Çocuklarımıza Evrimi Anlatacak 5 Temel Kitap

Aileler İçin
Aileler İçin
Charles Darwin - Bir Devrim/ Annabelle Kremer
Reklam
A+ A-

Çocuklarımıza evrimi nasıl anlatalım?  Bu soru pek çok ebeveyn için yeni bir soru olabilir. Çünkü bir kaç yıl öncesine kadar çocuklarımızın evrim kavramı konusunda okulda öğrendiklerinin yeterli olduğunu düşünürdük.

Oysa hem Evrim Teorisinin ortaokul müfredatından çıkartılmış olması hem de konuya dair pek çok yeni kitabın basılmış olması ebeveynlere çocuklarına  bilim tarihinin en önemli kavramlarından biri ile tanıştırmak konusunda yeni bir sorumluluk veriyor.

Neden Evrim Teorisini Anlatmalıyız?

Öncelikle gelin şu soruyu yanıtlayalım: Çocuklarımıza neden Evrimsel bakış açısı kazandırmalı ve Evrim Teorisini anlatmalıyız?  Çünkü:

  • Evrim kavramı ürünü canlıların milyarlarca yıllık dönüşüm ve gelişimini, bütün canlıların nasıl birbiriyle bağlantılı olduğunu, yeni türlerin kökenini, bazı türlerin yok olma nedenlerini açıklar.
  • Evrimsel bakış açısı diğer canlılarla ve doğayla aramızdaki güçlü ilişkiyi kavramamıza ve anlamlandırmamızı sağlar.
  • Darvin’in Evrim Teorisi bilim dünyasına paha biçilmez katkılar sağlamış; insanlığın hayata, doğaya ve varoluşa bakışını kökten değiştirmiştir.

Evrim Atlası – Douglas Palmer

Yaş: 4’ten İtibaren

İşte küçük yaşlardan itibaren çocuklarınıza  yeryüzünün ve yaratılışın tarihini anlatabilmenin en güzel kitaplarından biri.

İş Bankası Kültür Yayınları tarafından Türkçe’ye çevrilmiş bu özenli çalışma,  evrimin dört milyar yıllık öyküsünü, bir araya getirildiğinde toplam uzunluğu yaklaşık 50 metreyi bulan, benzersiz görsellerle anlatıyor. Böylece yaratılışın hikayesi denizlerde ortaya çıkan ilk mikroorganizmalardan günümüzün çeşitliliğine; çocukların çok sevdiği dinazor hikayelerinden, insanın ilk atalarına kadar evrimi anlatıyor.

Çocuklar için Evrim – Ali Demirsoy

Yaş: 12’den İtibaren

Evrim kısa yaşayıp uzun süreli düşünenlerin bilimidir! Eğer çocuklarınızı evrim teorisinin kavramlarıyla tanıştırmak istiyorsanız Prof. Dr. Ali Demirsoy’un Çocuklar İçin Evrim adlı kitabını kütüphanenize alabilirsiniz.

Yazarının ifadesiyle bu kitap gençlere evrensel insan olmaları, evrensel değerlere ve özgür düşünceye sahip çıkmaları, doğmadan, çağdışı öğretilerden uzak durmaları, yaşamlarının hiçbir evresinde beyinlerinin hurafelerle köreltilmesine meydan vermemeleri öğretmek için yazıldı.

Dilerseniz çocuğunuz bu itabı okurken siz de Demirsoy’un çok satmış Evrim adlı kitabına da göz atabilirsiniz.

Nerdeyse Bir Balina – Steve Jones

Yaş: 12’den itibaren

Londra Üniversitesi’nde genetik profesörü olan Steve Jones’un bu kitabı, eleştirmen tarafından Darwin’in Türlerin Kökeni adlı ünlü çalışmasının 21. yüzyıla uyarlanmış hali olarak tanımlanıyor.  Hem içerik hem de şekil olarak Darwin’in  kitabını referans alan kitap, aynı zamanda çağdaş olguları da dikkatimize sunuyor.

Darwin’in kuramını günümüze taşırken, evrim kuramını da modern haliyle açık ve anlaşılır bir şekilde okura sunar. Darwin’in zamanından bu yana değişen anlayışları da vurgulamaktan geri kalmaz. Sonuçta ortaya bir çırpıda okunan eğitici ve öğretici bir modern Türlerin Kökeni çıkmıştır.

Charles Darwin’in Öz Yaşam Öyküsü

Yaş: 12’den İtibaren

“1837-38 yıllarında türlerin değişken ürünler olduğundan emin olduğumda, bu yasanın insan için de geçerli olabileceğini düşünmeden edemezdim.” Özyaşam öyküsünde böyle söylüyor Darwin.

Darwin’i kendi ağzından ve oğlunun katkılarıyla hazırlanmış bu kitap, Türlerin Kökeninden sonra evrimi anlatan en önemli kaynak olarak tanımlanıyor.  Kısa ve özlü dille hazırlanmış bu çalışma, tartışılması, eleştirilmesi, üzerine düşünülmesi gereken kavramlara değiniyor.

Charles Darwin - Bir Devrim/ Annabelle Kremer

Charles Darwin – Bir Devrim/ Annabelle Kremer

Yirmi iki yaşındaki genç doğabilimcisi Charles Darwin, bir gemiyle güney yarımküreye yolculuk eder. Bu yolculuk hem Darwin’in hem de bilim tarihini değiştirecektir. Çünkü bu bölgede yaşayan canlıların sergilediği çeşitlilik  genç bilim adamının önemli bilimsel keşifler yapmasını sağlayacaktır.

Evrim teorisinin yanı sıra gençlere bilimsel ve araştırmacı tavrı da anlatan bu kitap gençlere saha gözlemlerinden teori üretmeye kadar farklı bilimsel basamakları da anlatıyor.  Gemide tutulan bilimsel notlardan oluşmuş bu belgesel eser, bilim dünyasına yeni adım atan herkes için kusursuz bir rehber niteliğinde!

Reklam

Yazar Hakkında

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Takipte Kalın!

Facebook sayfamızı beğenin ve yeni yazılarımızdan haberdar olun.

3 Kitap Sana 1 Kitap Ona

Eğitim Kolektifi’nden aldığınız her 3 kitap, bir köy okulu kütüphanesine kitap armağan ediyor.

Bunlar da Var

En Yeniler

En Popüler

Narsist Ebeveynler Öfkeli ve Kırgın Çocuklar Yetiştirir

Narsistik Kişilik Bozukluğunun Masum İşaretleri

Son zamanlarda toplumda narsizmin yükselişiyle ilgili yazılar okuyor, çevrenizdeki insanların eskisine göre çok daha kendilerine dönük olduğunu fark ediyor ve belki de kendi kendinize soruyorsunuz: ‘Yoksa ben de biraz narsist…
çocuğumun hiç arkadaşı yok

Çocuğumun Hiç Arkadaşı Yok!

Çocuğunuzun okulda arkadaşı yok mu? Çocuğunuz yalnız ve mutsuz mu? Çocuğunuz arkadaşı olmadığı için okula gitmekte zorlanıyor mu? Çocuğum arkadaşları tarafından dışlanıyor mu diyorsunuz? Çocuğunuzun arkadaşlık kuramama nedenleri nelerdir ve…

Dosyalar

Reklam
Menü