Bilgisayar Oyunları Geleceğin Öğrenme Araçlarından Olabilir mi?

Aileler İçinEğitimciler İçin
21 yüzyıl eğitim becerileri

 

Köln Üniversitesi’ndeki bir araştırma ekibi tarafından yapılan bir çalışmanın sonuçları, geleceğin öğretmenlerinin, sınıfta bilgisayar oyunlarını giderek daha fazla kullanmak istediğini gösteriyor. Araştırma, bu amacı desteklemek için öğretmen yetiştirme programlarında ele alınması gereken ilgili yönleri özellikle tanımlıyor. Araştırma sonuçları, British Journal of Educational Technology‘de, “Dijital Oyunlarla Öğretme: Dijital Oyun Temelli Öğrenmeyi Benimseme Niyetleri ile Göreve Başlamamış Öğretmen Adaylarının Kişisel Özellikleri Nasıl İlişkilidir?” adı altında yayınlandı.[1]

Bilgisayar oyunları, çocukların ve ergenlerin yaşamlarında ve medya kullanımlarında önemli bir rol oynamaktadır. Ancak mevcut okul öğretimi bu ortamı nadiren hesaba katmaktadır. Şu anda üniversitelerde eğitim gören gelecek nesil öğretmenler bunu değiştirebilir. Köln Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden Marco Rüth araştırma ile ilgili şunları söylüyor:

Mevcut çalışmamızda, bilgisayar oyunlarının öğretim için büyük bir potansiyele sahip olması nedeniyle, yarının öğretmenlerine ve yarının öğretmenlerinin sınıfta bilgisayar oyunlarını kullanmaya nasıl daha iyi hazırlanabileceklerine odaklandık.

Daha önceki çalışmalarda yazarlar, sınıfta bir öğrenme aracı olarak bilgisayar oyunlarının, öğrencilerin beceri gelişimini destekleyebileceğini zaten bulmuştu. Ayrıca sınıfta bilgisayar oyunlarını kullandıktan sonra, öğrencilerin ortamla ilgili deneyimlerini eleştirel ve yapıcı bir şekilde yansıtabildiklerini de bulmuşlardı. Araştırmacılar, buna dayanarak çevrim içi olarak üniversitelerden Almanca konuşan 402 öğretmen adayıyla, bilgisayar oyunlarını öğrenme araçları ve gelecekteki okul derslerine bir yansıtma nesnesi olarak entegre etme niyetleri hakkında anket yaptı. Ekip; bilgisayar oyunlarının algılanan etkinliği, bilgisayar oyunları hakkında bilgi düzeyleri ve sınıfta bilgisayar oyunları kullanma korkuları dahil olmak üzere 21 kişilik özelliğini inceledi. Profesör Kai Kaspar, araştırma hakkında şunları söylüyor:

Her şeyden önce, bilgisayar oyunlarının algılanan etkililiği ve müfredatla algılanan bağlantıları, öğretmen adaylarının, bilgisayar oyunlarını okul derslerinde kullanmayı gerçekten isteme niyetlerinde merkezi bir rol oynamaktadır.

Mevcut anket, bilgisayar oyunlarının kullanıldığı senaryolar arasındaki farklılıkları da ortaya çıkardı. Marco Rüth şöyle açıkladı:

Öğretmen adayları, öğrencilerin yeterliklerini geliştirmek için bilgisayar oyunları kullanmak istiyorlarsa, bilgisayar oyunlarını kullanma korkularına ve kendileri için önemli olan kişilerin, bilgisayar oyunlarını ne kadar kullanmaları gerektiğine özellikle dikkat ederler. Öte yandan, bilgisayar oyunlarını medya açısından kritik tartışmalar için kullanmak istediklerinde, odağımız bunun için harcadıkları çabadaydı.

Bilgisayar oyunları, şu anda öğretmen yetiştirme programlarında ilgili bir araç olarak nadiren dahil edildiği için araştırmacılar, bilgisayar oyunlarının etkililiğine ve bunların müfredatla olan ilişkilerine ilişkin kavrayışların, öğretmen yetiştirme programlarına dahil edilmesini önermektedir. Benzer şekilde, öğretmen adayları pratikteki gizli tehlikelerin farkında olmalı ve bunlarla başa çıkabilmelidir, böylece bilgisayar oyunları kullanarak öğretim yeterlikleri uzun vadede teşvik edilebilir. Profesör Kaspar son olarak şunları söylüyor:

Bu çalışma, yalnızca öğretmen yetiştirme programının müfredatındaki değişiklikleri değil, aynı zamanda daha sonraki okul uygulamalarında öğretmenlerin, bilgisayar oyunlarını sınıfta ne zaman ve nasıl etkili bir şekilde kullanabileceklerini tam olarak bilmeleri için daha fazla destek hizmetleri ve araştırma bulgularını gerektirecektir.

M. Rüth, et al. (2022). Teaching With Digital Games: How Intentions To Adopt Digital Game‐Based Learning Are Related To Personal Characteristics Of Pre‐Service Teachers. Wiley, sf: 1412-1429. doi: 10.1111/bjet.13201.
kaynağından yararlanılarak Gökalp Selamet tarafından çevirilmiş ve ilk olarak evrim ağacında yayınlanmıştır.

İlginizi Çekebilir

Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Edin

Eğitim Kolektifi’nin Büyümesine Destek Olun!

İçeriklerimizi beğeniyorsanız daha fazla okuyucunun bize ulaşmasına destek olun.
Bizi Sosyal Medya Hesaplarımızdan Takip Edin, Beğenin, Paylaşın.

Takipte Kalın!

Facebook sayfamızı beğenin ve yeni yazılarımızdan haberdar olun.

Reklam

Yazar Hakkında

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

milli eğitim bakanı olsaydım kitap
eğitim kolektifi milli eğitim bakanı olsaydım kitap satın al

Milli Eğitim Bakanı Olsaydım

Orijinal fiyat: 150 ₺.Şu andaki fiyat: 90 ₺.

Ahmet Yıldız, Ayşegül Kanal, Cem Demirayak, Gözde Durmuş, Engin Karadağ, Erdal Atıcı, Erdal Küçüker, Esergül Balcı, Fevziye Sayılan, Feyzi Coskun, Gökçe Güvercin-Seçkin, Gözde Durmuş, Hasan Aydın, M. Cansu Balcı, Meral Uysal, Mustafa Gazalcı, Niyazi Altunya, Nurcan Korkmaz, Orhan Özdemir, Reşide Kabadayı, Rıfat Okçabol, Selen Balcı, Ş. Erhan Bağcı, Vildan Özdemir
Eğitim Kolektifi Yayınları
öz kitap ken robinson

Öz

Orijinal fiyat: 36 ₺.Şu andaki fiyat: 29 ₺.

Ken Robinson
Sola Unitas
Reklam

En Yeniler

En Popüler

Dosyalar

Reklam