Çocuklara Okumayı Sevdirmek İçin Yaratıcı Bir Fikir

Aileler İçin
Aileler İçin
Çocuklara Okumayı Sevdirmek İçin Yaratıcı Bir Fikir

Pek çoğumuz ilkokulların kazandırdığı en önemli becerinin okuma yazma olduğunu düşünürüz. Oysa bazı sınıf öğretmenlerine göre bu doğru değildir. Onlara göre tüm öğrenciler bir şekilde okuma yazma öğrenirler.  İlköğretimde öğrencilere kazandırılması gereken en temel beceri ise okuma yazma bilgisi değil okuma yazma sevgisi ve kitap okuma alışkanlığıdır.

Bu yüzden okullarda  çocuklara küçük yaştan itibaren kitap sevgisini kazandıracak pek çok uygulama yapılır. Bu yazıda sizlere bu uygulamalardan birini tanıtmak istiyoruz. Kitap okuma alışkanlığını geliştirmek için son dönemlerde ABD’deki okullarda uygulanmaya başlanan bu yöntem şimdiden küçük öğrencilerin gönlünü fethetmeyi başardı.  Yöntem ise  şimdiye kadar yiyecek ya da içecek almak için kullandığımız otomatlara kitap yerleştirme fikri!

Çocuklara Okumayı Sevdirmek İçin Yaratıcı Bir Fikir
Çocuklara Okumayı Sevdirmek İçin Yaratıcı Bir Fikir

Çocuklara Tercih Şansı Sunmak

Long Island’daki Arthur O.Eve İlköğretim Okulunun Müdürü projenin nasıl başladığını şöyle anlatıyor. ‘Okulumuzdaki öğrencilere kitap okuma alışkanlığını kazandırmak için ödevler veriyor ama asla umduğumuz kadar başarılı olamıyorduk. Bunu sağlayabilmek için kitapları daha  görünür hale getirebileceğimiz ve aynı zamanda da çocukları mutlu edecek fikirler  arıyorduk. Bir başka önceliğimiz de öğrencilere ne okuyacaklarını söylemek yerine onlara tercih yapabilme şansı vermekti. Bunları yapabilirsek öğrencilerimizin okuma isteklerini arttırabilecektik.’

Çocuklara Okumayı Sevdirmek İçin Yaratıcı Bir Fikir
Çocuklara Okumayı Sevdirmek İçin Yaratıcı Bir Fikir

Makinelere Açılış Töreni!

‘Başka bazı okulların kitap makineleri kullanmaya başladıklarını duymuştuk. Yine de bu fikri okulumuzda nasıl başlatabileceğimiz konusunda tüm öğretmenlerimizle uzun uzun planlar yaptık. Hangi kitapları seçebileceğimiz, öğrencilerin kitapları nasıl alabilecekleri konusunda kararlar verdik.’

ilk fikrimiz öğrencilerimizle birlikte bir açılış töreni yapmaktı. Bunun için kitap makinelerimizi renkli kurdelalarla sardık. Açılış törenini her sınıf için öğretmenleriyle birlikte tekrar, tekrar yaptık. Açılışımıza çizgi film kahramanlarını da davet ettik!

Çocuklara Okumayı Sevdirmek İçin Yaratıcı Bir Fikir
Çocuklara Okumayı Sevdirmek İçin Yaratıcı Bir Fikir

Sonuç Etkileyici!

Peki bu yaratıcı uygulama çocukların kitaplara olan ilgisini yükseltti mi? ‘Evet’ diyor Arthur O.Eve İlköğretim Okulu öğretmenleri. ‘En azından ilk aylar beklediğimizden de daha iyi sonuçlar sağladı.’ Yine de aynı uygulamayı yapmayı düşünen okullara bazı önerilerde bulunuyorlar:

  • Sadece makineleri koyarak okuma oranını yükseltemezsiniz. Sonuç olarak kitap otomatı sadece bir araçtır.
  • Otomatlarla birlikte bir iletişim programı geliştirmeniz; sınıf içi uygulamalarla otomatların kullanımını özendirmeniz gerekir.
  • Biz örneğin her hafta sınıfın en başarılı öğrencisini seçerek ona bir otomat jetonu armağan ettik. Böylece otomattan kitap almayı prestijli bir durum olarak göstermeyi amaçladık.
  • Velilerimizi de okul otomatlarını kullanmaları konusunda cesaretlendirdik. Başka bir yerden kitap almak yerine okul otomatlarından alışveriş yapılmasını bir aile alışkanlığı olması için çaba gösterdik.
Etiketler: çocuk ve kitap, kitap okuma alışkanlığı

İlginizi Çekebilir

Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Edin

Eğitim Kolektifi’nin Büyümesine Destek Olun!

İçeriklerimizi beğeniyorsanız daha fazla okuyucunun bize ulaşmasına destek olun.
Bizi Sosyal Medya Hesaplarımızdan Takip Edin, Beğenin, Paylaşın.

Takipte Kalın!

Facebook sayfamızı beğenin ve yeni yazılarımızdan haberdar olun.

Reklam

Yazar Hakkında

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

milli eğitim bakanı olsaydım kitap
eğitim kolektifi milli eğitim bakanı olsaydım kitap satın al

Milli Eğitim Bakanı Olsaydım

Orijinal fiyat: 150 ₺.Şu andaki fiyat: 90 ₺.

Ahmet Yıldız, Ayşegül Kanal, Cem Demirayak, Gözde Durmuş, Engin Karadağ, Erdal Atıcı, Erdal Küçüker, Esergül Balcı, Fevziye Sayılan, Feyzi Coskun, Gökçe Güvercin-Seçkin, Gözde Durmuş, Hasan Aydın, M. Cansu Balcı, Meral Uysal, Mustafa Gazalcı, Niyazi Altunya, Nurcan Korkmaz, Orhan Özdemir, Reşide Kabadayı, Rıfat Okçabol, Selen Balcı, Ş. Erhan Bağcı, Vildan Özdemir
Eğitim Kolektifi Yayınları
Reklam

En Yeniler

En Popüler

Dosyalar

Reklam