Covid Kuşağı: Yeni Normal Çocuklarımıza Neler Yaşatıyor?

Aileler İçin
Aileler İçin
Covid Çocukları Evde Neler Yaşıyor

Pandemi hayatımızdaki etkisini sürdürmeye devam ediyor. Yetişkinler olarak biz Covid’in ekonomik etkilerini hissederken çocuklarımız da farklı şekillerde etkileniyorlar. Peki Covid çocukları bu süreçten nasıl etkileniyor? Böyle uzun bir süre evde olmanın çocuklar açısından anlamı nedir? Pandemi dönemi çocukların hayatında nasıl izler bırakacak? Gelin bu değişiklikleri birlikte değerlendirelim.

Okulun Boşluğu Nasıl Dolar?

Çocukların hayatındaki en büyük değişim tartışmasız olarak eğitimde yaşanıyor. Okul, bambaşka bir şeye dönüşürken, bildiğimiz anlamıyla çocuklarımızın hayatından çıktı.

Bunu nasıl yorumlamalıyız? Veliler okulu bir bilgi merkezi olarak görse de çocuklar açısından okul, kimliklerini ve toplumdaki yerlerini test ettikleri bir sosyal alan. Üstelik çocuğun kendisi hakkında öğrendikleri kitaplardan öğrendiklerinden çok daha önemli.

Pandemi, okulun bu en keyifli kısmını çocukların elinden aldı. İnsanlık tarihinin bu en uzun okul tatili  sosyalleşme ve grup içinde öğrenme fırsatlarını yok ederken, çocuğun arkadaşlarıyla yaşadığı güven, paylaşım duygusu, kendi yetenek ve kimliğine gördüğü onayı da elinden aldı.  Çocuklar, neyi kaybettiklerini tam olarak bilemeseler de psikolojik olarak bunun eksikliğini ve huzursuzluğunu yaşıyorlar.

Evde Hayat Eskisi Gibi Değil..

Öte yandan evde de hayatın eskisinden çok daha farklı olduğunu kabul etmeliyiz. Ebeveynler olarak çocuklarımızın evde tanıdık bir ortamda olduklarını, kuralların değişmediğini ve canlarının sıkılmasından başka bir sorunları olmadığını düşünsek de durum tam olarak öyle değil. Evdeki  yeni hayat okul hayatının bitmesi dışında da başka değişiklikleri de beraberinde getirdi. Örneğin:

  • Uzaktan eğitimin de eklenmesiyle kontrolden çıkan ekran saatleri,
  • Fiziksel aktivitelerin ve ev dışı zamanın çok azalması,
  • Düzensiz uyku saatleri,
  • Beslenme ve yemek düzeninin bozulması,
  • Sosyalleşmenin büyük oranda azalması.

gibi değişiklikler, tahmin edilebileceği gibi, çocuğun fiziksel gelişim hızından, aşırı kilo almasına, ekran bağımlılığı geliştirmesinden, arkadaşsızlık nedeniyle içe dönmesine kadar pek çok alanda etkili olabilir.

Travmalar 5 Kat Yükseldi

Karantinada evde kalan çocuklarla ilgili Çin’de yapılan bir araştırma ise vaka sayılarının yüksek seyrettiği ve pandemi riskinin yüksek olduğu bölgelerde, özellikle de hastalık ve ölüm haberlerinin duyulduğu yerlerde çocukların hissettiği travmatik duyguların, normal çocuklardan beş kat daha fazla olduğunu; ayrıca karantinada kalmanın çocuklarda hayat boyu etkisi olacak duygusal ve sosyal izleri olabileceğini gösteriyor.

Evdeki Çatışmaların Etkileri

Çocuklarda olumsuzluklara neden olabilecek bir başka sorun evde yaşanan çatışmalı ilişkiler. Bunlar  eşlerin kendi aralarındaki kavgalardan, çocuklarıyla geliştirdikleri olumsuz ilişkilere kadar uzanıyor. Küçük çocuklar böyle ilişkilerden korunsa da özellikle ergenler ebeveynleriyle tartışmalı ilişkiler yaşayabiliyorlar. Ebeveynlerin işlerinde ya da ekonomik durumlarında yaşanan bozulmalar, çocuklarıyla uzun saatler boyunca birlikte olmaya alışık olmamaları,  kendi kaygılarını çocuklarına yansıtmaları çocukların etkilenmesini sağlayabiliyor.

Doğru Gözlemler Yapmak

Bu sorunların ne kadarı sizin çocuğunuz için geçerlidir?  Belki büyük bir bölümü belkide çok azı. Ancak bu sürecin kontrolü ebeveynler olarak bizim elimizde. Covid döneminde yaşanan değişimlerden çocukları bütün olarak korumak imkansız olsa da yetişkinler olarak bize dikkatli bir gözlem yapma sorumluluğu düşüyor. Çocukları pandemi döneminin geçiciliği konusunda bilgilendirmek, hayatlarını olabildiğince  tutarlı ve düzenli şekilde sürdürmelerine destek olmak, en önemlisi yardıma ihtiyaç duydukları zamanlarda yanlarında olabilmek ise ailelere düşen en temel görevlerden.

 

İlginizi Çekebilir

Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Edin

Eğitim Kolektifi’nin Büyümesine Destek Olun!

İçeriklerimizi beğeniyorsanız daha fazla okuyucunun bize ulaşmasına destek olun.
Bizi Sosyal Medya Hesaplarımızdan Takip Edin, Beğenin, Paylaşın.

Takipte Kalın!

Facebook sayfamızı beğenin ve yeni yazılarımızdan haberdar olun.

Reklam

Yazar Hakkında

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

milli eğitim bakanı olsaydım kitap
eğitim kolektifi milli eğitim bakanı olsaydım kitap satın al

Milli Eğitim Bakanı Olsaydım

Orijinal fiyat: 150 ₺.Şu andaki fiyat: 90 ₺.

Ahmet Yıldız, Ayşegül Kanal, Cem Demirayak, Gözde Durmuş, Engin Karadağ, Erdal Atıcı, Erdal Küçüker, Esergül Balcı, Fevziye Sayılan, Feyzi Coskun, Gökçe Güvercin-Seçkin, Gözde Durmuş, Hasan Aydın, M. Cansu Balcı, Meral Uysal, Mustafa Gazalcı, Niyazi Altunya, Nurcan Korkmaz, Orhan Özdemir, Reşide Kabadayı, Rıfat Okçabol, Selen Balcı, Ş. Erhan Bağcı, Vildan Özdemir
Eğitim Kolektifi Yayınları
Delifişek Jose Mauro De Vasconcelos

Delifişek

Orijinal fiyat: 75 ₺.Şu andaki fiyat: 70 ₺.

Jose Mauro De Vasconcelos
Can Çocuk Yayınları
Reklam

En Yeniler

En Popüler

Dosyalar

Reklam