Dünya Çocuklarının Şaşırtıcı Yemekleri

Aileler İçin
Aileler İçin
Dünya Çocuklarının Şaşırtıcı Yemekleri
Reklam
A+ A-

Daha önce dünyayı gezerek bizi çöplerimizle yüzleştiren fotoğrafçı  Gregg Segal yeni kitabı için yaptığı çalışmada bize bu kez de dünya çocuklarının neler yediğini gösteriyor. Segal bu çalışmasıyla yükselen çocuk obezitesine dikkat çekmeye ve beslenmenin kültürler arasında nasıl farklılık gösterdiğini anlatmayı deniyor. Segal ‘İronik birşekilde en iyi beslenen çocuklar en gelişmiş ülkelerin çocukları değil tam tersine yoksul ya da az gelişmiş diye etiketlediğimiz ülkelerin çocukları” diyor.

İşte Gregg Segal’ın çalışmasından bazı fotoğraflar:

Kawakanih-Yawalapiti-9-Upper-Xingu-region-of-Mato-Grosso-Brazil

Kawakanih Yawalapiti 9 Upper Xingu region of Mato-Grosso-Brazil

Kawakanih, Xingu Ulusal parkında kabilesiyle birlikte yaşıyor. Yawalapiti kabilesi koruma altındaki ulusal parkta topladıkları yapraklar, kendi ekosistemlerine uygun tohumlarla besleniyor. Kawakanihîn günlük beslenmesi basit:  Çoğu zaman kendi tuttuğu balıklar, yulaf lapası, meyveler ve çeşitli fındıklar. Kawakanih ‘çoğu zaman yemeğimi kendim yakalarım” diyor. “eğer canınız balıktan başka bir şey isterse nehre ya da ormana gider ve karnınızı doyurursunuz.”

Nur Zahra Alya Nabila Binti Mustakim, 7 yaşında ve Malezya’da yaşıyor.

Nur Zahra Alya Nabila Binti Mustakim, 7 yaşında ve Malezya’da yaşıyor.

Nur’un ailesi konaklama sektöründe çalışıyor ve Kuala Lumpur’da hareketli bir semtte yaşıyorlar. Nur’un yemeklerinin tamamına yakını evde pişiyor ve Nur annesinin yemeklerini sevdiğini söylüyor. Haşlanmış yumurta, çeşitli yöresel pilavlar, salatalık, fıstık ezmesi, hindistan cevizisütü Nur’un en çok sevdikleri.

Rosalie Durand, 10 yaşında, Fransa'da yaşıyor.

Rosalie Durand, 10 yaşında, Fransa’da yaşıyor.

Rosalie hayatını bazen annesinin bazen de babasının evinde geçiriyor. Bu sayede hem Akdeniz’i hem de Alp dağlarını doya doya seyredebiliyor. Bir restoran işleten babasının sayesinde sağlıklı besleniyor: Çoğu zaman taze balık,  mutfağa girip birlikte pişirdikleri krepler, mercimekli salatalar, sosis ve en çok sevdiği Sardunya balığı.

Greta Moeller, 7yaşında ve Hamburg Almanya’da yaşıyor.

Greta Moeller, 7yaşında ve Hamburg Almanya’da yaşıyor.

Annesi ve küçük kız kardeşiyle birlikte yaşayan  Greta büyükannne ve büyükbabasıyla da zaman geçirmekten çok hoşlanıyor. Greta’nın favori yemekleri ise balık köftesi, patates  püresi ve elma sosu. En çok sevdiği tatlı ise sütlaç.

Isiah Dedrick, 16 yaşında Birleşik Devletlerde yaşıyor.

Isiah Dedrick, 16 yaşında Birleşik Devletlerde yaşıyor.

Isaiah annesi ve anneannesi ile birlikte yaşıyor ve evdeki yemeğin büyük bir kısmını anneanne pişiriyor. Isaiah’ın en çok sevdiği yemek portakallı tavuk ve pilav. Tatlı olarak ise karanfil soslu fırında elma. Annesi gazlı içecekler içmesine izin vermediği için üzülen Isiah fotoğrafta kendisini ve bedenini gördükten sonra diyet yapmaya karar veriyor.

Kaynak:
Guardian gazetesinde 2.temmuz.2019 tarihinde “What children around the world eat in pictures” adlı makaleden Aylin Göçmen tarafından uyarlanmıştır.

Etiketler: ,
Reklam

Yazar Hakkında

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Takipte Kalın!

Facebook sayfamızı beğenin ve yeni yazılarımızdan haberdar olun.

Bunlar da Var

En Yeniler

En Popüler

Narsist Ebeveynler Öfkeli ve Kırgın Çocuklar Yetiştirir

Narsistik Kişilik Bozukluğunun Masum İşaretleri

Son zamanlarda toplumda narsizmin yükselişiyle ilgili yazılar okuyor, çevrenizdeki insanların eskisine göre çok daha kendilerine dönük olduğunu fark ediyor ve belki de kendi kendinize soruyorsunuz: ‘Yoksa ben de biraz narsist…
çocuğumun hiç arkadaşı yok

Çocuğumun Hiç Arkadaşı Yok!

Çocuğunuzun okulda arkadaşı yok mu? Çocuğunuz yalnız ve mutsuz mu? Çocuğunuz arkadaşı olmadığı için okula gitmekte zorlanıyor mu? Çocuğum arkadaşları tarafından dışlanıyor mu diyorsunuz? Çocuğunuzun arkadaşlık kuramama nedenleri nelerdir ve…

Dosyalar

Reklam
Menü