Okul Kaygısıyla Başetmenizi Sağlayacak 5 Kitap

Aileler İçinEğitimciler İçin
Okula Başlama Kaygısıyla Başetmenizi Sağlayacak 5 Kitap

Okula başlamak çocukların hayatındaki en büyük değişikliklerden biridir.  Çocuklar bazen anne babasından ayrılmak, yeni arkadaşlarla ve öğretmenle tanışmak konusunda heyecan duyarlar. Çoğu zaman ise bu yeni deneyim  çocukların korkulu rüyası haline gelebilir. Üstelik doğru yönetilmezse bu olumsuz duygular uzun yıllar hissedilecek okul kaygısı ya da okul fobisi halini alabilir.

Böyle durumlarda çocukları okula hazırlayabilmek için kitaplardan yardım almak iyi bir fikirdir. Bu yazıda çocuklarınıza okul kaygısı konusunda destek olabilecek bir kitap seçkisi hazırladık. Seçtiğimiz kitapların çocukların duygularını yargısız bir dille tanımlamasına, kaygılarını yeniden çerçevelemesine ve duyguları yatıştırmaya dair çözümler sunmalarına dikkat ettik.

Çocuğunuz Okul Kaygısı Yoksa, Diğer Kitaplara Yönelin

Ancak kitaplara başlamadan önce sizlere küçük bir hatırlatma yapmamıza izin verin: Eğer çocuğunuz okula başlamak konusunda kaygılı değilse o zaman kahramanlarının kaygı ya da  korku hissettiği kitapları değil; okulda öğrenilecek yeni becerileri ve edinilecek yeni arkadaşları anlatan kitaplara yönelmeniz daha doğru olacaktır.

Avucundaki Öpücük - Audrey Penn

Avucundaki Öpücük – Audrey Penn

Ormanda okul başlıyordu ama Minik Rakun okula gitmek istemiyordu. Onun korkularını yatıştırmak isteyen Anne Rakun, “Avucundaki Öpücük” adını verdiği aile sırrını yavrusuyla paylaştı. Amacı dünyası ne zaman birazcık korkutucu hale gelse, onu çok sevdiğini hatırlamasını sağlamaktı.

1993 yılındaki ilk basımından beri çocukların içini ısıtan bu kitap, okul kaygısı konusunda bir klasik haline gelmiş ve okula, yuvaya başlamak gibi ayrılık anlarında zorluk çeken milyonlarca çocuğa dokunmuştur. Çok sayıda yuva öğretmeni bu öyküyü ilk günde okumayı sever. Butik Yayınevi tarafından basılmış bu özel kitaba yayıncısının adresinden ulaşabilirsiniz.

Okula Gitmek İstemiyorum- Ayşen Oy

Okula Gitmek İstemiyorum- Ayşen Oy

Deneyimli yazar Ayşen Oy’un Pedagojik Kitaplar Serisinden çıkan kitabı Okula Gitmek İstemiyorum, okul kaygısı kavramını ve çocukların duygularını anlaşılır bir dille anlatan, anne ve babalara okul kaygısını yönetmek konusunda akılcı öneriler veren etkili bir kitap.

Zeytin Okula Gitmek İstemiyor- Christian Lamblin

Zeytin Okula Gitmek İstemiyor- Christian Lamblin

Fransız yazar Christian Lamblin tarafından yazılan ‘Dene, Yanıl, Öğren!’ serisinin olan bu kitapta kahramanımız Zeytin okula gitmek istemiyor çünkü ona göre okul hiçbir işe yaramıyor. Arkadaşı Cingöz de karanlıktan korkuyor. Hikaye bu iki çocuğa eğlenceli bir şekilde yol gösterecek biçimde gelişiyor. Şunun da  notunu düşelim: Pek çok dile çevrilen bu kitap, çocuk doktoru Edwige Antier’nin okula başlayan çocukların yaşadığı kaygıyı anlamak ve destek olabilmek konusunda öneriler de içeriyor. Tudem Yayınlarından yayınlanmış bu kitaba yayınevi adresinden ulaşabilirsiniz.

Elif Okula Başlıyor – Liane Schneider

Elif Okula Başlıyor – Liane Schneider

Kültür Yayınları’nın sevilen kahramanı Elif, kitabın bu bölümünde anaokulunu bitirip ilkokula başlıyor. Okula başlamak heyecanlı ve eğlenceli gözükse de Elif biraz kaygılı.  Neyse ki okuma yazmayı, hesap yapmayı öğrenip bir yandan da yeni arkadaşlar edinirken kaygısı azalıyor.  İş Bankası Kültür Yayınlarının bu sevilen kitabına yayınevi adresinden ulaşabilirsiniz.

Okulda İlk Gün – Mızmız Mırnav

Okulda İlk Gün – Mızmız Mırnav

Yazar Ayla Çınaroğlu ve çizer Mustafa Delioğlu’nun ürünü Mızmız Mırnav okula başlıyormuş. İlk defa okula başlayacak olan Mızmız, hiç tanımadığı bir öğretmenle, hiç tanımadığı bir sürü mırnavla, hiç bilmediği bir ortamda bulunacak olmanın tedirginliğini yaşamaya başlamış. Anne ve babasının tüm cesaretlendirmelerine rağmen Mızmız kendini okula gitmek için bir türlü hazır hissedememiş. İlk gün, hasta olduğunu söyleyip okula gitmemiş. Bu sefer de bir sürü minik mırnavla tanışma imkânını, hoplamaca atlamaca oyununu, hep bir ağızdan söylenecek Haydi Okula şarkısını ve iyi kalpli öğretmeniyle tanışma imkanını kaçırmış… Kitap, okulun cazip yönlerini ön plana çıkararak keyifli bir atmosfer çizdiği için listemize girdi. Uçanbalık Yayıncılık’tan çıkan bu kitaba yayınevi adresinden ulaşabilirsiniz.

 

Çocuğunuz ilkokula yeni başlıyorsa Neden 1. Sınıf Eğitim Hayatının En Önemli Belirleyicisidir? adlı makalemiz de ilginizi çekebilir.

Etiketler: avucundaki öpücük, Elif okula başlıyor, okul fobisi, okul fobisi kitapları, zeytin okula gitmek istemiyor

İlginizi Çekebilir

Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Edin

Eğitim Kolektifi’nin Büyümesine Destek Olun!

İçeriklerimizi beğeniyorsanız daha fazla okuyucunun bize ulaşmasına destek olun.
Bizi Sosyal Medya Hesaplarımızdan Takip Edin, Beğenin, Paylaşın.

Takipte Kalın!

Facebook sayfamızı beğenin ve yeni yazılarımızdan haberdar olun.

Reklam

Yazar Hakkında

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

milli eğitim bakanı olsaydım kitap
eğitim kolektifi milli eğitim bakanı olsaydım kitap satın al

Milli Eğitim Bakanı Olsaydım

Orijinal fiyat: 150 ₺.Şu andaki fiyat: 90 ₺.

Ahmet Yıldız, Ayşegül Kanal, Cem Demirayak, Gözde Durmuş, Engin Karadağ, Erdal Atıcı, Erdal Küçüker, Esergül Balcı, Fevziye Sayılan, Feyzi Coskun, Gökçe Güvercin-Seçkin, Gözde Durmuş, Hasan Aydın, M. Cansu Balcı, Meral Uysal, Mustafa Gazalcı, Niyazi Altunya, Nurcan Korkmaz, Orhan Özdemir, Reşide Kabadayı, Rıfat Okçabol, Selen Balcı, Ş. Erhan Bağcı, Vildan Özdemir
Eğitim Kolektifi Yayınları
normal nedir wolfgang korn kitap

Normal Nedir?

Orijinal fiyat: 145 ₺.Şu andaki fiyat: 100 ₺.

Wolfgang Korn
Can Çocuk Yayınları
Reklam

En Yeniler

En Popüler

Dosyalar

Reklam