Bana Teyze/Amca Dediler Sendromu ya da 30lu Yaşlara Bir Bakış

Aileler İçin
Aileler İçin
Bana Teyze/Amca Dediler Sendromu ya da 30lu Yaşlara Bir Bakış

30’lu yaşları denge ve iç huzuruyla geçirenlerden misiniz yoksa bana teyze/amca demeye başladılar diyerek kendisini yiyip bitirenleden mi?  Popüler kültür ve sosyal medyada yaş hakkındaki yazılar 3 ile başlayan yaşları hayatın en verimli ve güzel yılları olduğunu yazsa da bir çocuğun size “amca” ya da “teyze” diye hitap etmesini kabul etmek pek de kolay değil! (Kendimden biliyorum 🙂 )

Araştırmalar 20li yaşların maddi sorunlarla, 40lı-50li yaşların orta yaş zorluklarıyla uğraşarak geçtiğini; 30lu yaşların ise özgürlüğün en net tanımının yapılabildiği dönem olduğunu göstermektedir. Peki çevremizdekilerin bize artık teyze/amca diye seslenmeye başladığı 30lu yaşlarda  başka hangi değişim ve dönüşüler yaşanmaktadır? Gelin bu yazıda, bu konudaki araştırmaların sonuçlarını bir başlık altında toplayalım.

En Güzel Yaş 35!

 • 100 yaşından daha çok yaşayan insanların birçoğuna göre 30lu yaşlar hayatlarının en güzel zaman dilimidir ve “en iyi yaş” olarak tanımlanan yaş 35’tir.
 • 30lu yaşlar kişinin varoluşsal krizleri en çok yaşadığı, biyolojik saatin kişiyi en çok zorladığı ve yapılan meslekten kaynaklı mutsuzluğun en çok deneyimlendiği dönemdir.
 • 20li yaşlar, eğitim hayatının tamamlanması, iş bulma süreçleri, kariyer haritasının şekillenmesi, istenilen hedeflere ulaşmak için uzun saatlerin ofiste geçmesi ve nihayetinde istenilen ekonomik özgürlüğe kavuşulması gibi aşamalardan oluşurken 30lu yaşlar yaratıcılığın en yüksek seviyede olduğu, meslekteki en önemli ödüllerin kazanıldığı dönemdir.

30 Keskin Dönüşlerin Yaşı

 • Keskin bir kariyer değişikliği, yeni bir şehre taşınma, maratonda koşmaya karar verme, mevcut bir ilişkiyi sonlandırma ya da yeni bir ilişkiye başlama konusundaki fikirler 30lu yaşların başında filizlenir.
 • 30lu yaşların başı, hayatın anlamının yeniden tanımlandığı, bulunulan yerin gerçekten bulunmak istenilen yer olup olmadığının en yoğun sorgulandığı yaş aralığıdır.
 • Bazı araştırmalar, tükenmişlik sendromuyla en iyi baş edilen dönemin 30lu yaşlar olduğunu göstermektedir.
 • 30lu yaşlardan sonra kişilikte ve karakterde keskin değişiklikler beklenmemektedir.

Kişilik Tutarlı Hale Gelir

 • İngiliz psikolog Oliver Robinson’un araştırmasına göre kişinin dışarıya yansıttığı kişi ile iç dünyasındaki kişi arasındaki farklılıklar en çok 30lu yaşlarda kişiye rahatsızlık hissi vermekte ve bu his zamanla yerini değişim için gereken güce, mevcut durumdan kişiyi çıkaracak acil durum planına dönüşmektedir.
 • 2012 yılında 40 yaşın üstündeki kişilerle yapılan bir araştırma sonucunda göre kişiler gerçek mutlulukla 33 yaşından önce tanışmadıklarını belirtmişlerdir. Araştırmaya katılan kişilerin %42’si, 33 yaşından sonra daha iyimser olmaya başladıklarını, %38’i ise 33 yaşından önce strese maruz kaldıklarında baş etme konusunda daha çok zorlandıklarını dile getirmişlerdir.

Çocukluk Travmaları Temize Çekilir

 • Psikolog Donna Dawson’a göre 33 yaş, çocukluktan gelen tüm travmaların temize çekilebildiği, 20li yaşların enerjisinin hala devam ettirilebildiği ve çocukluğun masumiyetinin kaybolmasına rağmen umut ve başarma inancının korunduğu bir dönemdir.
 • HuffPost UK ve YouGov’un araştırmalarına göre kişiler iş ve özel hayatları arasında denge kurmayı 34 yaşından itibaren  öğrenmekte ve 38 yaşından sonra hayatın değiştirmeye çalışmaktansa hayatın akışına uyum sağlamayı tercih etmektedirler.

Yukarıdaki araştırmalara genel olarak bakıldığında 30lu yaşları “bana teyze/amca dediler” sendromuyla geçirmektense “her gelişimsel dönemin ayrı bir güzelliği var” inancıyla geçirmek çok daha anlamlıdır.

Yazarın notu: Siz yine de karşınızdaki kişilere hanım/bey diye hitap edin, teyze/amca demeyin 🙂

Kaynak: What Science Says About Being In Your 30s adlı makaleden uyarlanmıştır.

İlginizi Çekebilir

Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Edin

Eğitim Kolektifi’nin Büyümesine Destek Olun!

İçeriklerimizi beğeniyorsanız daha fazla okuyucunun bize ulaşmasına destek olun.
Bizi Sosyal Medya Hesaplarımızdan Takip Edin, Beğenin, Paylaşın.

Takipte Kalın!

Facebook sayfamızı beğenin ve yeni yazılarımızdan haberdar olun.

Reklam

Yazar Hakkında

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

milli eğitim bakanı olsaydım kitap
eğitim kolektifi milli eğitim bakanı olsaydım kitap satın al

Milli Eğitim Bakanı Olsaydım

Orijinal fiyat: 150 ₺.Şu andaki fiyat: 90 ₺.

Ahmet Yıldız, Ayşegül Kanal, Cem Demirayak, Gözde Durmuş, Engin Karadağ, Erdal Atıcı, Erdal Küçüker, Esergül Balcı, Fevziye Sayılan, Feyzi Coskun, Gökçe Güvercin-Seçkin, Gözde Durmuş, Hasan Aydın, M. Cansu Balcı, Meral Uysal, Mustafa Gazalcı, Niyazi Altunya, Nurcan Korkmaz, Orhan Özdemir, Reşide Kabadayı, Rıfat Okçabol, Selen Balcı, Ş. Erhan Bağcı, Vildan Özdemir
Eğitim Kolektifi Yayınları
Reklam

En Yeniler

En Popüler

Dosyalar

Reklam