Küçük Çocuğunuzun Matematik Sezgisini Nasıl Geliştirebilirsiniz?

Aileler İçin
Aileler İçin
Çocuğunuzun Matematik Becerisini İlk yıllardan Başlayarak Geliştirin

Hepimiz daha okul başlamadan önce çocukları harflerle, seslerle tanıştırmanın iyi bir akademik başlangıç için önemli olduğunu biliriz. Uzmanlar aynı erken başlangıcın matematik için de yapılması gerektiğini savunuyorlar.

Çocuğun ileri sınıflarda göstereceği matematik performansının en temel belirleyicisinin okula başlarken sahip olduğu temel matematik düzeyi olduğunu gösteriyor. Dahası temel matematik düzeyi, akademik başarı üzerinde okuma becerisi, konsantrasyon ya da sosyal becerilerden çok daha etkili bir faktör.

Ezbere Saymak Değil, Rakamın Niceliğini Anlamak

Pek çok aile çocuklarına toplama işlemini öğretiyor. Çocuklar iki yaşından itibaren saymayı da öğreniyor. Ancak ailelerin çocuklarına –sayı saymanın yanı sıra- öğretmeleri gereken bir beceri daha var: Varlık kavramı ve bunun rakamlarla ifadesi.

Çünkü 3’e kadar saymakla üç elmayı saymak ve bu varlığı ‘3’ rakamıyla etiketlemek arasında bilişsel olarak fark var. Henüz 2 yaşında olan çocuklar bile 10’a 20’e kadar sayabilirken çocukların bir grup eşyayı sayıp rakamı üzerine yazabilmeleri için dört yaşına kadar gelmeleri gerekiyor.

Boston Koleji Lynch Eğitim Fakültesinden Beth Casey’e göre ‘dört, dört buçuk yaşlarına gelmiş çocuklar matematiğin temel ilkesini anlamış olurlar. Bir sayma işleminde en son söylenen sayı o gruptaki varlıkların sayısını ifade eder. Bu önemli bir bilişsel gelişimdir. Çocuğun bu beceriyi tam olarak kavraması için çok fazla alıştırma yapması gerekir.’

çocuğunuza masada kaç elma var demek yerine ona masada dört elma var dedirtebilmek matematiksel olarak bir adım daha ileriye taşımak anlamına geliyor
Çocuğunuza masada kaç elma var demek yerine ona masada dört elma var dedirtebilmek matematiksel olarak bir adım daha ileriye taşımak anlamına geliyor.

Aileler İçin Basit Bir Matematik Stratejisi

Beth Casey ailelere çocukların matematiksel gelişimi için çok basit bir uygulama önerisinde bulunuyor.  Casey’e göre ‘Çocukların rakamları okuyup yazması ve ezbere sayabilmeleri iyi bir başlangıç.’ Bununla birlikte varlıkların rakamlarla  yani nicelik kavramının anlaşılması daha karmaşık bir bilişsel beceri olarak karşımıza çıkıyor. Yani çocuğunuza masada kaç elma olduğunu say demek yerine ona masada dört elma var dedirtebilmek matematiksel olarak bir adım daha ileriye taşımak anlamına geliyor.

Annelerin Oyunu Matematiğe İlk Adım

Casey, ailelerle yaptığı çalışmalarda 3 yaşındaki çocuklarıyla oyun oynayan annelerin videolarını gözlemliyor. Anne ve çocukların hepsine üç kutuya paylaştırılmış oyuncaklar veriliyor. Ancak nasıl oynanacağı konusunda bir yönerge sunulmuyor. İlk kutuda kalemler, kalıplar ve kopya kağıtları, ikinci kutuda giysiler, üçüncü kutuda  ise oyuncak bir kasa ve paralar ve renkli bloklar yer alıyor. Çalışmayı hazırlayan araştırmacılar, oyuncak kasa ve paraların anne ve çocuğu bir çeşit alışveriş oyununa yönlendirmesini umuyorlar.

Araştırmacılar, daha sonra anne ve çocuk oyununda rakamların kaç kez geçtiği, objelerin kaçar kez sayıldığını gözlüyor; aynı zamanda annelerin objeleri adetlerine göre nitelendirme sıklıklarını sayıyorlar. Yani örneğin çocuğun önündeki blokları her seferinde bir, iki, üç diye saymak yerine ‘üç blok’ diye nitelendirmek artı puan kazandırıyor.  Çocuklar dört buçuk yaşındayken gerçekleştirilen bu araştırmanın sonuçları, çocukların ilkokul birinci sınıftaki durumlarıyla karşılaştırılıyor.

böylece küçük yaşlarda çocuklar büyüklük, küçüklük üzerine düşünüyor ve rakkamların simgelediği niceliği fark ediyorlar
Böylece küçük yaşlarda çocuklar büyüklük, küçüklük üzerine düşünüyor ve rakkamların simgelediği niceliği fark ediyorlar.

Sayma, Sayıyı Söyle..

Ölçülen iki çeşit rakamsal işlemden ikincisini uygulayan yani varlıkları saymadan nitelendiren ailelerin çocukları daha ileri bir sayısal beceri sergiliyorlar. Bir başka araştırmanın gösterdiği gibi maalesef aileler varlık sayısını doğrudan söylemeyi çok daha az uyguluyor yerine çocuklarını teker teker saymak için cesaretlendiriyorlar. Yine de bu teknik ailelerin küçük yaşlardan itibaren çocuklarının matematik gelişimini sağlamak için repertuarlarına ekleyebilecekleri bir beceri olarak ortaya çıkıyor.

Çünkü saymak yerine sayının adını söylemek çocuğu objelerin varlığı, yokluğu, niceliği kavramlarıyla yani matematiğin soyut yüzüyle tanıştırıyor. Böylece küçük yaşlarda çocuklar büyüklük, küçüklük üzerine düşünüyor ve rakkamların simgelediği niceliği fark ediyorlar. 

Aileler bu kuralı kolaylıkla günlük hayatlarına taşıyabilirler. Örneğin rakamları günlük hayatlarının içine daha fazla taşıyabilir ve sayma işini çocukları yerine yapmaktan vazgeçebilirler. Bana dolaptan üç elma ver!’, ‘masaya dört bardak getir’ gibi komutları günlük hayatınızın içine taşıyın.

Kaynak: Mallory Locklear’ın Nisan 2018 tarihinde yayınlanmış How Parents Can Shape Children’s Math Ability adlı makalesinden çevrilmiştir.

Etiketler: aile, çocuk, eğitim, matematik

İlginizi Çekebilir

Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Edin

Eğitim Kolektifi’nin Büyümesine Destek Olun!

İçeriklerimizi beğeniyorsanız daha fazla okuyucunun bize ulaşmasına destek olun.
Bizi Sosyal Medya Hesaplarımızdan Takip Edin, Beğenin, Paylaşın.

Takipte Kalın!

Facebook sayfamızı beğenin ve yeni yazılarımızdan haberdar olun.

Reklam

Yazar Hakkında

Yorumlar

milli eğitim bakanı olsaydım kitap
eğitim kolektifi milli eğitim bakanı olsaydım kitap satın al

Milli Eğitim Bakanı Olsaydım

Orijinal fiyat: 150 ₺.Şu andaki fiyat: 90 ₺.

Ahmet Yıldız, Ayşegül Kanal, Cem Demirayak, Gözde Durmuş, Engin Karadağ, Erdal Atıcı, Erdal Küçüker, Esergül Balcı, Fevziye Sayılan, Feyzi Coskun, Gökçe Güvercin-Seçkin, Gözde Durmuş, Hasan Aydın, M. Cansu Balcı, Meral Uysal, Mustafa Gazalcı, Niyazi Altunya, Nurcan Korkmaz, Orhan Özdemir, Reşide Kabadayı, Rıfat Okçabol, Selen Balcı, Ş. Erhan Bağcı, Vildan Özdemir
Eğitim Kolektifi Yayınları
normal nedir wolfgang korn kitap

Normal Nedir?

Orijinal fiyat: 145 ₺.Şu andaki fiyat: 100 ₺.

Wolfgang Korn
Can Çocuk Yayınları
Delifişek Jose Mauro De Vasconcelos

Delifişek

Orijinal fiyat: 75 ₺.Şu andaki fiyat: 70 ₺.

Jose Mauro De Vasconcelos
Can Çocuk Yayınları
Reklam

En Yeniler

En Popüler

Dosyalar

Reklam