Ailenin Gelir Düzeyi Çocuğun Matematik Performansını Nasıl Etkiler?

Ayın DosyasıEğitim Politikaları
Ailenin Gelir Düzeyi Çocuğun Matematik Performansını Nasıl Etkiler?
Reklam
A+ A-

Aile gelir düzeyi ile öğrencinin matematik dersindeki başarısı arasında bir bağlantı var mıdır? Ekonomik düzeyi daha iyi olan ailelerin çocukları matematik dersinde daha yüksek performans ortaya koyuyor ve yoksul ailelerden gelen çocuklar matematiği anlamıyor olabilir mi?

Matematiği doğru kavrama okullar eliyle yaratılan bir eşitsizlik olarak önümüzde duruyor.

Matematiği doğru kavrama okullar eliyle yaratılan bir eşitsizlik olarak önümüzde duruyor.

Uluslararası Sınavlar Eşitsizliği Daha İyi Ortaya Koyuyor

İlk kez duyulduğunda birbirlerinden bağımsız gibi gözüken iki değişken; ailenin ekonomik gelir düzeyi ve çocuklarının matematik performansı arasındaki güçlü bağ son dönemlerde eğitim dünyasının güncel konuları arasında. Pek çok deneyimli öğretmenin varlığını hissetse de adını bir türlü koyamadığı bu eşitsizlik özellikle son yıllardaki PISA, TIMMS gibi sınavların sonuçlarıyla birlikte varlığını daha çok ortaya koyuyor.

Bir başka deyişle matematiği doğru kavrama konusundaki fırsat eşitsizliği okullar eliyle yaratılan bir eşitsizlik olarak önümüzde duruyor.  Sadece ülkemizde ya da gelişmekte olan ülkelerde değil, daha iyi eğitim olanaklarına sahip olan gelişmiş ülkelerde de yoksul öğrencilerle, aile geliri yüksek olan öğrenciler arasında matematik dersinin niteliği ve niceliği arasında önemli eşitsizlikler yaşanıyor.

Bazı ülkelerde yoksul ve zengin öğrencilerin devam ettiği okullar arasında eğitim kalitesi açısından büyük farklar var.

Bazı ülkelerde yoksul ve zengin öğrencilerin devam ettiği okullar arasında eğitim kalitesi açısından büyük farklar var.

Bir Ders Nasıl Fırsat Eşitsizliği Yaratır?

Nasıl mı? Bazı ülkelerde yoksul öğrencilerin devam ettiği okullarla, ekonomik durumu iyi olan öğrencilerin devam ettiği okullar arasında eğitim kalitesi açısından büyük farklar var. Özellikle  büyük kentlerin kenar semtlerinde, küçük kasabalarda matematik dersleri boş geçiyor ya da bu okullara az sayıda, deneyimsiz öğretmenler atanıyor.

Bir başka eşitsizlik öğretmenlerin inançlarından ve sınıf içi tutumlarından kaynaklanıyor. Bazı öğretmenler yoksul aile çocuklarının matematik dersinde başarısız olacağı inancıyla konuları yeterince kapsamlı anlatmıyor; anlamaları konusunda yeterince ısrarcı olmuyor.

Kızların Sözel Derslerde Başarılı Olacağına İnanılıyor

Bu  olumsuz inançtan kız öğrenciler de payını alıyor: Kız öğrencilerin sözel derslerde başarılı olacağına ve gelecekte matematik bilgisine ihtiyaçları olmayacağına dair eski bir inanç kızların matematik öğrenmesinin önünde bir camdan duvar olarak yükseliyor.

Ekonomik gelir düzeyi yüksek aileler ise hem çocuklarının iyi öğretmenlerle karşılaşması hem de konuları iyi anlaması konusunda dikkatli davranıyorlar.  Çocuklarının ders dışı kaynaklara erişimi ve gerekli destekleri alabilmeleri konusunda yatırım yapıyor; çocuklarına bu dersle ilgili beklentilerini sıklıkla ifade ediyorlar. Bu tutum, öğrenciler arasındaki performans farkının temel nedenini oluşturuyor.

Kızların Sözel Derslerde Başarılı Olacağına İnanılıyor

Kızların Sözel Derslerde Başarılı Olacağına İnanılıyor

PISA Sonuçları da Bu Bulguyu Destekliyor

Bu bulgular son yıllarda yapılan bazı araştırmalarda da varlığını kanıtlıyor. Örneğin ABD’de 2012 PISA sınavına katılan 300 000 öğrenci üzerinde yapılan bir çalışma farklı ekonomik gruplardan gelmenin matematik performansını %30’lara kadar etkilediğini kanıtlıyor. Araştırmacılar bu performans farkının yoksul çocukların hem saat bazında daha az matematik dersi görmesinden hem de  içerik olarak daha basit kavramları öğrenmesinden kaynaklandığını söylüyorlar.

Aynı araştırma ekonomik olarak dezavantajlı ailelerden gelen öğrencilerle diğer öğrenciler arasındaki performans farkının her geçen yol büyük bir hızla büyüdüğünü de ortaya koyuyor.

okulların genç kuşaklar arasında fırsat eşitliği sağladığına dair inançlarımız eski bir mit olmaktan öteye gidemiyor.

Okulların genç kuşaklar arasında fırsat eşitliği sağladığına dair inançlarımız eski bir mit olmaktan öteye gidemiyor.

Okullar Eşitlik Sağlamıyor mu?

Araştırmayı gerçekleştiren dört yazardan biri olan Michigan Üniversitesi İstatistik Bölümü’nden William Schmidt ‘bulgularımız, okulların genç kuşaklar arasında fırsat eşitliği sağladığına, özelikle dezavantajlı öğrencilere eşitsizlikleri yenmelerine yardımcı dair inançlarımızın sadece bir mit olduğu ortaya çıkartıyor. ABD’de müfredat ve ölçme değerlendirme sistemi de bu çocuklar arasındaki uçurumun büyümesine neden oluyor.’ diyor.

Buna göre ABD’de öğrencilerin matematik performansları arasındaki farkın %30’a yakın bölümü bazı öğrencilerin okulda yeterli matematik dersi almamalarından %40 yakın bölümü ise bu öğrencilerin ailelerinden yeterli desteği almalarından kaynaklanıyor.

Farkın Kapandığı Ülkeler de Var!

PISA sonuçlarına göre değerlendirilen 33 OECD ülkesinde, ekonomik gelir durumuna bağlı performans farkının ortalama olarak %30’a yakın bölümü bu öğrencilerin okullarında yeterince matematik öğrenememelerinden kaynaklanırken; farklı ülkelerde farklı oranlar da görülüyor. Örneğin Hollanda’da yoksul ailelerin çocuklarının okullarında yeterli matematik dersi görmemelerinin etkisi %58’lerie bulurken, İsveç ve İzlanda gibi ülkelerde bu oran %10’un altında seyrediyor.

Etiketler: , , , , ,
Reklam

Yazar Hakkında

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Takipte Kalın!

Facebook sayfamızı beğenin ve yeni yazılarımızdan haberdar olun.

Bunlar da Var

En Yeniler

En Popüler

Narsist Ebeveynler Öfkeli ve Kırgın Çocuklar Yetiştirir

Narsistik Kişilik Bozukluğunun Masum İşaretleri

Son zamanlarda toplumda narsizmin yükselişiyle ilgili yazılar okuyor, çevrenizdeki insanların eskisine göre çok daha kendilerine dönük olduğunu fark ediyor ve belki de kendi kendinize soruyorsunuz: ‘Yoksa ben de biraz narsist…
çocuğumun hiç arkadaşı yok

Çocuğumun Hiç Arkadaşı Yok!

Çocuğunuzun okulda arkadaşı yok mu? Çocuğunuz yalnız ve mutsuz mu? Çocuğunuz arkadaşı olmadığı için okula gitmekte zorlanıyor mu? Çocuğum arkadaşları tarafından dışlanıyor mu diyorsunuz? Çocuğunuzun arkadaşlık kuramama nedenleri nelerdir ve…

Dosyalar

BÜLTENE KATILIN

E-posta listemize kayıt olarak yeni makalelerimizden haberdar olabilirsiniz.

Abone olduğunuz için teşekkürler.

Bir hata oluştu.

Reklam
Menü