Eğitim Yılını Bitirirken Kalpleri Yumuşatacak 4 Anlamlı Etkinlik

Eğitimciler İçin
dönem sonu etkinlikleri

 

Eğitim yılı sona eriyor. Dönemin son günlerinde öğrencilerinizle sadece sohbet etmek yerine uygulayabileceğiniz ve öğrencilerinizin bitirdikleri ders yılında yaptıklarını derinlemesine düşünmelerini ve bir sonraki eğitim yılına hazırlanmalarını sağlayabileceğiniz etkinlikler neler olabilir?

Bu etkinliklerle, dönemin son günlerinde öğrencilerin kendi gelişimleri hakkında düşünmelerini sağlayabilir; aynı zamanda öğrencilerin geleceğe yönelik hedefler belirlemelerine, kazandıkları bilgi ve becerilerdeki  ilerlemeyi fark etmelerine ve bunun gururunu yaşamalarına yardımcı olabilirsiniz.

Bu makalede bu amaçla kullanabileceğiniz 4 uygulamadan söz etmek istiyoruz. Umarız öğrencilerinizle neşeli bir paylaşımda bulunmanıza katkı sağlayabiliriz.

1. Geleceğe Mektuplar

Bu etkinlikte, öğrencilerden bir yıl sonraki kendilerine bir mektup yazmaları istenir. Öğrenciler diledikleri her şeyi yazabilirler. Ancak asıl odaklanılması gereken bir yıl içinde gerçekleşmesini istedikleri dileklerdir.

İyi bir mektup yazabilmesi için öğrencinin o yıl içinde neler öğrendiği, hangi becerileri geliştirdiği üzerindeki düşünmesi önemlidir. Belki öğrencilerinizi bu konuda siz de yönlendirebilirsiniz. Öğrencileriniz büyük basketbol takımında oynadıklarını, münazara kulüplerinin yöneticisi olduklarını veya büyük keşifler yaptıklarını hayal edebilirler. Olasılıklar sonsuzdur. Öğrencilere, kendileri için hem akademik hem de kişisel hedefler düşünmelerini de önerebilirsiniz.

Bu projenin etkili olabilmesi için, öğretmenlerin öğrencilerin mektuplarını saklayıp, gelecek yıl teslim etmeleri gerekir. Hatta daha etkili bir sonuç için eğitim yılı başlarken mektupların öğrencilerin evlerine gönderilmesini de sağlayabilirsiniz.

2. Teşekkür Notları

Öğrencilerin geçen eğitim yılı üzerinde düşünmelerini teşvik etmek için başka bir seçenek de teşekkür notları yazmaktır. Bu etkinlikte, öğrencilere boş teşekkür kartları vererek, okuldan ve okul dışından bir ya da birkaç kişiye not yazmalarını sağlamalısınız. Böylece öğrenciler ebeveynlerine, sınıftaki arkadaşlarına, öğretmenlere veya spor koçlarına teşekkür notları yazma fırsatını yakalamış olurlar. Bu en etkili yılsonu etkinliklerinden biridir, çünkü öğrenciler başardıkları şeyleri belirtme ve yardımcı olan insanlara teşekkürlerini sunabilecekleri olumlu bir ortam fırsatı yakalamaktadır.

Öğrencilere bu aktivite için boş bir kağıt verebilir, ve daha akademik odaklı hale getirmek için yönergeleri değiştirebilirsiniz. Örneğin, öğrencilerin belirli sayıda cümle yazmalarını veya okul yılı boyunca öğrendikleri belirli kelimeleri kullanmalarını isteyebilirsiniz.

3. Performanslar

Bir başka alternatif , öğrencilerin, akademik olmayan diğer güzel şeyleri sergilemelerine fırsat tanımaktır. Öğrencileri bu tür etkinliklere daha etkin bir şekilde dahil etmek için, performans sergilemek isteyen öğrencilerin hazırlanabilmesi için önceden haber verebilirsiniz.

Bu tekniği uygulayan Rachel Fuhrman, öğrencilerinin şarkı söylediğini, şiir okuduğunu ve dans ettiklerini belirtiyor. Ayrıca birkaç öğrencinin evde ya da sanat derslerinde yaptıkları çizimleri ya da tabloları sergilediklerini söylüyor.

Bu etkinlik kapsamında hangi tür performanslara odaklanmak istediğinize karar verebilir ve programınızı buna göre şekillendirebilirsiniz. Hatta öğrencilerin yazdıkları kısa hikayeleri okumalarını veya yabancı dil dersinde öğrendikleriyle bir skeç yapmalarını sağlayarak etkinliği akademik olarak da bağlayabilirsiniz.

Seçtikleri performanslar akademik değilse de, öğrencilere spot ışığında olma fırsatı yaratarak, kendi yeteneklerinin istedikleri yönünü keşfedip göstermelerine fırsat verebilirsiniz. Performansın sergilendiği ortam sınıf ya da kantin gibi açık alanlar olabilir, bu öğretmen ve öğrencinin ortak görüşü ve konforu sonucu belirlenebilir.

4. Hayalgücü Panoları

Bu son aktivite, öğrencileri gelecekleri üzerine düşünmelerini sağlar. Onlara gelecekleri hakkında hayal kurma fırsatı  sunar. Öğrencilere geniş kağıtlar verilir ve gelecekteki hedeflerini, bu hedeflere ulaşmaları için onlara ilham veren insanları, kelimeleri ve cümleleri gösteren kolajlar oluşturma görevi verilir.

Bu aktiviteyi gerçekleştirmeden birkaç gün önce, öğrencilere hayalgücü tahtalarında kullanmak için  fotoğraf veya dergi toplamaya başlamalarını söyleyebilirsiniz. Bu aktiviteyi tamamlarken öğrencilerin okuldaki bilgisayarlara ve yazıcılara erişmesine izin verirseniz, daha aktif katılım sağlayabilirsiniz.

Öğrenciler gitmek istedikleri üniversitenin ya da seçmek istedikleri mesleğin resimlerini panoya ekleyebilirler. Arkadaşlarının, ailelerinin ve diğer ilham verici figürlerin fotoğraflarını kullanabilirler.   Tüm öğrenciler çalışmalarını bitirdiğinde, hazırladıkları hayalgücü panolarını küçük gruplar halinde veya tüm sınıfın önünde paylaşabilirler.  Öğrencilerin hayalleri, hedefleri ve gelecekleri hakkında konuşmalarını duymak, hem öğretmen hem de öğrencilerin kalplerini yumuşatacak ve yıllar boyunca unutulmayacak  bir fırsat olacaktır.

Etiketler: dönem sonu etkinlikleri, eğitim yılı, sınıf yönetimi

İlginizi Çekebilir

Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Edin

Eğitim Kolektifi’nin Büyümesine Destek Olun!

İçeriklerimizi beğeniyorsanız daha fazla okuyucunun bize ulaşmasına destek olun.
Bizi Sosyal Medya Hesaplarımızdan Takip Edin, Beğenin, Paylaşın.

Takipte Kalın!

Facebook sayfamızı beğenin ve yeni yazılarımızdan haberdar olun.

Reklam

Yazar Hakkında

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

milli eğitim bakanı olsaydım kitap
eğitim kolektifi milli eğitim bakanı olsaydım kitap satın al

Milli Eğitim Bakanı Olsaydım

Orijinal fiyat: 150 ₺.Şu andaki fiyat: 90 ₺.

Ahmet Yıldız, Ayşegül Kanal, Cem Demirayak, Gözde Durmuş, Engin Karadağ, Erdal Atıcı, Erdal Küçüker, Esergül Balcı, Fevziye Sayılan, Feyzi Coskun, Gökçe Güvercin-Seçkin, Gözde Durmuş, Hasan Aydın, M. Cansu Balcı, Meral Uysal, Mustafa Gazalcı, Niyazi Altunya, Nurcan Korkmaz, Orhan Özdemir, Reşide Kabadayı, Rıfat Okçabol, Selen Balcı, Ş. Erhan Bağcı, Vildan Özdemir
Eğitim Kolektifi Yayınları
eğitim kolektifi milli eğitim bakanı olsaydım kitap satın al

Milli Eğitim Bakanı Olsaydım

Orijinal fiyat: 150 ₺.Şu andaki fiyat: 90 ₺.

Ahmet Yıldız, Ayşegül Kanal, Cem Demirayak, Gözde Durmuş, Engin Karadağ, Erdal Atıcı, Erdal Küçüker, Esergül Balcı, Fevziye Sayılan, Feyzi Coskun, Gökçe Güvercin-Seçkin, Gözde Durmuş, Hasan Aydın, M. Cansu Balcı, Meral Uysal, Mustafa Gazalcı, Niyazi Altunya, Nurcan Korkmaz, Orhan Özdemir, Reşide Kabadayı, Rıfat Okçabol, Selen Balcı, Ş. Erhan Bağcı, Vildan Özdemir
Eğitim Kolektifi Yayınları
Reklam

En Yeniler

En Popüler

Dosyalar

Reklam