Uzmanından Uyarı: Yapay Zeka Çağında Çocuk Doğurmayı Bir Daha Düşünün!

Genel
Genel
Uzmanından Uyarı: Yapay Zeka Çağında Çocuk Doğurmayı Bir Daha Düşünün!

Bilişim dünyasının tanınmış isimleri arasında yer alan ve Google X’in eski yöneticilerinden olan Mısır kökenli Mohammad “Mo” Gawdat, son yayınladığı ve şimdiye kadar yaptığı en önemli pod-cast olarak nitelendirdiği kayıtta yapay zekanın hızlı ve kontrolsüz gelişime dikkat çekerek henüz çocuğu olmayan aileleri uyardı: “Çocuk sahibi olmayı ertelemeyi düşünün!”

Uzmanından Uyarı: Yapay Zeka Çağında Çocuk Doğurmayı Bir Daha Düşünün!

Mükemmel Fırtına

Euronews haber sitesinde yer alan habere göre, Steven Bartlett adlı işadamıyla yaptığı röportajın yayınladığı podcastte Mo Gawdat, “İnsanlık tarihinde daha önce hiç bu kadar mükemmel bir fırtına olmamıştı” dedi.

‘Ekonomik, jeopolitik, küresel ısınma, iklim değişikliği ve tüm bu yapay zeka fikri’ni ‘mükemmel fırtına’ ve ‘belirsizliğin derinliği’ olarak nitelendiren yapay zeka uzmanı, söz konusu fırtınanın ‘daha önce hiç bu kadar yoğun olmadığına’ dikkat çekti. Gawdat, “Çocuklarınızı neden böyle olumsuzluklara maruz bırakmak isteyesiniz?” diye de ekledi.

Kontrol Etmekten Çok Başvurulacak Bir Kaynak

“The Diary of a CEO” (Bir CEO’nun Günlüğü) isimli podcast’te Steven Bartlett’e konuşan Gawdat, “Aslına bakacak olursak riskler o kadar büyük ki insanlığa yönelik diğer tehditleri düşündüğümüzde eğer henüz çocuk sahibi olmadıysanız bunu yapmayı ertelemelisiniz” ifadelerini kullandı.

“Yapay zeka, teknolojik gelişmenin doruk noktasıdır” diyen yapay zeka uzmanı, “Bence bu, dünyanın nasıl şekil alacağını belirleme konusunda eşi benzeri görülmemiş bir durum olacak” öngörüsünü paylaştı.

Dijital zekanın karmaşıklığının boyutları hakkında da konuşan Gawdat, bunun bağımsız bir hal aldığını, kontrol edilmekten ziyade başvurulacak bir şey olduğunu belirtti.

İlginizi Çekebilir

Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Edin

Eğitim Kolektifi’nin Büyümesine Destek Olun!

İçeriklerimizi beğeniyorsanız daha fazla okuyucunun bize ulaşmasına destek olun.
Bizi Sosyal Medya Hesaplarımızdan Takip Edin, Beğenin, Paylaşın.

Takipte Kalın!

Facebook sayfamızı beğenin ve yeni yazılarımızdan haberdar olun.

Reklam

Yazar Hakkında

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

milli eğitim bakanı olsaydım kitap
eğitim kolektifi milli eğitim bakanı olsaydım kitap satın al

Milli Eğitim Bakanı Olsaydım

Orijinal fiyat: 150 ₺.Şu andaki fiyat: 90 ₺.

Ahmet Yıldız, Ayşegül Kanal, Cem Demirayak, Gözde Durmuş, Engin Karadağ, Erdal Atıcı, Erdal Küçüker, Esergül Balcı, Fevziye Sayılan, Feyzi Coskun, Gökçe Güvercin-Seçkin, Gözde Durmuş, Hasan Aydın, M. Cansu Balcı, Meral Uysal, Mustafa Gazalcı, Niyazi Altunya, Nurcan Korkmaz, Orhan Özdemir, Reşide Kabadayı, Rıfat Okçabol, Selen Balcı, Ş. Erhan Bağcı, Vildan Özdemir
Eğitim Kolektifi Yayınları
Reklam

En Yeniler

En Popüler

Dosyalar

Reklam