Neden 1. Sınıf Eğitim Hayatının En Önemli Belirleyicisidir?

Aileler İçin
Aileler İçin
Bu makaleyi dinleyebilirsiniz..

Neden Birinci Sınıf Eğitim Hayatının Dönüm Noktasıdır?
Reklam
A+ A-
Bu makaleyi dinleyebilirsiniz

Hemen herkesin ilkokul birinci sınıfa dair anıları vardır. Kimimiz bu anıları gülümseyerek, kimimiz de üzgün hatta öfkeyle hatırlarız. Bütün sınıfın önünde öğretmenin taktığı kırmızı kurdele, sınıfta yapılan sıcak bir konuşma ya da okumaya başladığımız için alınan bisiklet uzun eğitim yolculuğunun başında bize cesaret verir.

Kimileri için ise anılar böyle yapıcı değildir. Anneden ayrılmanın korkusuyla bir türlü dinmeyen gözyaşları, okuma yazmayı öğrenemediği için işitilen azar ya da arkadaşlarının alay etmesi silinmesi uzun yıllar sürecek izler bırakır minik kalplerde.

Okuma yazma sisteminde çocuğun sesleri farketmesi, uyarıları alması, sesleri birleştirmesi yaş, zeka, algı ve dikkat ile ilgili yakından ilgili.

Okuma yazma sisteminde çocuğun sesleri farketmesi, uyarıları alması, sesleri birleştirmesi yaş, zeka, algı ve dikkat ile ilgili yakından ilgili.

İşte bu yüzden deneyimli öğretmenler ilkokul birinci sınıfın öneminin altını sıklıkla çizerler.  Onlara göre tıpkı çocukluğun ilk 6 yılının hayatın geri kalanının belirleyicisi olması gibi, bir okulda geçirilecek ilk yıl da eğitim hayatının geri kalanının belirleyicisidir.

Öğrenecek Çok Şey Var!<

Çocuklar başka çocuklarla birlikte bir sınıfta olmanın, bir sırada uzun uzun oturmanın, bir öğretmen tarafından belirlenmiş kurallara uymanın ve tabi ki okuyup yazabilmenin kendileri için ne demek olduğunu bu ilk yılda anlayacak ve kurallarla dolu bir hayatta kendilerini ifade etmeyi öğreneceklerdir.

Çocuk Kendisini de Fark Edecektir!

Ancak daha önemlisi şudur: Çocuk,  öğretmeninden ve ailesinden alacağı onay ya da eleştiriye göre ‘okulun’ hayatındaki yerine karar verecek hatta eğitim hayatının geri kalanında başarılı olup olamayacağını sezecektir.

Eğitim hayatlarının birinci sınıfında gerekli öğrenme desteğini alan, anlatılanı kavrayan ve başaracağını hisseden çocuklar öğrencilik konusunda kendilerine güvenecek; anlatılanları kavrayamayan, ailesinden ya da öğretmeninden destek bulamayanlar ise daha ilk yılda özgüvenlerini yitireceklerdir.

İlkokul Birinci Sınıf Diğer Yıllardan Daha Özel Bir Destek Gerektirir!

İlkokul Birinci Sınıf Diğer Yıllardan Daha Özel Bir Destek Gerektirir!

Diğer Yıllardan Daha Özel Bir Destek..

Öte yandan daha önce anaokuluna giden çocuklar bile harflerle, okuma yazmayla ve ev ödevleriyle baş etmekte zorluk çeker. Bu nedenle de ailenin sağlayacağı destek çok önemlidir. Peki bu hassas yılı çocuklar açısından daha kolay hale getirebilmek için neler yapılabilir? İşte size çocuğunuza ders çalışma becerileri kazandırabilmek, öğrencilik konusunda özgüvenini arttırmak ve uzun eğitim hayatına sağlıklı bir başlangıç yapabilmesini sağlayacak bazı ipuçları:

En azından OKuma Yazma Öğreninceye Kadar Özel Destek Sağlamak Önemli!

En azından OKuma Yazma Öğreninceye Kadar Özel Destek Sağlamak Önemli!

Çocuğunuzu Destekleyecek Öneriler

  • Eğer anaokulu yıllarında çocuğunuza masa başına oturup çalışmasını öğretmediyseniz birinci sınıf ona bu alışkanlığı kazandırabilmek için son şansınızdır. Kısa çalışmalar giderek uzamalı, ödevler de yavaş yavaş arttırılmalıdır.
  • Çocuğunuz eğitim hayatı boyunca sürecek doğru ders çalışma alışkanlıklarını da bu yıl kazanmaya başlayacaktır.
  • Örneğin hep aynı saatte, aynı masada çalışmaya başlamak, ödevi eksiksiz olarak yapmak ve bitmeden masadan kalkmamak, defterlerini eksiksizce çantasına yerleştirmek gibi basit tutumlar, aslında başarının küçük görünmez işaretleridir.
  • Ailede bir öğrencinin olması, evdeki günlük hayatı da değiştirecektir. Özellikle de okuma yazma öğrenme sürecinde! Daha sonraki yıllarda bu kadar disiplinli olmanız gerekmese de birinci sınıfta çocuğunuza destek olmak için ev hayatına küçük dokunuşlar yapmanız önemlidir.
  • Uyku saatleri gözden geçirilmeli, akşam misafirlikleri azaltılmalı, televizyon, bilgisayar gibi ‘oyuncaklara’ sınır getirilmeli üstelik bu kısıtlama sadece evin öğrencisini değil diğer üyelerini de kapsamalıdır.
  • Bütün aile üyeleri televizyon seyreder ya da gezmeye giderken bir kişinin ders çalışmasını beklemek haksızlık olacaktır!
  • Okuma yazma öğrenmek çocuğunuzun kısa hayatının en zorlu görevi olacaktır. Bu nedenle göstereceğiniz sabır ve destek önem kazanmaktadır. Çocuğunuz aynı harfi yüzlerce kez yazarken sinirli, sabırsız ve bıkkın olabilir. Sizin sakinliğiniz ve motivasyonunuzla örnek olmanız çok önemlidir.
  • Son olarak şunun altını çizmeliyiz. Kısa süreliğine ya da belki çok uzun bir süre- sınıf öğretmeni çocuğunuzun yeni kahramanı olacak, sözleri sizin sözünüzden daha doğru ve geçerli olacaktır.  Bu dönemde öğrettiğiniz küçük bir noktanın bile öğretmenin anlattıklarından farklı olması çocuğunuzda çelişkiye neden olacaktır. Ev içindeki otoritenizi korumak istiyorsanız, öğretmenle ters  düşmemelisiniz!
Etiketler: , , , , , , , ,
Reklam

Yazar Hakkında

Yorumlar

Takipte Kalın!

Facebook sayfamızı beğenin ve yeni yazılarımızdan haberdar olun.

Bunlar da Var

En Yeniler

En Popüler

Narsist Ebeveynler Öfkeli ve Kırgın Çocuklar Yetiştirir

Narsistik Kişilik Bozukluğunun Masum İşaretleri

Son zamanlarda toplumda narsizmin yükselişiyle ilgili yazılar okuyor, çevrenizdeki insanların eskisine göre çok daha kendilerine dönük olduğunu fark ediyor ve belki de kendi kendinize soruyorsunuz: ‘Yoksa ben de biraz narsist…
çocuğumun hiç arkadaşı yok

Çocuğumun Hiç Arkadaşı Yok!

Çocuğunuzun okulda arkadaşı yok mu? Çocuğunuz yalnız ve mutsuz mu? Çocuğunuz arkadaşı olmadığı için okula gitmekte zorlanıyor mu? Çocuğum arkadaşları tarafından dışlanıyor mu diyorsunuz? Çocuğunuzun arkadaşlık kuramama nedenleri nelerdir ve…

Dosyalar

BÜLTENE KATILIN

E-posta listemize kayıt olarak yeni makalelerimizden haberdar olabilirsiniz.

Abone olduğunuz için teşekkürler.

Bir hata oluştu.

Reklam
Menü