Vah ilk Çocuk Olana…İlk Çocuklar ve Özellikleri

Aileler İçinAyın Dosyası
İlk Çocuklar ve Özellikleri
Reklam
A+ A-

İlk çocuk tüm ailelerde dünyaya gelmesi en çok beklenen, ilgilenilen hatta en çok kucağa alınan çocuktur. Hem anne baba hem de ailenin diğer fertleri dünyaya gelecek çocuğu heyecanla bekler; ellerinden gelenin en iyisini ve en fazlasını çocukları için gerçekleştirmeye çalışırlar. Anne baba sadece çocuğuna en iyisini vermekle kalmaz aynı zamanda ilk çocukları ile ilgili beklentilerini de ifade ederler. İşte bu özel koşullar ilk çocuklarda belirli kişilik özelliklerinin ortaya çıkmasını tetikler. Peki bu ortak özellikler nelerdir?

Anne baba sadece çocuğuna en iyisini vermekle kalmaz aynı zamanda ilk çocukları ile ilgili beklentilerini de ifade ederler.

Anne baba sadece çocuğuna en iyisini vermekle kalmaz aynı zamanda ilk çocukları ile ilgili beklentilerini de ifade ederler.

İlk Çocuk: Otoritenin yanında

Pek çok ailede ebeveynin geleceğe ilişkin tüm beklentileri onların üzerinde toplanmıştır. Okula başlaması ve öğretmen seçimi başlı başına bir gündem oluşturur. İlk çocuğun seçeceği meslek bile tüm aileyi yakından ilgilendirir. Ebeveyn, yaptığı ekonomik, sosyal yatırımın karşılığını bekler; hayaller kurar ve çocuklarından “büyük umutlarını” gerçekleştirmesini ister.

İşte ilk çocuklar omuzlarına yüklenen ağır yükler yüzünden, okulda, iş hayatında ya da toplumda kuralları fazla sorgulamadan benimser ve uygular, çoğu zaman kural koyucuların yanında yer alır.

Ebeveyn, yaptığı ekonomik, sosyal yatırımın karşılığını bekler; hayaller kurar ve çocuklarından “büyük umutlarını” gerçekleştirmesini ister.

Ebeveyn, yaptığı ekonomik, sosyal yatırımın karşılığını bekler; hayaller kurar ve çocuklarından “büyük umutlarını” gerçekleştirmesini ister.

Görev İçin Doğarlar

Kendilerinden ne beklendiğini kolayca kavrar, üstlerine aldıkları görevi bitirinceye kadar vazgeçmezler. Küçük yaşlardan itibaren ailelerinin kendilerine yönelik beklentilerini dinleyerek büyümelerinin bunda etkisi vardır.

Aileyi geçindirmek, anne babasına ev satın almak, aile işini büyütmek gibi sorumlulukların yanı sıra ilk çocukların daha büyük başarılara da imza attıklarını görürüz. Aile içinde ayrıcalıklı bir yerde olmaları nedeniyle, toplum içinde de statülerini önemser, başarmak için çok çaba gösterirler. İlk çocuklar, aynı zamanda kariyer gelişimlerine dikkat eder, hatta kariyer seçimlerini bile ailelerinin beklentileri doğrultusunda gerçekleştirir.

Ebeveyn, yaptığı ekonomik, sosyal yatırımın karşılığını bekler; hayaller kurar ve çocuklarından “büyük umutlarını” gerçekleştirmesini ister.

Ebeveyn, yaptığı ekonomik, sosyal yatırımın karşılığını bekler; hayaller kurar ve çocuklarından “büyük umutlarını” gerçekleştirmesini ister.

İlk Çocuğa Çok Verilir; Çok şey İstenir

İçine doğdukları özel konum nedeniyle  ilk çocuklara çok fazla olanak sağlanır ancak bu çocuklar  aynı zamanda ailenin tüm beklentilerini de yerine getirmek zorunda kalırlar.

Bu beklenti nedeniyle ilk çocuklara sorumluluk mesajları verilir. Tüm aile onlara başarılı olmasının gerektiği konusunda tatlı sert imalarda bulunur hatta ilk çocuk için meslekler bile seçer. Beklentinin böyle açıklıkla ifade edildiği ailelerde çocukların başarılı olma zorunluluğu da artar.

Sevildiklerini Bilirler..

Öncelikle ilk çocuklar, aile üyelerinin sevgisini kazanmak için fazla çaba harcamak zorunda kalmaz. Bu hazır sevgi çocuğa diğer kardeşlerin kolay kolay sahip olamayacağı bir özgüven kazandıracaktır.

İlk çocuklar anne baba, büyükanne ve büyükbabaların sevgi odağı olduğunu hisseder, hatta kardeşleri doğduktan sonra da aile içindeki özel yerlerini kaybetmez. Hayatlarının en azından bir bölümünü tek çocuk olarak geçirmiş olmaları, özgüvenlerini artırır; çünkü kısa bir süre için bile olsa anne ve babaların ilgi ve sevgisinin tamamına sahip olmuş, çok sevilmişlerdir. Arkadan başka kardeşler gelse de, ebeveyninin ilk göz ağrısı olduğunu bilir, ayrıcalıklı konumlarından güç alırlar.

Sevgi Arayışına Çıkmazlar

Bu duygusal güç sayesinde ilk çocuklar sosyal destek ya da sevgi arayışına çıkmazlar.  Daha bireyseldirler. Evet çok fazla arkadaşları olmaz ama böyle bir eksiklik de hissetmezler. Bir grubun içinde olmaktansa bir iki yakın arkadaşa sahip olmayı tercih eder; ailelerinin sevgisiyle yetinirler.

Dış Görünümlerinden Memnundurlar

Bedensel olarak ilk çocukların büyük bölümü, kardeşlerinden daha güzel/ yakışıklı olduklarına inanır, bedenleriyle daha barışık olurlar.

Bireysel Faaliyetleri Tercih Ederler

Takım sporları yerine, tenis, yüzme, kayak gibi bireysel sporları tercih eder, riskli sporlardan uzak dururlar. Benzer şekilde diğer sosyal ilişkilerinde de fazla risk almazlar. Öte yandan, başarılı olmak ve kendilerini kanıtlamak için çok büyük çaba gösterir.

Çok Çalışır, Kolay Mutlu Olmazlar

Genel olarak sorumluluk duyguları yüksek, çalışkan, kurallara uyan, yakın dostları dışında fazla sayıda arkadaşa ihtiyaç duymayan, ciddi kişilikler geliştirir. Üstlendiği görevleri sonuna kadar götürür, ödevlerini eksiksiz yapar, eğitiminde kendilerini kanıtlar, aile büyüklerinin gözbebeği olurlar.

Arkalarından gelen kardeşlerine göre daha fazla çalışır, daha iyi sonuçlar alır, seçtikleri alan hangisi olursa olsun kendilerini kanıtlamaya daha çok gereksinim duyarlar. Taşıdıkları bu yüksek sorumluluk duygusu nedeniyle de birçoğu, neredeyse içine kapanık ve kolay mutlu olamayan yetişkinler haline gelirler.

Kardeşlerinin Sorumluluğunu Üstlenirler

İlk çocukların ciddiyetlerinin bir nedeni de kardeşlerinin sorumluluğunu üstlenmeleridir. Bir kardeşleri olur olmaz üzerlerine giydikleri ağabey/abla rolü nedeniyle çabuk büyürler. Aile içinde kardeşinin bekçisi olarak görevlendirilmek zaten erken yaşta bir çeşit ebeveynlik sürecidir. Böylece ailesinin gereksinimleri doğrultusunda evde ya da dışarıda pek çok görevi üstlenirken görürüz onları.

Kardeşlerinden Daha Başarılı Olurlar

Özellikle Batı’da pek çok devlet başkanı, başarılı politikacı, Nobel Ödülü sahibi ya da şirket yöneticisinin genelde ilk çocuklar olduğunu görürüz. ABD’deki bir araştırmaya göre NASA’da şimdiye kadar görev yapmış 23 astronotun 21’i ilk ya da tek çocuk ve ABD devlet başkanlarının tamamı ilk çocuktur. Yine Amerika Birleşik Devletleri’nde 1585 işadamı arasında yapılan bir araştırmaya göre deneklerin yüzde 43’ü ilk çocuk, yüzde 33’ü ortanca, yüzde 23’ü ise küçük çocuktur.

İlk Çocuğa Ebevynlik Yaparken

  • İlk çocuğa kusursuz olmak öğretilir. Küçük hatalarını, eksiklerini eleştirmeyin, olabilirliğini açıklayın. Kendiniz de küçük hatalar ve bu hataları hakkında espriler yapın.
  • İlk çocuğun paylaşmak konusundaki deneyimi azdır. Oyun grupları, kalabalık etkinlikler düzenleyerek sosyalleşme ve paylaşma deneyimleri yaşatın.
  • Bireysel sporlar yerine takım sporlarına teşvik edin. Bisiklet, tenis, yüzme gibi sporları ekip halinde yapmasına özen gösterin.
  • Çalışmak kadar boş zaman geçirmenin, eğlenmenin, rahatlamanın önemini vurgulayın.
Etiketler: , , , ,
Reklam

Yazar Hakkında

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Takipte Kalın!

Facebook sayfamızı beğenin ve yeni yazılarımızdan haberdar olun.

Bunlar da Var

En Yeniler

En Popüler

Narsist Ebeveynler Öfkeli ve Kırgın Çocuklar Yetiştirir

Narsistik Kişilik Bozukluğunun Masum İşaretleri

Son zamanlarda toplumda narsizmin yükselişiyle ilgili yazılar okuyor, çevrenizdeki insanların eskisine göre çok daha kendilerine dönük olduğunu fark ediyor ve belki de kendi kendinize soruyorsunuz: ‘Yoksa ben de biraz narsist…
çocuğumun hiç arkadaşı yok

Çocuğumun Hiç Arkadaşı Yok!

Çocuğunuzun okulda arkadaşı yok mu? Çocuğunuz yalnız ve mutsuz mu? Çocuğunuz arkadaşı olmadığı için okula gitmekte zorlanıyor mu? Çocuğum arkadaşları tarafından dışlanıyor mu diyorsunuz? Çocuğunuzun arkadaşlık kuramama nedenleri nelerdir ve…

Dosyalar

BÜLTENE KATILIN

E-posta listemize kayıt olarak yeni makalelerimizden haberdar olabilirsiniz.

Abone olduğunuz için teşekkürler.

Bir hata oluştu.

Reklam
Menü