Bir Öğretmenin Kaleminden Küçük Başlayan Kuşak: Olan Geleceğimize Oluyor!

Aileler İçinEğitimciler İçin
Bir Öğretmenin Kaleminden Küçük Başlayan Kuşak: Olan Geleceğimize Oluyor!

Öğretmenlik mi yapıyorum bakıcılık mı belli değil. El kadar çocuklara okuma yazma öğretmek için türlü taklalar atıyorum. En sonunda severek yaptığım işten nefretim kabarıyor.

En meşhur klişelerdendir “Ankaran’ın Çankaya’sına göre hazırlanan müfredat…” diye… Tam da bunu yaşıyoruz hatta en sarsıcı biçimde.

Dört yaşında ana sınıfına gitti diye beş yaşında ilkokula başlayan bebekler daha konuşma gelişimini bile sağlayamamışken onlara yetersizsiniz, sizden bir şey olmaz psikolojisini kanırtarak veriyoruz. Sonra sosyal medyada travmaya giren çocukların videolarını görüyoruz. Kimimiz gülüyor kimimiz acıyor ama kimse biz ne yapıyoruz demiyor. Ne anne baba ne eğitim yöneticileri….

Okuma yazma sisteminde çocuğun sesleri farketmesi, uyarıları alması, sesleri birleştirmesi yaş, zeka, algı ve dikkat ile ilgili yakından ilgili.
Okuma yazma sisteminde çocuğun sesleri farketmesi, uyarıları alması, sesleri birleştirmesi yaş, zeka, algı ve dikkat ile ilgili yakından ilgili.

Yoksul Aile Çocukları Hazır Değil

Beslenmesi gelişimi iyi olan, eğitimli ailelerin çocukların algıları, dikkatleri daha açıkken onlar çok fazla sorun yaşamasa de ülkenin çoğunluğu aynı şartlara sahip değil maalesef. Ve o çok çocuklu, parçalanmış, yoksul ailelerin çocuklarında okula hazır bulunuşluk yok denecek kadar az. kimi özel çocuklar hariç. Oysa bu okuma yazma sisteminde çocuğun sesleri farketmesi, uyarıları alması, sesleri birleştirmesi hep zeka, algı ve dikkat ile ilgili.

toprağa istediğin zaman tohum atamazsın. toprağın nemlenmesi, belli bir sıcaklığa ulaşması gerekli. bunlara dikkat etmezsen ektiğin tohum çıkmaz.
toprağa istediğin zaman tohum atamazsın. toprağın nemlenmesi, belli bir sıcaklığa ulaşması gerekli. bunlara dikkat etmezsen ektiğin tohum çıkmaz.

Toprak Hazır Değilse Tohum Çıkmaz

Velilerime sürekli söylememe rağmen, toplantılarda sürekli dile getirmeme rağmen bu yaş sorunu eğitimin veriminde kalitesinde en büyük engeldir. Taşrada çalıştığım için velilerimin çoğu çiftçi olduğu için daha iyi anlamaları için tarımdan örnekler veriyorum. Toprağa istediğin zaman tohum atamazsın. Toprağın nemlenmesi, belli bir sıcaklığa ulaşması gereklidir diye. Bunlara dikkat etmezsen ektiğin tohum çıkmaz diyorum. eğitim de aynı diyorum. Çocuğun belli bir olgunluğa gelmesi gerekir diyorum. veli bana bakıyor. ben onlara bakıyorum. Ama kaydedilmiş diyor. Köyde akranları başladı diyor, olsun hocam diyor… Ama olmuyor işte.

Olan bize oluyor. Olan ülkenin geleceğine oluyor. Okulun zerrece verdiği bir şeyler varsa onu da veremiyor sonra. Sonra kitap okunmuyor proje yap. trafik kazaları çok oluyor proje yap. Değerleri veremiyoruz proje yap.

tüm eğitimin tek ve en büyük sorunuymuş gibi bitişik yazıyı kaldır. bekle sorun çözüldü mü ?
tüm eğitimin tek ve en büyük sorunuymuş gibi bitişik yazıyı kaldır. bekle sorun çözüldü mü ?

Başarı Sadece Sınava Odaklı

Sanki tüm eğitimin tek ve en büyük sorunuymuş gibi bitişik yazıyı kaldır. Sekle sorun çözüldü mü? çözülmez… Orta da ciddi sorunlar var. Çalışan didinen öğretmenlerin karalanmasından, şiddetten, mobbingden başlayıp eğitimin e’sinden bihaber yöneticilere kadar çıkabilirsiniz. Cumhuriyetin 100.yılı kutlama hazırlıkları yapılırken hala okullarda para toplanması konuşuluyorsa, idarecilerin okula herhangi bir hizmet için para toplamaya gerek duyuyorsa, bunun sonucunda “iş yapılıyorsa”, başarılı idareci olunuyorsa buyurun size halimiz.

Eğitimsel başarı olarak da sadece sınav başarısı konuşuluyorsa onun için de test de test deneme sınavı da deneme sınavı yapılarak eğitim olduğu sanılıyorsa elbette büyüğe saygı, vicdan, ahlak, dürüstlük olmayacak. beyhude projelerle de olmaz.

önce şu yaş sorunu çözülmeli. el kadar çocuklar rüyalarından heceleyerek kalkmamalı.
önce şu yaş sorunu çözülmeli. el kadar çocuklar rüyalarından heceleyerek kalkmamalı.

Çocuklar Rüyalarında heceliyor

Zorla okuyan çocuk bırakın yorum yapmayı düşünmeyi okuduğunu anlamak da zorlanıyor, kitap okumak istemiyor. Okulu sevmiyor ve ya şiddete başvuruyor ya içine kapanıyor.

Önce şu yaş sorunu çözülmeli. El kadar çocuklar rüyalarından heceleyerek kalkmamalı. Okula giderken heyecanla iştahla gitmeli.

Elat elak olsa nolur bitişik olsa ayrı olsa nolur? Çocuk yeterli gelişimde değilse. Beyler hanımlar kutsal kelimelerle süslü cümleler kurarak bu vatana millete hizmet edilmiyor. Severek  yaptığım işten nefretim kabarıyor. Çocuğunu düşünmeyen velileri gördükçe, öğretmenlikten başka her türlü iş yapınca ve geleceğimizi sadece süslü hitaplarında kullananları duydukça. Olan geleceğimize oluyor beyler hanımlar…

Etiketler: musa ertürk, okula başlama yaşı

İlginizi Çekebilir

Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Edin

Eğitim Kolektifi’nin Büyümesine Destek Olun!

İçeriklerimizi beğeniyorsanız daha fazla okuyucunun bize ulaşmasına destek olun.
Bizi Sosyal Medya Hesaplarımızdan Takip Edin, Beğenin, Paylaşın.

Takipte Kalın!

Facebook sayfamızı beğenin ve yeni yazılarımızdan haberdar olun.

Reklam

Yazar Hakkında

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

milli eğitim bakanı olsaydım kitap
eğitim kolektifi milli eğitim bakanı olsaydım kitap satın al

Milli Eğitim Bakanı Olsaydım

Orijinal fiyat: 150 ₺.Şu andaki fiyat: 90 ₺.

Ahmet Yıldız, Ayşegül Kanal, Cem Demirayak, Gözde Durmuş, Engin Karadağ, Erdal Atıcı, Erdal Küçüker, Esergül Balcı, Fevziye Sayılan, Feyzi Coskun, Gökçe Güvercin-Seçkin, Gözde Durmuş, Hasan Aydın, M. Cansu Balcı, Meral Uysal, Mustafa Gazalcı, Niyazi Altunya, Nurcan Korkmaz, Orhan Özdemir, Reşide Kabadayı, Rıfat Okçabol, Selen Balcı, Ş. Erhan Bağcı, Vildan Özdemir
Eğitim Kolektifi Yayınları
normal nedir wolfgang korn kitap

Normal Nedir?

Orijinal fiyat: 145 ₺.Şu andaki fiyat: 100 ₺.

Wolfgang Korn
Can Çocuk Yayınları
konaktakiler karin karakışlı kitap

Konaktakiler

Orijinal fiyat: 22 ₺.Şu andaki fiyat: 18 ₺.

Karin Karakaşlı
Günışığı Kitaplığı
Boş Ayna kitap , Karyl McBride

Boş Ayna

Orijinal fiyat: 149 ₺.Şu andaki fiyat: 120 ₺.

Karyl McBride
Okuyan Us Yayınları
Reklam

En Yeniler

En Popüler

Dosyalar

Reklam