Ölçme Değerlendirmenin Öneminin Farkında mıyız?

Eğitimciler İçin
Öğrencinize “Seninle Gurur Duyuyorum” Yerine Kullanabileceğiniz 4 Etkili Cümle

 

Öğrencilerin ne bildiğinin ve bu bilgiyi nasıl uyguladığının değerlendirilmesi, eğitim sürecinin önemli basamaklarından birisidir. Öğrenci performansının doğru değerlendirilmesi öğrencinin akademik hayatı ve geleceği üzerine önemli etkileri vardır. Bununla birlikte pek çok eğitimci ölçme ve değerlendirme sürecine gerekli önemi vermez ya da bu konuda kapsamlı teknik bilgiye de  sahip değildir.

Ölçme Değerlendirme Neden Önemli?

Ölçme  değerlendirme öncelikle öğretmenler açısından bir durum değerlendirmesidir. Eğitimciler, sınıflarında öğrenme hedeflerine ulaşılıp ulaşılmadığını; öğrencilerinin sınıfın genel ortalamasından geri kalıp kalmadıklarını bilmek ister. Öte yandan değerlendirme sonuçları okul yönetimleri ve ebeveynler için de oldukça önemlidir.

İki Temel Hedef

Çok genel olarak , öğrenci performansının ölçülmesi ve değerlendirilmesi sürecinde iki temel hedef vardır:

  • Öğrencilerin öğrendikleri hakkında bilgi toplamak (ölçme)
  • Öğrencinin öğrenme düzeyini yorumlamak (değerlendirme)

Öğrencinin öğrendiklerini ölçme basamağında bir kısmı yıllardır uygulanan çok sayıda teknik vardır. Yazılı sınavlar, dönem ödevleri, performans ödevleri, sözü sınavlar testler gibi teknikler bu araçların ilk akla gelenleridir. İkinci basamakta öğretmen ölçümlediği öğrenme performansını anlamlandırır. Öğrenci düzeyini sınıftaki arkadaşlarına, öğrencinin akademik düzeyine ve kendi öğretmen hedeflerine göre değerlendirir.

Gereken Önemi Veriyor muyuz?

Bütün bu önemine rağmen, öğrenci değerlendirilmesinin yüzeysel  yapıldığını görürüz. Günlük pratiklerde öğretmenler, öğrenci değerlendirmesini yapmaya, sonuçları düşünmeye ve sonuçları öğrencilere aktarmaya yeterince öncelik vermez. Öğretmenlerin çoğu ‘not verme işini ‘ sevmez; daha önemlisi  pek çok öğretmen değerlendirmenin nasıl yapılması gerektiğini çok iyi bilmez.

Oysa öğrencinin performansının olduğundan daha düşük değerlendirilmesi öğrencinin öğrenme motivasyonunu ve kendine dair özgüvenini zedeleyeceği gibi  (e.g., Ferguson, 2003),  öğrencinin gelecekteki öğretmenlerinin ona dair beklentilerini de olumsuz etkileyebilir. (Steele, 2011)

Başarısının düşük değerlendirildiğini düşünen öğrencilerin öğretmenleriyle ilişkileri bozulabilir; bu kez öğrenme performansı gerçekten düşebilir. Arkadaşlarıyla ilişkileri bozulabilir, gelecek planları  performaslarına göre daha düşük düzenlemeler yapabilir. (Rangvid, 2018Woodcock et al., 2012).

Özellikle yazılı sınavlarda değerlendirmeye dair beklenti ve standartların tam olarak belirlenmediği bazı durumlarda, öğretmenlerin bireysel yorumlarının ve önyargılarının işin içine girmesi riski artabilir. Böylece öğrencinin değerlendirilmesinde hak kavramı ortadan kalkabilir. uygulanamadığın (Malouff & Thorsteinsson, 2016Payne & Vuletich, 2018Uhlmann & Cohen, 2005).

Bu dosyamızda Ölçme ve Değerlendirme kavramına ve bu konuda dünyadaki gelişmelere daha yakından bakmaya çalışacağız.

Not Verirken Ne Kadar Adiliz? 

Pasi Sahlberg: Dünyanın PISA’dan Daha Nitelikli Bir Ölçme Aracına İhtiyacı Var!

Dünyada Binlerce Öğretmenin Katıldığı Not Yok Hareketi Nedir? 

Neden Dünyanın Pek Çok Ülkesinde Öğretmenler Artık Not Vermiyor!

İlginizi Çekebilir

Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Edin

Eğitim Kolektifi’nin Büyümesine Destek Olun!

İçeriklerimizi beğeniyorsanız daha fazla okuyucunun bize ulaşmasına destek olun.
Bizi Sosyal Medya Hesaplarımızdan Takip Edin, Beğenin, Paylaşın.

Takipte Kalın!

Facebook sayfamızı beğenin ve yeni yazılarımızdan haberdar olun.

Reklam

Yazar Hakkında

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

milli eğitim bakanı olsaydım kitap
eğitim kolektifi milli eğitim bakanı olsaydım kitap satın al

Milli Eğitim Bakanı Olsaydım

Orijinal fiyat: 150 ₺.Şu andaki fiyat: 90 ₺.

Ahmet Yıldız, Ayşegül Kanal, Cem Demirayak, Gözde Durmuş, Engin Karadağ, Erdal Atıcı, Erdal Küçüker, Esergül Balcı, Fevziye Sayılan, Feyzi Coskun, Gökçe Güvercin-Seçkin, Gözde Durmuş, Hasan Aydın, M. Cansu Balcı, Meral Uysal, Mustafa Gazalcı, Niyazi Altunya, Nurcan Korkmaz, Orhan Özdemir, Reşide Kabadayı, Rıfat Okçabol, Selen Balcı, Ş. Erhan Bağcı, Vildan Özdemir
Eğitim Kolektifi Yayınları
normal nedir wolfgang korn kitap

Normal Nedir?

Orijinal fiyat: 145 ₺.Şu andaki fiyat: 100 ₺.

Wolfgang Korn
Can Çocuk Yayınları
Reklam

En Yeniler

En Popüler

Dosyalar

Reklam