Bir de Mucize Öğretmen Filmi Çekilse..

0
Bir de Mucize Öğretmen Filmi Çekilse..
Bir de Mucize Öğretmen Filmi Çekilse..

aman ha..

sosyal medyada gezerken “”de çekilmeli paylaşım gördüm. muhtemelen meslektaşlarım bu fikri çok beğenmiştir.

meğer diye dizi çekilmiş ve çok etkilenmişler. köyde, kenar okullarda yokluk içinde çalışan didinen, öğretmenlerin çok olduğunu ve bunların anlatıldığı “mucize öğretmen” fikri çakmış bir anda beyinlerde. ben de paylaşımın altına aman ha…. yazdım.

aman ha çekmeyin. nolur çekmeyin. çekmezseniz iyi etmiş olursunuz. ha çekenler iyi reyting yaparlar o ayrı.

Öğretmen her derde deva bir aspirin değildir.
Öğretmen her derde deva bir aspirin değildir.

Çekmeyin çünkü..

çekmeyin çünkü zaten sistem bütün sorumluluğu çalışana yüklemiş durumda. hataların, sorunların kaynağı olarak çalışanları göstermektedir. dolayısı ile yine bi kaç doz daha sorunlu olarak öğretmenler görülecektir.

çekmeyin çünkü zaten mucize olan, her şeye rağmen didinen, uğraşan, kelimenin tam anlamıyla kahraman çalışanlar var ama hiç bir şey düzelmiyor. düzelmez de.

çekmeyin çünkü eğitimde öğretmen önemlidir, belirleyicidir ancak bir aspirin değildir. ders kitapları, ders içerikleri, araç gereç, velinin eğitim beklentisi, velilerin eğitim düzeyleri, en üstten en alta eğitim yönetimi, öğretmen yetiştirme asıl belirleyici olandır.

Bizim kahramanlara, mucizelere değil sisteme ihtiyacımız var.
Bizim kahramanlara, mucizelere değil sisteme ihtiyacımız var.

çekmeyin çünkü bizim kahramanlara, mucizelere değil sisteme ihtiyacımız. ülkenin tüm bilim insanlarıyla, yöneticileriyle, siyasetcisiyle, sendikasıyla tartışıp, uzlaşıp karar verdiği bir sisteme ihtiyacı var. her şeyden önce de liyakata ve adalete ihtiyacı var.

çekmeyin çünkü biliyorum ki senaryoda bolca kutsal değerler kullanılacak. hamaset çekilecek. ve biliyorum ki, gördüm yaşıyorum ki hayat ve gerçekler hiç de öyle değil.

Kahramana değil işine değer veren, toplumunu düşünen, geleceğin eğitimle kurulduğuna inanan yöneticilere ihtiyacımız var.
Kahramana değil işine değer veren, toplumunu düşünen, geleceğin eğitimle kurulduğuna inanan yöneticilere ihtiyacımız var.

çekmeyin çünkü ben o öğretmenlerden biriyim. neden diğer öğretmenlerin mucize yaratamadıklarını, yaratmadıklarını çok gözlemledim, yaşadım. araştıran, gelişen, geliştiren bilen insan sevilmiyor. susan itaat eden insan ve elbette öğretmen seviliyor.

çekmeyin çünkü kahramana değil işine değer veren, toplumunu düşünen, geleceğin eğitimle kurulduğuna inanan, bilen önce yöneticileri sonra öğretmenlere ihtiyacımız var. problemi doğru tanımlayıp, doğru çözümler önermeye, uygulamaya ihtiyacımız var. ki amerika keşfedileli yüzyıllar oldu.

çekmeyin çünkü iyi örnekler olumlu bir iklimde etki eder. konuşamayan bir kişiye örnek değil öncelikle demokratik kurullar gerekli. konuşabildiği öğretmenler kurulu gibi…

çekilirse bu sadece romantizm olur. reyting olur. sorunlar çözülmez. yine suçlu biz oluruz. yine biz dövülür, öldürülür, sürgün oluruz.


Konuk Yazar: Musa Ertürk
Musa Ertürk Kimdir?

1971 Manisa Alaşehir doğumludur. Karadeniz Teknik Üniversitesi Giresun Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Bölümü mezunudur. Kendisini ‘Öğrenen bir öğretmen, slogan atmayan bir aktivist.’ olarak tanımlamaktadır. Evli ve bir çocuk babasıdır.

Aşkbahar adında bir şiir kitabı vardır. Eğitim yöntemleri, ezbersiz öğrenme, e-oğrenme ve pedagoji çalışmalarıyla ilgilenmektedir. Farklı, ezbersiz, yaratıcı eğitim üzerine yoğunlaşmıştır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz