ERG 2020 Raporundan: Roman Çocuklar

Eğitim Politikaları
Eğitim Politikaları
ERG 2020 Raporundan Roman Çocuklar
Reklam
A+ A-

Eğitim Reformu Girişimi, ERG, 2020 yılı Eğitim İzleme Raporunu yayınladı. 2008’den eğitim politika ve uygulamaları üzerine yıllık raporlar hazırlayan ERG’nin bu yılki çalışmasının adı  Eğitim İzleme Raporu 2020: Öğrenciler ve Eğitime Erişim.

Raporda ayrıca pandemi sürecinde öğrencilerin uzaktan eğitime erişimde yaşanan sorunlar, gerçekleştirilen çalışmalara ilişkin bilgiler ve eğitime erişimi artırmaya yönelik hedefler ve uygulamalar değerlendiriliyor.

Tamamına https://www.egitimreformugirisimi.org/egitim-izleme-raporu-2020-ogrenciler-ve-egitime-erisim  bağlantısından ulaşabileceğiniz ERG Raporunda yer alan Roman Çocuklar  bölümünden  bir özet paylaşıyoruz.

Roman Çocuklar ve Dışlanma

Türkiye’de yaşayan Roman topluluklar yoksulluk, istihdam, barınma, eğitim ve sağlık hizmetlerine erişim sorunları ile bunların beraberinde sosyal dışlanmayla karşılaşıyor. Gerek toplulukların kültürel ve ekonomik özellikleri gerekse sistemin neden olduğu erişim zorlukları bu sorunları derinleştiriyor. Roman çocuklar eğitim ortamlarında zorbalık ve hem doğrudan hem de dolaylı ayrımcılığa uğrayabiliyorlar ve bu durum okula aidiyet geliştirmelerine engel olabiliyor. Eğitimi sürdürebilmek için ihtiyaç duyulan desteğin sağlanamaması ve eğitim ortamlarının kapsayıcı kılınamaması Roman çocukların eğitim hayatından kopmasına yol açabiliyor.

İlkokul 3’te Okul Bitiyor !

Roman Vatandaşlara Yönelik Strateji Belgesi (2016-2021) 1. Aşama Eylem Planı Roman çocukların okullulaşma oranının düşüklüğüne ve devamsızlık ile okul terk oranlarının yüksekliğine dikkat çekiyor. Sıfır Ayrımcılık Derneği tarafından yürütülen çalışmaya göre kentlerde yaşayan Roman öğrencilerin çoğunluğu okuma ve yazma öğrendikten sonra, ilkokul 3. sınıfın ardından eğitimi terk ediyor ve ailelerinin ekonomik faaliyetlerine destek olmak amacıyla çalışmaya başlıyorlar.

Pandemi Nasıl Etkiledi?

Pandemiyle birlikte uzaktan eğitim sürecinin başlaması, raporda değinilen ve özel önle gerektiren diğer gruplar gibi Roman çocukların da eğitimini olumsuz yönde etkiledi. Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği’nin aktardığı üzere, ekonomik yetersizlik nedeniyle öğrencilerin süreçte duyduğu dijital araç ve internet bağlantısı ihtiyacı karşılanamadı ve Roman çocukların çoğunluğu eğitim süreçlerinin dışında kaldı. Eğitime erişememeyle artan öğrenme kayıplarının önlenmesi için telafi derslerine ihtiyaç duyuldu.

Gerek pandemi öncesi gerek pandemi sırasında Roman çocukların eğitimine ilişkin bulgular ve değerlendirmelerden hareketle, Roman toplulukların koşulları hesaba katılarak çocukların çeşitli gereksinimlerine yönelik hem merkezi hem yerel destek mekanizmalarının sağlanması, ailelerin ve eğitimcilerin bilgilenmesi ve güçlenmesi, eğitim süreç ve uygulamalarının kapsayıcılığının artırılması temel öneriler arasında sıralanabilir.  Bunun için sorunun kaynağı olan yapısal sorunların da giderilmesine yönelik bütünleşik ve birbirine paralel politikaların geliştirilmesi önemlidir.

Etiketler:
Reklam

Yazar Hakkında

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Takipte Kalın!

Facebook sayfamızı beğenin ve yeni yazılarımızdan haberdar olun.

3 Kitap Sana 1 Kitap Ona

Eğitim Kolektifi’nden aldığınız her 3 kitap, bir köy okulu kütüphanesine kitap armağan ediyor.

Bunlar da Var

En Yeniler

En Popüler

Okudu Yazdı Demeyin! İşte 1. Sınıfların Eğitim Hayatını Değiştirecek 5 Taktik

İşte 1. Sınıfları Başarıya Taşıyacak 5 Alışkanlık

İlkokula başlamak hem çocukların hem de ailelerinin hayatlarındaki en önemli dönemeçlerden biridir. Okuma yazma öğrenmek küçük çocuklarınızın hayatlarını kökten değiştirir. Bilgiye doğrudan ulaşabilmek –okuldaki sosyal deneyimlerle birleştiğinde- çocuğunuzu eskisinden çok…
öğrencilerimize not verirken ne kadar adiliz

Öğrencilerimize Not Verirken Ne Kadar Adiliz?

Öğrencilerin öğrenme performanslarının adil bir şekilde değerlendirilmesi ve sonucun doğru amaçlarla kullanılması bir başka deyişle öğrencinin hak ettiği notu alabilmesi eğitimin önemli basamaklarındandır. Bununla birlikte pek çok eğitimcinin ölçme ve…
Sınavlar aynı zamanda öğrencilerin geldiği ve gelecekte içine gireceği sosyo-ekonomik sınıfın da bir göstergesi.

21. Yüzyıl Okulunu 19. Yüzyıl Teknikleriyle mi Yaratacağız?

Bu makaleyi dinleyebilirsiniz Son günlerde eğitimle ilgili en çok tartışılan konuların başında okulların yakın gelecekte yaşayacağımız teknolojik, ekonomik ve toplumsal dönüşüme uyum sağlayıp sayılayamayacağı geliyor. Uzmanlara göre okullar ayak sesleri…

Dosyalar

Reklam
Menü