İyi Bir Okur Yetiştirmenin İpuçları

Aileler İçin
Aileler İçin
Kitap Seven Bir Çocuk Yetiştirmenin İpuçları

Her anne baba çocuğunun iyi bir kitap okuyucusu olmasını ister. Çünkü erken yaşlarda kazanılan okuma alışkanlığının faydaları sayısızdır. Peki çocuğa kitap nasıl sevdirilir?, çocuklara kitap okuma alışkanlığı kazandırmak için neler yapılmalıdır?..

Kitap okuyan çocuklar hayatı daha doğru kavrar, kendilerini daha iyi ifade eder ve sağlıklı ilişkiler kurarlar. Gündelik hayat sorunlarını anlamada, duygu ve düşünceleri yönetmede, analitik sorunları çözmede daha iyi sonuçlar alırlar.

Bununla birlikte kitap okumak zor kazanılan ve sabır isteyen bir beceridir. Özellikle de her çocuğun elinde bir teknolojik oyuncağın olduğu, çocuklara ayrılan ekran süresinin giderek arttığı günümüzde, okuma alışkanlığı çok daha zor verilecek ancak bir o kadar da çocuklarımızı geliştirecek ve değiştirecek bir beceridir. Çocuklarınıza kitap okuma alışkanlığı mı kazandırmak istiyorsunuz. İşte size bazı küçük öneriler:

Yatakta Kitap Okumak, Okuma Alışkanlığı Kazanmak İçin İyi Bir Fikir Değildir.
Yatakta Kitap Okumak, Okuma Alışkanlığı Kazanmak İçin İyi Bir Fikir Değildir.

Sadece Yatakta, Uyku Öncesi Kitap Okuyarak İyi Bir Okur Yaratamazsınız

Okumayı uyku saatiyle ilişkilendirmek, çocuğun sakinleşmesi ve dikkatini toparlanması açısından iyi olsa da kitapları sadece uyku öncesi dakikalara sıkıştırmak kalıcı bir okuma alışkanlığının önüne geçebilir. Okumak, gün içinde yapılan diğer etkinliklerden bir haline getirilmeli, okumak için zaman ayrılmalıdır.

Örneğin çocuklarınızın başka şeyler yapamayacağı, fazla hareket edemeyeceği alanlar için elinizin altında, çantanızın içinde kitap bulundurabilirsiniz. Uzun bir yolculukta, bekleme salonlarında, arabayla seyahat ederken, metroda ya da metrobüsteyken birden sevdiği bir kitabı görmek çocuğunuzu mutlu edecektir.

Arabanızın bagajında bir kitap kutusu bulundurmak da iyi bir fikirdir. Böylece yolculuklarda sizden tablet ya da cep telefonu isteyen çocuğunuza iyi bir alternatif yaratabilirsiniz. Benzer şekilde, sık ziyaret edilen aile büyüklerinin evlerine bir kitap kutusu bırakabilir ya da ailenizden çocuklarınıza sadece kitap hediye etmelerini isteyebilirsiniz.

Fantastik Kitaplar Sandığınız Kadar Kötü Olmayabilir

Define arayan ya da gizemleri çözen gizli beşler, yediler çetesi gibi bir zamanlar bizim favorimiz olan kitapların yerini alan dinazorlu, ejderhalı kurgu kitaplar, pek çok anne baba gibi size de pek “faydalı” gözükmeyebilir. Dönemin çocuk kitapları ruhunu fazla fantastik, gerçeklerden uzak ve hayalci bulabilirsiniz.

Her şeyden önce bu kitaplar da pek çok diğer iyi kitabın hedeflediği şeyi hedefler: Hayal Gücünü. Üstelik çocuğunuzun daha ileri metinlere geçmesine basamak sağlar. Ancak çocuğunuz sadece fantastik kurgular okuyor ve diğer kitaplara kendisini kapatıyorsa ona farklı seçenekler sunmak için harekete geçebilirsiniz.

Çocuğunuz Kendi Seçtiklerini Sizin Seçtiklerinden Daha Fazla Sevecektir

Bir çocuğa kitapları sevdirmenin temel koşullarından biri de kendi okuma tercihlerinizi onlara empoze etmemektir. Çünkü her çocuk farklı kitaplardan hoşlanabilir üstelik bu çoğu zaman bizim çocukluğumuzdaki kitap zevkimize uymayabilir. Bir ebeveyn olarak bu süreçte yapmanız gereken çocuklarınızın gerçekten sevebileceği kitaplara ulaşmasına ve seçim yapmasına yardımcı olmaktır.

Bir çocuğu fazla sayıda kitapla tanıştırmanın en iyi yolu ise hala iyi kütüphanelerden geçer, bunu unutmayın. Yıllardır gitmemiş olsanız da semtinizdeki ya da çocuğunuzun okulundaki kütüphaneye bir ziyaretle işe başlayabilirsiniz. Ayrıca, çocuğunuzu kitap okumayan biri olarak etiketlemek de onu kitaplara karşı soğutabilir. Sizin göreviniz, çocukların okuma etkinliğine destek olmaktır.

Rüşvet Vererek İyi Bir Okuyucu Yaratamazsınız.
Rüşvet Vererek İyi Bir Okuyucu Yaratamazsınız.

Çocuğunuza Okuması İçin Rüşvet Teklif Etmek Kötü Bir Fikirdir!

Çocuklar hayatın neden – sonuç ilişkilerini anlamak konusunda çok yeteneklidirler. Yapacağı iş için kendisine ödül ya da “rüşvet” teklif edilen bir çocuk hemen şu sonuca varacaktır: Demek ki okumak, bir hediye olmadan yapılamayacak kadar sıkıntılı ya da zor bir görev.

Üstelik bütün araştırmalar, maddi hediyeler verilen çocukların gelişim ve öğrenme konusunda motivasyonlarını kaybettiklerini ve bir süre sonra sadece ödül kazanmak için harekete geçen materyalist çocuklar olmaya eğimli olduklarını gösteriyor. Bununla birlikte okuma alışkanlığı desteklemek için çocuğunuzu tabi ki ödüllendirebilirsiniz.

İyi okuyan bir çocuğa verilebilecek tek hediye yeni bir kitaptır.

Etiketler: aile, aylin göçmen, çocuk, çocuk eğitimi, çocuk yetiştirme, çocuklarla iletişim, eğitim

İlginizi Çekebilir

Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Edin

Eğitim Kolektifi’nin Büyümesine Destek Olun!

İçeriklerimizi beğeniyorsanız daha fazla okuyucunun bize ulaşmasına destek olun.
Bizi Sosyal Medya Hesaplarımızdan Takip Edin, Beğenin, Paylaşın.

Takipte Kalın!

Facebook sayfamızı beğenin ve yeni yazılarımızdan haberdar olun.

Reklam

Yazar Hakkında

Yorumlar

milli eğitim bakanı olsaydım kitap
eğitim kolektifi milli eğitim bakanı olsaydım kitap satın al

Milli Eğitim Bakanı Olsaydım

Orijinal fiyat: 150 ₺.Şu andaki fiyat: 90 ₺.

Ahmet Yıldız, Ayşegül Kanal, Cem Demirayak, Gözde Durmuş, Engin Karadağ, Erdal Atıcı, Erdal Küçüker, Esergül Balcı, Fevziye Sayılan, Feyzi Coskun, Gökçe Güvercin-Seçkin, Gözde Durmuş, Hasan Aydın, M. Cansu Balcı, Meral Uysal, Mustafa Gazalcı, Niyazi Altunya, Nurcan Korkmaz, Orhan Özdemir, Reşide Kabadayı, Rıfat Okçabol, Selen Balcı, Ş. Erhan Bağcı, Vildan Özdemir
Eğitim Kolektifi Yayınları
öz kitap ken robinson

Öz

Orijinal fiyat: 36 ₺.Şu andaki fiyat: 29 ₺.

Ken Robinson
Sola Unitas
Reklam

En Yeniler

En Popüler

Dosyalar

Reklam