Dünya Çocuklarının Şaşırtıcı Yemekleri

0
Dünya Çocuklarının Şaşırtıcı Yemekleri
Dünya Çocuklarının Şaşırtıcı Yemekleri

Daha önce dünyayı gezerek bizi çöplerimizle yüzleştiren fotoğrafçı  Gregg Segal yeni kitabı için yaptığı çalışmada bize bu kez de dünya çocuklarının neler yediğini gösteriyor. Segal bu çalışmasıyla yükselen çocuk obezitesine dikkat çekmeye ve beslenmenin kültürler arasında nasıl farklılık gösterdiğini anlatmayı deniyor. Segal ‘İronik birşekilde en iyi beslenen çocuklar en gelişmiş ülkelerin çocukları değil tam tersine yoksul ya da az gelişmiş diye etiketlediğimiz ülkelerin çocukları” diyor.

İşte Gregg Segal’ın çalışmasından bazı fotoğraflar:

Kawakanih-Yawalapiti-9-Upper-Xingu-region-of-Mato-Grosso-Brazil
Kawakanih Yawalapiti 9 Upper Xingu region of Mato-Grosso-Brazil

Kawakanih, Xingu Ulusal parkında kabilesiyle birlikte yaşıyor. Yawalapiti kabilesi koruma altındaki ulusal parkta topladıkları yapraklar, kendi ekosistemlerine uygun tohumlarla besleniyor. Kawakanihîn günlük beslenmesi basit:  Çoğu zaman kendi tuttuğu balıklar, yulaf lapası, meyveler ve çeşitli fındıklar. Kawakanih ‘çoğu zaman yemeğimi kendim yakalarım” diyor. “eğer canınız balıktan başka bir şey isterse nehre ya da ormana gider ve karnınızı doyurursunuz.”

Nur Zahra Alya Nabila Binti Mustakim, 7 yaşında ve Malezya’da yaşıyor.
Nur Zahra Alya Nabila Binti Mustakim, 7 yaşında ve Malezya’da yaşıyor.

Nur’un ailesi konaklama sektöründe çalışıyor ve Kuala Lumpur’da hareketli bir semtte yaşıyorlar. Nur’un yemeklerinin tamamına yakını evde pişiyor ve Nur annesinin yemeklerini sevdiğini söylüyor. Haşlanmış yumurta, çeşitli yöresel pilavlar, salatalık, fıstık ezmesi, hindistan cevizisütü Nur’un en çok sevdikleri.

Rosalie Durand, 10 yaşında, Fransa'da yaşıyor.
Rosalie Durand, 10 yaşında, Fransa’da yaşıyor.

Rosalie hayatını bazen annesinin bazen de babasının evinde geçiriyor. Bu sayede hem Akdeniz’i hem de Alp dağlarını doya doya seyredebiliyor. Bir restoran işleten babasının sayesinde sağlıklı besleniyor: Çoğu zaman taze balık,  mutfağa girip birlikte pişirdikleri krepler, mercimekli salatalar, sosis ve en çok sevdiği Sardunya balığı.

Greta Moeller, 7yaşında ve Hamburg Almanya’da yaşıyor.
Greta Moeller, 7yaşında ve Hamburg Almanya’da yaşıyor.

Annesi ve küçük kız kardeşiyle birlikte yaşayan  Greta büyükannne ve büyükbabasıyla da zaman geçirmekten çok hoşlanıyor. Greta’nın favori yemekleri ise balık köftesi, patates  püresi ve elma sosu. En çok sevdiği tatlı ise sütlaç.

Isiah Dedrick, 16 yaşında Birleşik Devletlerde yaşıyor.
Isiah Dedrick, 16 yaşında Birleşik Devletlerde yaşıyor.

Isaiah annesi ve anneannesi ile birlikte yaşıyor ve evdeki yemeğin büyük bir kısmını anneanne pişiriyor. Isaiah’ın en çok sevdiği yemek portakallı tavuk ve pilav. Tatlı olarak ise karanfil soslu fırında elma. Annesi gazlı içecekler içmesine izin vermediği için üzülen Isiah fotoğrafta kendisini ve bedenini gördükten sonra diyet yapmaya karar veriyor.

Kaynak:
Guardian gazetesinde 2.temmuz.2019 tarihinde “What children around the world eat in pictures” adlı makaleden Aylin Göçmen tarafından uyarlanmıştır.

Önceki İçerikÇocuğunuzun Yeteneğini Fark Edip Geliştirmek İçin 4 Öneri
Sonraki İçerikKüçük Yaşta Yabancı Dil Öğrenmenin Çocuklarınıza 7 Sıradışı Katkısı
1969 Lüleburgaz doğumludur. İstanbul Üniversitesi ve Buckingham Üniversitesi’de İşletme Yönetimi eğitimi almıştır. Mesleki hayatına ‘Öğrenme’ üzerine çalışmalar yaparak başlamış, ASTD’nin Eğitim Yönetimi sertifikasını alarak Türkiye’de Kurumsal Eğitim Yönetimi, İhtiyaç Analizi, Eğitim Etkinliğinin Dört Basamaklı Analizi seminerlerini vermiştir. Bu dönemde ‘Yeniden Öğrenme’ (Nobel) adlı kitabı yayınlanmıştır. 2000-2016 yılları arasında bir özel eğitim kurumunda yönetici olarak çalışmış aynı zamanda Beyin Temelli Öğrenme, Eğitim Psikolojisi, Yetişkin Eğitimi alanında çalışmış; Fatma Gök ve Rıfat Okçabol’lun derslerine katılmış; Michael Apple, Peter Mayo, Jerrold Lyne Kachur, Mike Cole, Roger Dale, Susan Robertson, Peter Mclaren gibi eğitimcilerin seminerlerine katılmıştır. 2008-2013 yılları arasında Birgün Gazetesi Eğitim Sayfasında köşe yazıları yazmış, 2014’te Aileye Rağmen (Asi Kitap) adlı kitabı yayınlanmıştır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz