Çocuklar İçin “Hayata Dokunan” 6 Yaz Etkinliği

Aileler İçin
Aileler İçin
Çocuklara Sorumluluk Kazandıracak 6 Yaz Projesi

Çocuklar için yaz etkinliği düşündünüz mü? Çünkü okullar kapandı kapanacak ve bir başka uzun, sıcak,  ‘anne canım çok sıkılıyor ya..’ yazı daha başlıyor.

Ve çocukların öğleye kadar uyuyup gece geç saatlere kadar ekran önünde pineklediği ve hiçbir şey yapmadığı bir başka yaz fikri şimdiden tüylerinizi diken diken ediyor. Eğer gündeminizde bir yaz okulu ya da kurs yoksa size birkaç önerimiz var. Edutopia’da yayınlanan çocuklarınızı geliştirecek aynı zamanda yeni beceriler öğretecek yaz projelerinden bir bölümü sizin için sunuyoruz. Umarız içlerinde biri sizin de yazınıza renk katabilir.

Çocuklarınız yaz boyunca mahallenizin ya da şehrinizin çocuk gazetesini çıkarabilirler.
Çocuklarınız yaz boyunca mahallenizin ya da şehrinizin çocuk gazetesini çıkarabilirler.

Çocuklar İçin Yaz Etkinliği 1: Gazete Çıkarmak

Pek çok uzmanın ortak önerisi olan gazetecilik önerisiyle başlayalım. Öncelikle telaşlanmayın. Yapacağınız işin çok profesyonel olması, kusursuz yazılar yazılması, ya da yazıların basılıp kapı kapı dağıtılması gerekmiyor. ( ancak yapabilirseniz bunlar harika olur!)

Dilerseniz gazeteniz ‘ailenizin gazetesi’ olabilir. Çocuklarınız yaz boyunca yaşadıklarını, arkadaşlarıyla birlikte yaptıklarını, gece buluşmalarını yazar; yaz sonunda da hepsini evin bir duvarına yapıştırarak neşeli bir tatil bitirme etkinliği yapabilirler.

Bir başka fikir mahallenizin ya da şehrinizin çocuk gazetesini çıkarmaktır. Böylece çocuklar sosyal etkinliklerinden, yerel müzelere, mahallelerinin sorunlarından, yöneticilerine kadar yaşadıkları yeri tanıyacakları bir faaliyet gerçekleştirebilirler. Bir yandan da soru sormak, dinlemek, düşünmek, baktığını görmek gibi önemli beceriler geliştirirler.

Bu gazetenin okunması için ise mutlaka basılmasına gerek yok. Sosyal medya yardımıyla umduğunuzdan çok daha fazla okuyucuya ulaşabilirsiniz!

Üretmenin temel koşullarından olan sabır olmak bahçecilerin ilk öğrendikleri beceridir.
Üretmenin temel koşullarından olan sabır olmak bahçecilerin ilk öğrendikleri beceridir.

Çocuklar İçin Yaz Etkinliği 2: Bahçecilik

Bir şeyler ekmenin mevsimi geçmiş olsa da sulamanın, bakım yapmanın ya da yetişenleri toplamanın zamanı hiçbir zaman geçmez. Hatta –zamanı geçse de- izin verin çocuğunuz bir şeyleri ekmenin, büyümesini ya da kurumasını izlemenin benzersiz deneyimini yaşasın.

Eğer küçük de olsa bir miktar toprağınız varsa çocuğunuz bu tip faaliyetleri zaten biliyor olabilir. Ancak bir apartman çocuğu yetiştiriyorsanız o zaman balkonunuzu küçük bir seraya çevirmeniz sadece çocuğunuz için değil bütün aile için zenginlik olacaktır.

Toprakla ilgilenmenin her yaştaki çocuk için önemli kazanımları vardır: Çocuklar bilgisayar oyunlarının ve çizgi filmlerin hızla akan dünyasının dışına çıkıp doğanın gerçek ritmini öğrenirler. Bir şey üretmenin temel koşullarından olan sabır da bahçecilerin  ilk öğrendikleri becerilerdedir. Ancak en önemli kazanç bir işin başından sonuna kadar sorumluluğunu almanın haklı gururu olacaktır.

Öğretmen Sevinç Şahin iki ay içine topladığı kitaplarla köy okuluna kütüphane kurdu.
Öğretmen Sevinç Şahin iki ay içine topladığı kitaplarla köy okuluna kütüphane kurdu.

Çocuklar İçin Yaz Etkinliği 3: Bir Köy Okulu İçin Kitap ve Oyuncak Toplamak

Çocuğunuza arkadaşlarıyla birlikte bir köy okulunun kütüphanesi için kitap ya da oyuncak toplamasını önerebilirsiniz. Bu iş için küçük tanıtım broşürleri hazırlayıp yaşadığı mahallede duyurabilir ve sonra da kitap ve oyuncakların organizasyonunu gerçekleştirebilir.

Seçtiğiniz okul aile büyüklerinin köyleri ya da hiç bilmediğiniz bir köy olabilir. Olanağınız varsa  o köye gidip topladığınız kitapları elinizle de bırakabilirsiniz.  Hangi köye yardım toplayacağınızı bilmiyorsanız www.ihtiyacharitasi.org ya da cydd.org‘dan yardım alabilirsiniz.

Gönüllü çalışmalar çocuklara dünyanın paylaşarak yaşanan bir yer olduğunu öğreten özel görevlerdir.
Gönüllü çalışmalar çocuklara dünyanın paylaşarak yaşanan bir yer olduğunu öğreten özel görevlerdir.

Çocuklar İçin Yaz Etkinliği 4: Gönüllü Olmak

Çocukların gönüllü görevler almaları hem sorumluluk duygularının gelişimini hem de sosyal duyarlılıklarının artmasını sağlayacak harika bir fikirdir. Peki nerede çalışacağına nasıl karar verebilirsiniz? Öncelikle çocuğunuzun ilgi alanlarını gözden geçirin. Belki kentinizdeki müzede, belki huzur evinde, kentinizin yaz festivalinde ya da bir derneğin tanıtım masasında görev almak çocuğunuzun  iletişim becerilerini geliştirecek, özgüvenini geliştirecek, sosyalleşmesini sağlayacaktır.

Öte yandan gönüllü çalışmalar çocuklara dünyanın paylaşarak yaşanan bir yer olduğunu öğreten özel görevlerdir. Sadece birkaç hafta yapacağı bir çalışma bile çocuğunuzun geleceğe dair tercihlerini etkileyecek kadar  etkili olacaktır.

Emek vermenin ve bir üretim yapmanın zevkini çocuğunuza küçük yaşta kazandırmak ister misiniz?
Emek vermenin ve bir üretim yapmanın zevkini çocuğunuza küçük yaşta kazandırmak ister misiniz?

Çocuklar İçin Yaz Etkinliği 5: Bir şeyler İnşa edin!

Bir şeyler tasarlamanın,  emek vermenin ve üretmenin zevkini çocuğunuza küçük yaşta kazandırmak ister misiniz? Yapacağınız şey gerçek bir inşaat işi olabilir. Bahçenize bir duvar, yazlık eve küçük bir yüzme havuzu ya da evin büyük odalarını ikiye ayırmak için  bir duvar. Dilerseniz basit bir kayık, bir uçak maketi ya da büyük bir yap boz bile çocuğunuza aynı konsantre olma duygusunu tattırabilir. Öneri Sahibi: (Melanie Hexter)

Çocuklarınız mahallenizde bir yaz sineması kurabilirler.
Çocuklarınız mahallenizde bir yaz sineması kurabilirler.

Çocuklar İçin Yaz Etkinliği 6: Ya da Girişimciliğini Konuştursun!

Çocuğunuza yaz tatilinde bir iş fikrine imza atmasını da önerebilirsiniz. Çevredeki çocuklar için her gün birkaç saatlik yaz kursları, bahçe bakımı, doğum günlerinde animatörlük, küçük bir yaz sineması kurmak ya da el işleri, sanatsal tasarımlar yaparak satmak gibi fikir çocuklarınıza ilginç gelebilir.

Bu makale ilginizi çektiyse “Dijital Çağda Çocuklara Kitap okumayı Nasıl Sevdirelim?”  ve “Araştırmalar kanıtladı: Spor Başarıyı Arttırıyor “ adlı yazılarımıza da da göz atabilirsiniz.

Kaynak:
Mat Davis’in Edutopia.com’da 12.07.2013 tarihinde yayınlanmış  6 Outdoor Activities for Parents adlı yazısından faydalanarak hazırlanmıştır.

Etiketler: ,
Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Edin

Eğitim Kolektifi’nin Büyümesine Destek Olun!

İçeriklerimizi beğeniyorsanız daha fazla okuyucunun bize ulaşmasına destek olun.
Bizi Sosyal Medya Hesaplarımızdan Takip Edin, Beğenin, Paylaşın.

Takipte Kalın!

Facebook sayfamızı beğenin ve yeni yazılarımızdan haberdar olun.

Reklam

Yazar Hakkında

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

eğitim kolektifi kitaplar
Reklam

En Yeniler

En Popüler

Dosyalar

Reklam