Hikikoromi Nedir? Covid, Ergenlerde Hikikoromiyi Arttırır mı?

Aileler İçinGenel
Aileler İçinGenel
hikikoromi nedir
Reklam
A+ A-

Ergen çocuğunuz gün boyunca odasından hiç çıkmıyor, kimseyle iletişim kurmak istemiyor ve bütün gününü ekran karşısında geçiriyorsa ekran bağımlılığından daha ciddi bir sorunla karşı karşıya kalmış olabilirsiniz. Çünkü dünyanın pek çok ülkesinde uzmanlar Covid kapanması sonrasında ergenlerde daha da fazla gözlemlenen yeni bir hastalıktan söz ediyor: Hikikomori

Hikikomori, Japonca bir sözcük. Bu ismin Japonca’dan gelmesinin nedeni ise ilk olarak Japonya’da yaşayan gençlerde görülmeye  başlamış olması. Japon psikiyatristlerin üzerinde çalıştığı hastalığın kelime anlamı “Hayattan elini ayağını çekmek ve içe dönmek.” Bu rahatsızlığı yaşayan gençler de arkadaşlarından ve hayattan el ayak çekip odalarına kapanıyor ve zorunlu olmadıkça odalarından dışarıya çıkmıyorlar.

Genç hikikoromiler zamanlarının büyük bölümünü bilgisayar başında geçiriyor ve internette sörf yapmak, müzik dinlemek, online oyunlar oynamak ve ünlü Japon çizgi romanları Mangaları izlemek dışında bir şey yapmıyorlar. Çoğu zaman sadece tuvalete gitmek için odalarının kapısını açıyor, yemeklerinin de kapıya kadar getirilmesini istiyorlar. Günümüzde sadece Japonya’da 300 bin kadar ergen ve gencin Hikikomori’yle yaşadığı düşünülüyor.  Öte yandan dünyanın diğer bölgelerinde de ergen ve gençlerin hikikomori riskinin giderek yükseldiğini ve bunu içe kapanmanın nedeninin ise neredeyse her zaman ekrana ve teknolojiye fazlaca maruz kalmak olduğunu biliyoruz.

Giderek Sosyal Bir Sorun Olarak Tanımlanıyor

Hikikoromilerin bir başka özelliği ise tüm sosyalleşme ihtiyaçlarını internet ve sosyal medya üzerinden karşılamaya çalışmaları.  Duyguların ifade edilmediği, çoğu zaman kimliklerin bile gizlendiği bu sağlıksız sosyalleşme bir süre sonra gençlerin gerçeklik algısını değiştiriyor. Orta ve uzun vadede psikolojik rahatsızlıklara neden olabiliyor. Üstelik izolasyon süresi uzadıkça kişilerin psikolojik olumsuzluklar yaşama riski de belirgin şekilde yükseliyor. Yalnızlık, depresyon, kaygı bozuklukları, öfke, obezite, stres, iletişim problemleri bunlardan ilk akla gelenler.

Ancak hastalığın tek olumsuzluğu bu da değil. Hikikoromiler giderek günlük hayattan, karar ve sorumluluklardan bütünüyle kopuyorlar. Hatta bazı ilerleyen durumlarda çoğu gündüzleri uyuyor ve geceleri yaşıyorlar.

Daha önemlisi bu hastalık ergenliğin bitmesiyle de sona ermiyor. Küçük yaşlarda hikikomori yaşamaya başlayan bireylerin sosyal hayatları sona eriyor, aileleriyle bile sağlıklı iletişim kuramıyor çoğu zaman meslek sahibi olamıyor ve toplumsal hayattan kopuyorlar. Hatta Japonya bu hastalığı sosyal bir sorun olarak tanımlıyor çünkü ülkede 15-50 yaş grubundan ve ağırlıklı olarak erkeklerden oluşan 1 milyon kişinin hikikomori yaşadığı düşünülüyor. Bu hastaların arasında 2-3 yıl odasından hiç çıkmamış kişiler de olabiliyor.

Hikikoromi Nedir? Covid, Ergenlerde Hikikoromiyi Arttırır mı?

Neden Daha Çok Erkeklerde Görülüyor?

Peki hastalık neden daha fazla erkeklerde görülüyor? Japon sosyal bilimcilere göre bu içe kapanmanın Japon erkeklerinde görülmesinin Japon kültürüyle bağı var. Öncelikle Japon çocuk yetiştirme kültürünün hala çok kuralcı ve disiplinli olması ve Japon ebeveynlerin akademik beklentilerinin çok yüksek olması bu durumu etkiliyor olabilir. Japonya’da ortalama bir lise öğrencisinin okul dışında da en az 6-8 saatini ders çalışarak geçirmesi ve bazen günde sadece 3-4 saat uyuması olağan bir davranış olarak kabul ediliyor.

Ayrıca Uzak Doğu kültüründeki yüksek sorumluluk, aşırı ciddiyet ve diğer toplumsal normlar da hikikomorinin duygusal arka planını oluşturuyor. Bu açıdan yaklaşıldığında hastalığon daha çok erkeklerde görülmesi onların toplumdaki sorumluluklarına karşı bir çeşit karşı duruş. Hala çok geleneksel bir toplum olan Japonya’da erkeklerden beklenen sorumlulukların çok yüksek olması ve cinsiyetçi kalıplar bu hastalığı tetikliyor olabilir.

Covidle Artacak mı?

Öte yandan uzmanlar, Covid-19’la yaşanan ev kapanmalarının ve çocukların ekrana sürelerindeki artışın hikikorominin daha fazla görünmesine yol açabileceğini düşünüyor ve çocukların ev dışına çıkmaları ve sosyalleşmeleri konusunda desteklenmeleri gerektiğinin altını çiziyorlar.

Neler Tetikliyor?

Uzmanların ilk uyarısı çocukların ekranla tanışma yaşı konusunda. Küçük yaşlardan itibaren videolar ve bilgisayar oyunlarıyla büyütülen çocukla bu hastalığa en kolay yakalanan grubun başında eliyor. Çocukların ekran başında geçirdikleri sürenin sınırlandırılması ve oynanan oyunların kontrol edilmesi de önemli.

Öte yandan bu çeşit bir içe kapanma bazen çocuğun arkadaş ilişkilerinde ya da okul hayatında yaşadığı başarısızlıklarla da tetiklenebiliyor. Kolayca arkadaş edinemeyen, arkadaş gruplarına katılamayan çocukların giderek daha fazla içe kapanma olasılıkları daha yüksek.

Duygusal ilişkileri kötü giden, reddedildiğini düşünen, öğretmenleri tarafından eleştirilen ya da akademik olarak başarısız olan gençlerin de içe kapanma olasılığı oldukça yüksek.

Bizde de Var mı?

Peki Türkiye’de durum ne? Gümüşhane Üniversitesi’nden Sertaç Timur  ‘a göre “Türkiye’de de çok sayıda ebeveyn, kendi dünyalarında izole olan, insanlarla iletişime geçemeyen, sorumluluk almayan ve sosyal ağlarda sanal kimlikler edinip; bilgisayar oyunları, elektronik tüketim ve online kumar gibi teknoloji eksenli yönelimler içinde kaybolan çocuklarından şikayet ediyor.”  Ancak bu içedönüşün fazla dile getirilmemiş olması bu durumu sadece kendi özel durumları olarak algılamalarına neden oluyor.

Ekran bağımlılığı konusunda dünyanın lider ülkelerinden biri olan Türkiye’de ebeveynlerin, öğretmenlerin ve okul psikolojik danışmanlarının -özellikle covid döneminde-  bu konuya özel önem göstermeleri oldukça önemli.

Etiketler: , ,
Reklam

Yazar Hakkında

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Takipte Kalın!

Facebook sayfamızı beğenin ve yeni yazılarımızdan haberdar olun.

3 Kitap Sana 1 Kitap Ona

Eğitim Kolektifi’nden aldığınız her 3 kitap, bir köy okulu kütüphanesine kitap armağan ediyor.

Bunlar da Var

En Yeniler

En Popüler

Okudu Yazdı Demeyin! İşte 1. Sınıfların Eğitim Hayatını Değiştirecek 5 Taktik

İşte 1. Sınıfları Başarıya Taşıyacak 5 Alışkanlık

İlkokula başlamak hem çocukların hem de ailelerinin hayatlarındaki en önemli dönemeçlerden biridir. Okuma yazma öğrenmek küçük çocuklarınızın hayatlarını kökten değiştirir. Bilgiye doğrudan ulaşabilmek –okuldaki sosyal deneyimlerle birleştiğinde- çocuğunuzu eskisinden çok…
çocuğumun hiç arkadaşı yok

Çocuğumun Hiç Arkadaşı Yok!

Çocuğunuzun okulda arkadaşı yok mu? Çocuğunuz yalnız ve mutsuz mu? Çocuğunuz arkadaşı olmadığı için okula gitmekte zorlanıyor mu? Çocuğum arkadaşları tarafından dışlanıyor mu diyorsunuz? Çocuğunuzun arkadaşlık kuramama nedenleri nelerdir ve…
Öğretmenler Fen Bilgisi derslerinde konuya ‘değinerek’ ya da öğrencilere hayatlarından uzak örnekler vererek bir farkındalık yaratamayacaklarını biliyorlar.

Çevre Okuryazarlığı Nedir? Neden Önemlidir?

Çevre her zamankinden çok daha fazla gündemimizde. Belki de tarihinde ilk kez, modern insan kendi konforlu tercihlerinin ekosistem üzerindeki etkileriyle yüzleşiyor; gelecek kuşaklar için endişe duyuyor ve harekete geçmeye çalışıyor.…

Dosyalar

Reklam
Menü