Motivasyonumu Kaybettim: Hükümsüzdür!

Aileler İçin
Aileler İçin
mobbing, nitelikli kişileri hedef alır.

Kendinizi en son ne zaman yapılacaklar listenize yılgın bir şekilde bakarken; yapılması gereken işlerin çokluğundan korkmuş ancak harekete geçme konusunda da bir o kadar isteksiz buldunuz?

Günlük hayatımızda yüksek motivasyona ulaşmak bazen son derece zor olabilir.  Durdurulamaz bir makine gibi görevlerimizi yerine getirirken kendimizi süper kahraman gibi hissettiğimiz günler olduğu gibi o görevlerin üstümüze üstümüze geldiği zamanlar da vardır. İşte böyle günlerde, kendimizi motive etmeye çalışmak ancak bir türlü harekete geçememek hepimizin başına gelmiştir!

Peki böyle zamanları yönetebilmek için biraz bilgi almaya, motivasyon eksikliğine odaklanmak yerine motivasyon düşüklüğünüzün ardında yatan sebepleri anlamaya ne dersiniz?

Maslow’un Piramidine Yeniden Bakmak

İşte böyle zamanlarda Maslow’un ünlü İhtiyaçlar Hiyerarşisi Piramidine  farklı bir gözle bakmak bize bazı ipuçları verebilir. Çünkü farklı bir bakış açısıyla bu modelleme, motivasyonumuzu neden kaybettiğimizi en iyi anlatan teorik kaynaklardan biridir.

Motivasyon eksikliği genellikle bazı fiziksel veya duygusal ihtiyaçlarımızın göz ardı edilmesiyle ortaya çıkar. Böyle durumlarda göz ardı ettiğimiz temel fiziksel ve duygusal ihtiyaçlara odaklanmak, hedeflerimize ulaşmak için motivasyonu geri kazanmamıza yardımcı olabilir. 20. yüzyılda psikolojinin önde gelen isimlerinden Abraham Maslow, bize ihtiyaçların doğaları gereği hiyerarşik olduğunu; hayatta kalma ve güvenliğin en temel ihtiyaçlar olduğu bir piramidin en üstlerinde ise kendini gerçekleştirme ve psikolojik ihtiyaçlar gibi daha soyut gereksinimlerin olduğunu açıklar.

İhtiyaçlarımız Bizi Motive Eder

Maslow, teorisinde bu ihtiyaçların hayattaki motivasyon duygumuzla ilişkisini de incelemiştir. Maslow’un orijinal ihtiyaçlar piramidi, fizyolojik, güvenlik, sevgi, aidiyet, saygı ve kendini gerçekleştirme olmak üzere beş ihtiyaç katmanını içerir. Bunlardan her birinin, bir sonraki ihtiyaç katmanına geçmeden önce karşılanması gerekir. Bunun anlamı şudur:  İhtiyaçlarımız ister somut ister soyut olsun, ihtiyaçlarımız tarafından motive ediliriz ve daha düşük ihtiyaçlar karşılanmadan ‘yukarı’ çıkma isteğini kendimizde bulamayız.

Ancak Maslow, daha sonraki yıllarda, ihtiyaçların birbirlerinin önkoşulları olduğunu iddia etmekten vazgeçmiştir. Bununla birlikte, psikolojik hiyerarşiler kavramı, günümüzün psikolojik motivasyon anlayışının hayati bir parçası olmaya devam etmektedir.

Motivasyonumu Nerede Kaybettim?

Peki bu bilgi kendi motivasyonumuzu yönetmek açısından bize ne anlatmaktadır? Öncelikle motivasyon düşüklüğü yaşadığımızda neler hissettiğimizi fark etmek önemlidir. Büyük olasılıkla, motivasyon düşüklüğümüzün ardında yatan neden diğer fizyolojik ve psikolojik ihtiyaçlarımızın karşılanmamasıdır.

Karşılanmayan ihtiyaçlar çevremizle, ilişkilerimizle, duygularımızla veya ulaşamadığımız hedeflerimizle ilgili olabilir. Bazen de motivasyonumuzu etkileyen basit ihtiyaçlardır. Acıktığımızda, yorulduğumuzda ya da kaygı ve duygusal çalkantılar yaşadığımızda motivasyonumuz en düşük noktalara düşebilir. Böyle zamanlarda hedeflerimize ulaşmak önemsiz görünür. “Ekstra şeyler” yapmak için harekete geçmek imkansız hale gelir, bu yüzden yapılacaklar listemize mutlaka yapılması gerekenler dışında bir şey eklememiz mümkün olamaz. Doğal olarak hepimizin ihtiyaçları farklı şekilde sıralanır; ancak kendi ihtiyaçlarımızı doğru  analiz etmek, kendimizin farkında olmak ve bu konuda bir duyarlılık geliştirmek işimizi kolaylaştırır.

Odağını Değiştir; Motivasyonunu Geri Kazan!

Yine de bir ipucu verelim. Bedenimizin ya da zihnimizin ihtiyaçlarını yapmamız gereken ilk şey sağlığımıza ve temel gereksinimlerimize odaklanmaktır. Kendimizi güvene almak, sosyal çevremizdeki tehlikeli ilişkilerden korunmak, gerekirse destek almak bu listede ilk yapılması gerekenlerdendir.  Arabamızın kaybolan anahtarları nasıl ki biz aramayı bıraktığımızda ortaya çıkıyorsa motivasyon da biz odağımızı değiştirdiğimizde eski gücüne kavuşur.

Gelecek sefere uzun zamandır kaybettiğiniz motivasyonunuzu ararken , kendinize başka neyin eksik olduğunu sormak için zaman ayırmayı  unutmayın!

Kaynak: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/school-thought/202108/missing-yourmotivation-heres-why sayfasından çeviridir.
Etiketler: Maslov'un İhtiyaçlar Hiyerarşisi, motivasyon, motivasyon ve Maslov

İlginizi Çekebilir

Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Edin

Eğitim Kolektifi’nin Büyümesine Destek Olun!

İçeriklerimizi beğeniyorsanız daha fazla okuyucunun bize ulaşmasına destek olun.
Bizi Sosyal Medya Hesaplarımızdan Takip Edin, Beğenin, Paylaşın.

Takipte Kalın!

Facebook sayfamızı beğenin ve yeni yazılarımızdan haberdar olun.

Reklam

Yazar Hakkında

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

milli eğitim bakanı olsaydım kitap
eğitim kolektifi milli eğitim bakanı olsaydım kitap satın al

Milli Eğitim Bakanı Olsaydım

Orijinal fiyat: 150 ₺.Şu andaki fiyat: 90 ₺.

Ahmet Yıldız, Ayşegül Kanal, Cem Demirayak, Gözde Durmuş, Engin Karadağ, Erdal Atıcı, Erdal Küçüker, Esergül Balcı, Fevziye Sayılan, Feyzi Coskun, Gökçe Güvercin-Seçkin, Gözde Durmuş, Hasan Aydın, M. Cansu Balcı, Meral Uysal, Mustafa Gazalcı, Niyazi Altunya, Nurcan Korkmaz, Orhan Özdemir, Reşide Kabadayı, Rıfat Okçabol, Selen Balcı, Ş. Erhan Bağcı, Vildan Özdemir
Eğitim Kolektifi Yayınları
Reklam

En Yeniler

En Popüler

Dosyalar

Reklam