Başarılı İlkokul Öğrencilerinin 6 Basit Alışkanlığı

Aileler İçinEğitimciler İçin
Başarılı İlkokul Öğrencilerinin 6 Basit Alışkanlığı

İlköğretim hem kişilik gelişiminin hem de uzun yıllar sürecek bir akademik hayatın ilk adımıdır. Pek çok uzmana göre ilköğretimde edinilecek çalışma alışkanlıkları çocuğun geleceğini şekillendirir hatta sadece ilköğretimdeki alışkanlıklarına bakarak öğrencinin eğitim geleceğini tahmin etmek mümkündür.

Peki bu alışkanlıklar nelerdir? Eğitimcilere göre okullarda başarılı olan çocukların sahip olduğu alışkanlıklar çoğumuzun bildiği ama uygulamadığı klasik iyi hayat alışkanlıklarıdır. Buna göre okullarında başarılı olan öğrenciler:

10. Düzenli Hayatlar Yaşarlar

Başarılı öğrencilerin günlük rutinleri belirli bir plana göre ilerler. Ne zaman ve ne kadar ders çalışacakları, oyun oynayacakları, saat kaçta yemek yiyecekleri bellidir. Belirli değişiklikler olsa da büyük sapmalar olmadan günlük hayatlarını sürdürürler. Bu tutarlılık ve düzen çocuğun eğitim hayatını da destekleyecektir.

İyi Uyur, İyi Beslenirler
İyi Uyur, İyi Beslenirler

9. İyi Uyur, İyi Beslenirler

İlkokul öğrencilerinin zihinsel gelişimi fiziksel ve sosyal gelişimleriyle elele gider. Bu nedenle iyi dinlenen, iyi beslenen yani fiziksel gelişimi dengeli olan çocukların zihinsel gelişimleri de iyi olacak; derslerine konsantre olabilecek, öğrenmeye konsantre olabileceklerdir.

Ekran Süreleri Kısıtlıdır
Ekran Süreleri Kısıtlıdır

8. Ekran Süreleri Kısıtlıdır

Çocuğun merak etme, öğrenmek isteme ve konsantre olmasının önündeki en büyük engel kuşkusuz teknolojik araçlardır. Cep telefonları, tabletler, televizyonlar bazı ailelere çocuklarının öğrenmesine katkıda bulunuyor gibi gelse de aslında onların merak etme, araştırma ve öğrenmek için çaba gösterme becerilerini ellerinden alır. İleri yaşlarda bir bağımlılığa dönüşerek okul ve hayat başarısını engeller.

Ödevlerini Kendileri Yaparlar
Ödevlerini Kendileri Yaparlar

7. Ödevlerini Kendileri Yaparlar

Çocuğun ödev sorumluluğunu üstlenmesi, ödevlerini takip edip kendi başına yapması gelecek hayata aktarılacak önemli alışkanlıklardandır. Bu nedenle çocuklar -anne babaları aynı masada yanlarında olsa bile- ödevlerini kendi kendilerine yapmalı; sadece anlayamadıkları bölümlerle ilgili desteklenmelidirler.

Sadece Ders Çalışmaz; Boş Zamanlarını Etkili Şekilde Geçirirler
Sadece Ders Çalışmaz; Boş Zamanlarını Etkili Şekilde Geçirirler

6. Sadece Ders Çalışmaz; Boş Zamanlarını Etkili Şekilde Geçirirler

Gelişim çağındaki çocuğun bütünsel gelişimi için çok farklı etkinliklere de ihtiyacı vardır. Çocuk ders çalıştığı kadar anne babasıyla sohbet edebilmeli, sanatsal, bedensel, sosyal aktivitelere zaman ayırabilmeli; farklı yaşam alanlarını dengelemeye başlayabilmelidir.

Oyun Oynamaya Devam Ederler
Oyun Oynamaya Devam Ederler

5. Oyun Oynamaya Devam Ederler

Anne babalar ilkokula başlayan çocuklarının daha fazla oyun oynamamaları gerektiğini ve okul dışındaki tüm zamanlarını ders çalışarak geçirmeleri gerektiğini düşünürler. Oysa oyun çocuğun hala devam gelişimin sürecinin önemli araçlarındandır. Özellikle 1.-2. sınıflardaki küçük çocukların en az ders çalıştıkları süre kadar oyun oynamaya ihtiyaçları vardır. Ebeveynler bu süreyi günlük rutin içine yerleştirmeli; çocuklarının oyunlarına yer ve zaman ayırmalıdır.

Çocukların, matematik problemleri kadar gündelik yaşam problemlerinin de üstesinden gelmeleri gerekir.
Çocukların, matematik problemleri kadar gündelik yaşam problemlerinin de üstesinden gelmeleri gerekir.

4. Sorun Çözme Becerilerinin Gelişimi İçin Fırsatlar Bulurlar

Okula başlama döneminden sonra sadece okuldaki teorik öğrenmeye ağırlık vermek çocukların hayat becerilerini öğrenmelerini engeller. Oysa çocukların, matematik problemleri kadar gündelik yaşam problemlerinin de üstesinden gelmeleri gerekir. Bu nedenle aileler çocuklarının tüm sorunlarını çözerek sadece derslerine konsantre olmalarını beklememelidir. Unutulmamalıdır ki çocuklar ancak hayatta başarılı oldukları oranda okulda da başarılı olabilirler.

3. Merak Eder, Sıradışı Sorular Sorarlar

Merak çoğumuza kişiliğin bir boyutu gibi görünse de aslında çocuğun merakı tetiklenebilir, geliştirilebilir. Örneğin bebekliklerinden itibaren kitap okunmuş, açıklamalar yapılmış ve soruları yanıtlanmış çocuklar her çocuğun sahip olmadığı bu beceriyi geliştirirler:Çevrelerine bakar, merak eder ve sorular sorarlar! Bu beceri akademik hayatta çocuğun başarısını sağlayacak temel kriterlerden birisidir.

İyi bir sınıf öğretmeni çocuğun geleceğinin şekillendirilmesinde aileyle birlikte en önemli rolü oynar.
İyi bir sınıf öğretmeni çocuğun geleceğinin şekillendirilmesinde aileyle birlikte en önemli rolü oynar.

2. İyi Bir Sınıf Öğretmenleri Vardır

Çocuğun yetiştirilme biçim, ailesinden öğrendikleri ne kadar önemli olursa olsun ilkokulda başarının en temel anahtarı iyi bir sınıf öğretmenidir. Çünkü iyi bir öğretmen öğrencinin rol modeli olur; bilginin yanısıra tutum, değer ve etkili alışkanlıklar kazandırır. Öğrenme, eleştirel düşünme, soru sorma, yorumlama gibi temelleri ilköğretim yıllarında atılması gereken becerileri iyi sınıf öğretmenleri kazandırır. Bu nedenle iyi bir sınıf öğretmeni çocuğun geleceğinin şekillendirilmesinde aileyle birlikte en önemli rolü oynar.

Çocuklarıyla iyi iletişim kuran, onları cesaretlendiren ve sonuçları değerlendiren ebeveynlerin çocukları her zaman daha başarılıdır.
Çocuklarıyla iyi iletişim kuran, onları cesaretlendiren ve sonuçları değerlendiren ebeveynlerin çocukları her zaman daha başarılıdır.

1.Beklentilerini ifade eden, çocuklarının başarısıyla ilgilenen ve destek olan ebeveynleri vardır.

Son maddede bütün eğitimcilerin ve eğitim araştırmacıların bildiği o temel gerçeğin altını bir kez daha çizelim. Özellikle ilköğretim yıllarında öğrencinin başarısı aile desteğinden geçer.  Çocuklarıyla iyi bir iletişim kuran, onlara güven veren, öğrenebilecekleri konusunda cesaretlendiren ve sonuçları değerlendiren ebeveynlerin çocukları her zaman daha başarılıdır. Böyle anne  babalar çocuklarının neyi, ne kadar öğrendiğini; neyi, neden öğrenemediğini izler ve çocuklarını yakından desteklerler. Çocuklarının geri kaldıkları yerleri fark eder, gerekli alıştırma ve yardımla çocuklarının ‘Tam Öğrenme’ düzeyini yakalayabilmelerini sağlarlar. Bu nedenle ilköğretimde başarılı olan öğrencilerin en büyük sırrı çocuklarını destekleyen ailelerdir.

Etiketler: beklentileri ifade etmek, çocuklarda merak geliştirmek, düzenli hayat alışkanlıkları ve başarı, eğitimde başarı nasıl sağlanır, ekran süresi, ilkokulda başarılı olmak, okulda başarı getiren alışkanlıklar, oyun ve akademik başarı, sağlıklı beslenme ve başarı

İlginizi Çekebilir

Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Edin

Eğitim Kolektifi’nin Büyümesine Destek Olun!

İçeriklerimizi beğeniyorsanız daha fazla okuyucunun bize ulaşmasına destek olun.
Bizi Sosyal Medya Hesaplarımızdan Takip Edin, Beğenin, Paylaşın.

Takipte Kalın!

Facebook sayfamızı beğenin ve yeni yazılarımızdan haberdar olun.

Reklam

Yazar Hakkında

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

milli eğitim bakanı olsaydım kitap
eğitim kolektifi milli eğitim bakanı olsaydım kitap satın al

Milli Eğitim Bakanı Olsaydım

Orijinal fiyat: 150 ₺.Şu andaki fiyat: 90 ₺.

Ahmet Yıldız, Ayşegül Kanal, Cem Demirayak, Gözde Durmuş, Engin Karadağ, Erdal Atıcı, Erdal Küçüker, Esergül Balcı, Fevziye Sayılan, Feyzi Coskun, Gökçe Güvercin-Seçkin, Gözde Durmuş, Hasan Aydın, M. Cansu Balcı, Meral Uysal, Mustafa Gazalcı, Niyazi Altunya, Nurcan Korkmaz, Orhan Özdemir, Reşide Kabadayı, Rıfat Okçabol, Selen Balcı, Ş. Erhan Bağcı, Vildan Özdemir
Eğitim Kolektifi Yayınları
Delifişek Jose Mauro De Vasconcelos

Delifişek

Orijinal fiyat: 75 ₺.Şu andaki fiyat: 70 ₺.

Jose Mauro De Vasconcelos
Can Çocuk Yayınları
Reklam

En Yeniler

En Popüler

Dosyalar

Reklam