Küçük Yaşta Yabancı Dil Öğrenmenin Çocuklarınıza 7 Sıradışı Katkısı

Aileler İçin
Aileler İçin
Küçük Yaşta Yabancı Dil Öğrenmenin Çocuklarınıza 7 Sıradışı Katkısı

Son zamanlarda herkes çocukların erken yaşta yabancı dil öğrenmesinin öneminden söz ediyor. Dil eğitimini küçük yaşlarda başlatabilmek için bazı aileler çocuklarını yabancı dil eğitimi veren ana okullarına gönderirken kimi aileler çocuklarını yabancı dil bilen ablalar ya da dadılarla eğitiyorlar.

Peki küçük yaşta dil eğitimine başlamak gerçekten faydalı mı? İlkokula başlamadan bir yabancı dil öğrenen çocuklar, bunu okulda öğrenen çocuklardan daha mı avantajlı oluyorlar? Yabancı dil eğitimi bir çocuğa nasıl faydalar sağlayabilir? 

Çocuğunuza küçük yaştan itibaren bir yabancı dil öğretmeye başlamanızın çok sayıda faydası var ama çoğunluğun düşündüğünün tersine bunun çocuğun ileride iş bulmasıyla ilgisi yok! İşte size çocuğunuzu küçük yaşlardan itibaren en az bir yabancı dille tanıştırmanız için daha geçerli nedenler:

Yabancı dil konuşan çocuklar çoklu beceri, dikkat ve konsantrasyon gerektiren durumlarda tek dilli kişilere göre daha iyi performans gösteriyor
Yabancı dil konuşan çocuklar çoklu beceri, dikkat ve konsantrasyon gerektiren durumlarda tek dilli kişilere göre daha iyi performans gösteriyor

Erken Dil Eğitimi Çocuğunuz Daha Zeki Yapar

Son dönemlerde gerçekleştirilen pek çok çalışma en az bir yabancı dil konuşan kişilerin çoklu beceri, dikkat ve konsantrasyon gerektiren durumlarda tek dilli kişilere göre daha iyi olduğunu gösteriyor. Uzmanlara göre bunun nedeni beynin bir dilden başka bir dile geçiş yapmayı öğrendikçe, çoklu görev yeteneğinin artırmasıdır. Ayrıca, yabancı dil konuşan kişilerin beyni doğru duruma göre sözcüğü seçmek, farklı diller arasında gidip gelmek gibi faaliyetlerle esneklik ve konsantrasyon kazanır. Bu zihinsel beceri, kişiye uyum sağlama, sorun çözme gibi alanlarda daha iyi yapar.

Çok dilli kişiler özellikle sözcük dağarcığı, okuduğunu doğru yorumlama ve matematik alanlarında tek dilli yaşıtlarına göre daha başarılı olur, daha hızlı öğrenirler. Benzer şekilde çok dilli bireylerin sosyal alanlarda da daha mantıklı ve rasyonel davranarak, daha iyi karar vererek daha tutarlı bir kişilik sergilerler.

Bu beceriler çocuklarda küçük yaşlardan başlayarak kendilerini gösterirler. Hatta araştırmalar iki ya da daha fazla dili duyarak büyüyen bebeklerin bir yaşından itibaren daha farklı bir bilişsel zihin modeli gösterdiğini kanıtlamaktadır.

İki Dilli Çocuk Yetiştirirken 6 İlke
Eskiden küçük yaşta yabancı dil eğitiminin çocukların kafalarını karıştıracağına ve kendi dillerindeki becerilerinin de zayıflayacağına inanılırdı.

Yabancı Dil Bilmek Çocukları Kendi Anadillerinde de Geliştirir

Eskiden küçük yaşta yabancı dil eğitiminin çocukların kafalarını karıştıracağına ve kendi dillerindeki becerilerinin de zayıflayacağına inanılırdı. Bugün bunun tam tersini düşünüyoruz.

Pek çok araştırma yabancı dil öğrenen çocuğun kendi dilindeki konuşma becerisinin geliştiğini, ,daha hızlı okuma yazma öğrendiğini ve yaşı ilerledikçe bu becerisinin daha da yükseldiğini göstermektedir.

Uzmanların dil penceresi olarak adlandırdığı bu beceri doğumdan 5-6 yaşına kadarlık süren ve çocuğun dil öğrenimini kolaylaştıran benzersiz bir yetenektir.
Uzmanların dil penceresi olarak adlandırdığı bu beceri doğumdan 5-6 yaşına kadarlık süren ve çocuğun dil öğrenimini kolaylaştıran benzersiz bir yetenektir.

Küçük Yaşta dil öğrenmek daha kolaydır

Çocukların anne babalarının konuştuğu dili bir sünger gibi çekerek öğrendiklerini biliriz. Şimdi bu bilginin küçük yaştaki yabancı dil öğrenimi için de geçerli olduğunu biliyoruz.

Uzmanlar tarafından dil penceresi olarak adlandırılan bu beceri doğumdan 5-6 yaşına kadarlık sürede çocuğun dil öğrenimini kolaylaştıran benzersiz bir yetenektir.  Çocuk ne kadar küçük olursa yabancı bir dili aksansız ve ana dili gibi öğrenmesi o kadar kolay olmakta, çocuk büyüdükçe ise dil öğrenimi zorlaşmaktadır.

Yabancı dil eğitimi çocuğunuzun düşünme becerilerini ve yaratıcılığını arttırır.
Yabancı dil eğitimi çocuğunuzun düşünme becerilerini ve yaratıcılığını arttırır.

Yabancı dil eğitimi çocuğunuzun yaratıcılığını arttırır

Dil uzmanlarına göre bir insan ne kadar çok dil biliyorsa o kadar esnek ve yaratıcıdır. Çünkü yabancı dil öğrenmek  problem çözmek ve rasyonel düşünme gibi önemli becerilerin çocukta daha erken oluşmasını sağlamakta; yeni sözcükler, yeni dil becerisi ve beraberinde gelen farkı bir ülkenin kültürel birikimi kişinin dünyaya, kavramlara, sorunlara bakış açısını dönüştürmektedir.

Yeni bir dil öğrenme sırasındaki deneyim ve etkileşimler  çocuğa tek dil bilen yaşıtlarına göre çok daha farklı deneyimler ve sezgiler kazandırmaktadır.
Yeni bir dil öğrenme sırasındaki deneyim ve etkileşimler  çocuğa tek dil bilen yaşıtlarına göre çok daha farklı deneyimler ve sezgiler kazandırmaktadır.

Yabancı dil bilen çocukların empati duygusu daha yüksektir

Benzer şekilde araştırmalar yabancı dil bilen kişilerin tek dil bilenlere göre kendilerini başkalarının yerine koyabilmek, başkalarının duygularını ve ihtiyaçlarını anlamak konusunda daha başarılı olduklarını göstermektedir. Bu özellikle yabancı dil  öğrenmeye erken başlamış çocuklarda belirgin bir şekilde görülür. Çünkü yeni bir dil öğrenme sırasındaki deneyim ve etkileşimler  çocuğa tek dil bilen yaşıtlarına göre çok daha farklı deneyimler ve sezgiler kazandırmaktadır.

Bir kavramın farklı dillerdeki karşılıklarını öğrenmek, gerekli durumlarda doğru şekilde kullanmak gibi beceriler en az matematik problemi çözmek kadar dikkat ister
Bir kavramın farklı dillerdeki karşılıklarını öğrenmek, gerekli durumlarda doğru şekilde kullanmak gibi beceriler en az matematik problemi çözmek kadar dikkat ister.

Dil bilenlerin analitik zekası daha yüksektir

Özellikle birden fazla dil öğrenmiş kişilerin belleği, konsantrasyonu ve dikkat süresi artmıştır. Yeni dil öğrenme süreci, beyninizi çalıştırır ve problem çözme becerinizi hızlandırır.  Bir kavramın farklı dillerdeki karşılıklarını öğrenmek, gerekli durumlarda doğru şekilde kullanmak gibi beceriler en az matematik problemi çözmek kadar dikkat ister. Bu nedenle dillerle uğraşan kişiler daha zeki hale gelirler.

Yeni dil öğrenme süreci, beyninizi çalıştırır ve problem çözme becerinizi hızlandırır. " width="664" height="442" /> Yeni dil öğrenme süreci, beyninizi çalıştırır ve problem çözme becerinizi hızlandırır.
Yeni dil öğrenme süreci, beyninizi çalıştırır ve problem çözme becerinizi hızlandırır. ” width=”664″ height=”442″ /> Yeni dil öğrenme süreci, beyninizi çalıştırır ve problem çözme becerinizi hızlandırır.

Dil Bilen kişiler daha iyi işler bulur, kariyerlerini daha başarılı yönetebilirler.

Farklı diller bilmek özellikle geleceğin dünyasının en önemli becerilerinden biri. Dil bilmek kişilere farklı kariyer olanaklarının kapısını açar, işe kabul edilmelerini kolaylaştırır hatta uluslararası  pozisyonlara başvurmayı ve kabul edilmeyi mümkün kılar.  Özellikle belirli pozisyonlarda ise bir yabancı dili iyi düzeyde bilmek kişinin maaşının daha yüksek olmasını sağlayacaktır.

Etiketler: çocuk yabancı dil eğitimi

İlginizi Çekebilir

Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Edin

Eğitim Kolektifi’nin Büyümesine Destek Olun!

İçeriklerimizi beğeniyorsanız daha fazla okuyucunun bize ulaşmasına destek olun.
Bizi Sosyal Medya Hesaplarımızdan Takip Edin, Beğenin, Paylaşın.

Takipte Kalın!

Facebook sayfamızı beğenin ve yeni yazılarımızdan haberdar olun.

Reklam

Yazar Hakkında

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

milli eğitim bakanı olsaydım kitap
eğitim kolektifi milli eğitim bakanı olsaydım kitap satın al

Milli Eğitim Bakanı Olsaydım

Orijinal fiyat: 150 ₺.Şu andaki fiyat: 90 ₺.

Ahmet Yıldız, Ayşegül Kanal, Cem Demirayak, Gözde Durmuş, Engin Karadağ, Erdal Atıcı, Erdal Küçüker, Esergül Balcı, Fevziye Sayılan, Feyzi Coskun, Gökçe Güvercin-Seçkin, Gözde Durmuş, Hasan Aydın, M. Cansu Balcı, Meral Uysal, Mustafa Gazalcı, Niyazi Altunya, Nurcan Korkmaz, Orhan Özdemir, Reşide Kabadayı, Rıfat Okçabol, Selen Balcı, Ş. Erhan Bağcı, Vildan Özdemir
Eğitim Kolektifi Yayınları
normal nedir wolfgang korn kitap

Normal Nedir?

Orijinal fiyat: 145 ₺.Şu andaki fiyat: 100 ₺.

Wolfgang Korn
Can Çocuk Yayınları
Boş Ayna kitap , Karyl McBride

Boş Ayna

Orijinal fiyat: 149 ₺.Şu andaki fiyat: 120 ₺.

Karyl McBride
Okuyan Us Yayınları
Reklam

En Yeniler

En Popüler

Dosyalar

Reklam