden gelmek için atılacak ilk adımdır. Bu korkunun doğal bir tepki olduğunu ve bir zayıflık belirtisi olmadığını kabul etmek önemlidir. Kişisel gelişim yolunda size yardımcı olacak bazı stratejiler şunlardır:

Yavaş ve İstikrarlı Olmak:

Kademeli değişimler sinir sisteminiz için daha az korkutucu olabilir. Geçişi daha pürüzsüz hale getirmek için hedeflerinize doğru küçük adımlar atın.

Öz Şefkat:

Değişim zamanlarında kendinize karşı nazik olun. Korkularınızı ve şüphelerinizi yargılamadan kabul edin. Öz şefkat, ilerlemek için ihtiyaç duyduğunuz desteği sağlayabilir.

Destek Arayın:

Değişimle birlikte gelen duygusal zorluklarla başa çıkmanıza yardımcı olabilecek ve rehberlik sağlayabilecek bir terapist, koç veya akıl hocasıyla çalışmayı düşünün.

Görselleştirme:

Değişimin olumlu sonuçlarını görselleştirme pratiği yapın. Bu, beyninizin alışılmadık olanı tehdit edici olmaktan çok heyecan verici olarak algılamasını sağlayacak şekilde yeniden yapılandırmasına yardımcı olabilir.

Bedensel Farkındalık:

Vücudunuzun değişime verdiği tepkilere daha uyumlu hale gelmek için farkındalık uygulamaları ve somatik terapi uygulayın. Bu, kaygıyı yönetmenize ve geçişler sırasında topraklanmış kalmanıza yardımcı olabilir.

Kişisel gelişimin bir yolculuk olduğunu ve tanıdık cehenneminizi geride bırakma konusunda endişe duymanın normal olduğunu unutmayın. Ancak, yavaş yavaş bilmediğiniz cenneti kucakladıkça, daha tatmin edici ve otantik bir hayata yol açabilecek yeni ufuklar, deneyimler ve fırsatlar keşfedeceksiniz.

Değişim korkutucu gelebilir, ancak genellikle en derin dönüşüm ve başarıların gerçekleştiği yer burasıdır. Bilinmeyeni kucaklayın, uyum sağlama yeteneğinize güvenin ve daha parlak bir geleceğe giden yolda ilerlemek için içsel gücünüzün olduğunu bilin.

www.thewell-beingcollective.medium.com adlı kaynakta yer alan “Your nervous system will always choose a familiar hell over an unfamiliar heaven!” adlı makaleden faydalanılarak uyarlanmıştır.

 

Etiketler: bildik cehennem, bilinmeyen cennet, değişim yaratmak, değişimi ne engeller

İlginizi Çekebilir

Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Edin

Eğitim Kolektifi’nin Büyümesine Destek Olun!

İçeriklerimizi beğeniyorsanız daha fazla okuyucunun bize ulaşmasına destek olun.
Bizi Sosyal Medya Hesaplarımızdan Takip Edin, Beğenin, Paylaşın.

Takipte Kalın!

Facebook sayfamızı beğenin ve yeni yazılarımızdan haberdar olun.

Reklam

Yazar Hakkında

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

milli eğitim bakanı olsaydım kitap
eğitim kolektifi milli eğitim bakanı olsaydım kitap satın al

Milli Eğitim Bakanı Olsaydım

Orijinal fiyat: 150 ₺.Şu andaki fiyat: 90 ₺.

Ahmet Yıldız, Ayşegül Kanal, Cem Demirayak, Gözde Durmuş, Engin Karadağ, Erdal Atıcı, Erdal Küçüker, Esergül Balcı, Fevziye Sayılan, Feyzi Coskun, Gökçe Güvercin-Seçkin, Gözde Durmuş, Hasan Aydın, M. Cansu Balcı, Meral Uysal, Mustafa Gazalcı, Niyazi Altunya, Nurcan Korkmaz, Orhan Özdemir, Reşide Kabadayı, Rıfat Okçabol, Selen Balcı, Ş. Erhan Bağcı, Vildan Özdemir
Eğitim Kolektifi Yayınları
öz kitap ken robinson

Öz

Orijinal fiyat: 36 ₺.Şu andaki fiyat: 29 ₺.

Ken Robinson
Sola Unitas
Reklam

En Yeniler

En Popüler

Dosyalar

Reklam