İlk Kız Çocuk Olmak: Başarının Anahtarı!

Aileler İçinAyın Dosyası
İlk Doğan kızlar daha başarılı

Önceki makalelerimizde ilk çocukların ailelerinin yetiştirme biçimi nedeniyle hırslı ve çalışkan çocuklar haline geldiklerinden,  küçük çocukların ise sezgisel, duygusal destek ve sevgi arayan duyarlı söz ettik.

İlk çocukların başarıyı ihtiyacı özellikle kız çocuklarında daha fazla hissedilir. Ailelerinin ilk kız çocukları olarak dünyaya gelen kız çocuklar ilk erkek çocuklara göre öne çıkmak, kendilerinden bekleneni yerine getirmek ve hedeflerine ulaşmak konusunda kendilerinden sonra dünyaya gelen diğer tüm kardeşlerinden daha azimlidir.

Babalarından ve aile büyüklerinden koşullu sevgiler gören kız çocukları bu onayı almak için çok çaba gösterirler.

Babalarından ve aile büyüklerinden koşullu sevgiler gören kız çocukları bu onayı almak için çok çaba gösterirler.

Neden Kızlar daha hırslı?

Neden kızlar daha çalışkan, daha azimlidir?  Bir bakış açısına göre kız çocukları, onay almak, takdir görmek konusundaki ihtiyaçlarını çoğu zaman sadece ebeveynlerinin beklentilerini yerine getirerek yaşarlar. Babalarının ya da aile büyüklerinin koşullu sevgiler sunduğu ailelerde kız çocukları bu onayı almak için çaba gösterirler. Yani çoğu zaman kız çocuklarının kendilerinden isteneni eksiksiz yapmak dışında başka çareleri yoktur.

Öte yandan bu azim çok önemlidir; çünkü eşitlikçi ve adil olmak konusundaki tüm iddialarına rağmen modern dünya hâlâ erkek çocuklara daha çok destek verir. Kız çocuklarının başarılı olabilmesinin önündeki engellerse genel inanışın tersine hâlâ varlıklarını korumaktadır.

Büyükbaba ile büyükanneden destek alan torunların özgüveni yüksek olur.

Büyükbaba ile büyükanneden destek alan torunların özgüveni yüksek olur.

Kızlar Daha Fazla Rekabet Yaşıyor

Günümüzde bile kadınların başarıya ulaşması için erkek rakiplerinden çok daha uzun yıllar ve büyük adanmışlıkla çalışmaları gerekir ki sonuç az sayıda özel isim dışında çoğu zaman hala hüsrandır. Eğitim kız çocukları için hâlâ elimizdeki en temel gelişim aracı olsa da yeterli değildir; çünkü eğitim almış genç kadınlar daha pek çok engelin üstesinden gelmek zorundadır.

Böylesi koşullarda, kız çocuklarının rekabet etmeyi ve başarılı olmayı içlerine sindirmelerini ve başarıya ihtiyaç duymalarını sağlayacak en güçlü senaryolardan biri, ailenin ilk ya da tek kız çocuğu olarak dünyaya gelmektir.

İlk Torun, İlk Kız Çocuk Daha Başarılı!

Ailelerinin ilk çocukları olarak dünyaya gelen, ebeveynlerinden başarı konusunda destek alan -ve büyükbaba ile büyükanneleriyle iletişim ve desteği fazla olan ilk kız torunlar- belirgin bir şekilde diğer kız ve erkek çocuklardan daha fazla başarıya ihtiyaç duyar, daha fazla sonuç alır.

Sıra dışı başarılar göstermiş kadınların büyük bölümü ailelerinin ilk kız çocuklarıdır.

Sıra dışı başarılar göstermiş kadınların büyük bölümü ailelerinin ilk kız çocuklarıdır.

Yükseköğrenime Devam Etme Olasılığı Yüksek!

Essex Üniversitesi’nin yaptığı bir çalışmaya göre, ilk kız çocukları, ilk erkek çocuklardan yüzde 13 daha rekabetçi ve başarı isteği yüksek çocuklardır. İlk kız çocuklarının yüksek öğrenime devam etme olasılığı aynı ailede birlikte büyüdüğü kardeşlerine göre yüzde 16, ilk erkek çocuklara göre ise yüzde 4 daha yüksektir.

Bir başka deyişle, ilk kız çocuklar, toplumsal engelleri aşabilmek konusunda rakiplerinden daha inatçıdır ve bu nedenle de öne çıkmış, sıra dışı başarılar göstermiş kadınların büyük bölümü ailelerinin ilk kız çocuklarıdır.

Uluslararası arenadan örnek verecek olursak Angela Merkel, Hillary Clinton, Oprah Winfrey, Penelope Cruz ailelerinin ilk kız çocuklarıdır. Bizde Tansu Çiller, Oya Baydar, Ayşe Kulin ve Müge Anlı ailelerinin tek kız çocukları; Güler Sabancı, Ajda Pekkan, İdil Biret ailelerinin ilk kız çocuklarıdır.

Kaynak:
Loraine Coutirier, “First Born And Female? Study Finds That Eldest Daughters Are More Likely To Succeed,”2011, http://www.lifehack.org, blog, habitlog, http://www.lifehack.org/304499/first-born-and-female-study-finds-that-eldest-daughters-are-more-likely-succeed

Yazar Hakkında

Takipte Kalın!

Facebook sayfamızı beğenin ve yeni yazılarımızdan haberdar olun.

Bunlarda Var

En Yeniler

En Popüler

1997 yılından bu yana 20 bine yakın köy okulu kapandı, milyonlarca öğrenci okullara taşındı.

6 Maddede Neden Köy Okullarını Yeniden Açmalıyız!

Türkiye’de 1997 yılından bu yana 20 bine yakın köy okulu kapandı ve milyonlarca köy öğrencisi uzaklardaki okullara ‘taşınarak’ gitti. Bu taşıma öyle zorlu koşullarda gerçekleşti ki bazı çocuklar daha güneş…
Ioanna Kuçuradi : “Önce ‘insanlaşma eğitimi’ verilmeli”

Ioanna Kuçuradi : “Önce ‘insanlaşma eğitimi’ verilmeli”

Türkiye’de felsefe alanında uzun yıllar çalışmış ve “felsefenin bilge annesi” olarak bilinen Prof. Dr. Ioanna Kuçuradi, geçtiğimiz günlerde  Türkiye’nin eğitim sistemi özgürlük ve felsefe hakkında açıklamalarda bulundu. Üniversite öncesi öğretimde…
Eğitime Dair Doğru Sandıklarımızı Kökten Dönüştürecek 6 Madde

Herkesin Doğru Sandığı 6 Büyük Eğitim Miti

Hepimizin iyi eğitimin nasıl olması gerektiğine dair inançlarımız vardır. Bu inançlardan bazıları yıllar içinde toplum genelinde de benimsenmiş, genel bir inanca dönüşmüştür. Aslında çoğu bilimsel doğru olmayan bu bilgiler, önce…

Dosyalar

BÜLTENE KATILIN

E-posta listemize kayıt olarak yeni makalelerimizden haberdar olabilirsiniz.

Abone olduğunuz için teşekkürler.

Bir hata oluştu.

Menü